Zawsze jest ten dziwnie piękny moment przed wejściem na scenę, kiedy stoję za kulisami i słyszę, jak konferansjer mnie zapowiada. Biorę kilka głębokich oddechów, skupiam się, wczuwam się w swoją sceniczną osobowość. Emcee mówi: "Zorya Blue!" i wiem, że za chwilę scena, publiczność, energia, cały ten mikrokosmos będzie mój. Performerka burleski Zorya Blue pisze o swoim życiu z burleską w nowej Heroine.
Zanim wyjaśnię, czym jest burleska, zacznę od tego, czym burleska - być może zaskakująco - nie jest. Kulturowym adeptom słowo burleska może kojarzyć się z komedią lub groteską; prawdą jest, że burleska może być komediowa, ale jest to czysto performatywna sztuka. A co z filmem Burlesque z Cher i Christiną Aguilerą? Nie. Burleska tak naprawdę nie występuje w tym filmie, chociaż znajdujemy w nim rewię lub kabaret.
Gdy tylko mówię, że pokaz pokazuje dużo nagiej skóry, a także - o mój Boże! - kobiece piersi, większość ludzi wyobraża sobie, że burleska musi być ekscytująca, seksualna, erotyczna, a publiczność to głównie mężczyźni, bo kto inny w patriarchalnej kulturze heteronormatywności chciałby patrzeć na nagie piersi, prawda? A potem przychodzi zdumienie.
Burleska to styl, który narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, a jego złoty wiek przypadł na lata 30. i 50. ubiegłego wieku. Gypsy Rose Lee, Dixie Evans, Sally Rand i Lili St. Cyr to znane performerki, które uważane są za ikony burleski. W latach sześćdziesiątych popularność burleski zaczęła spadać na całym świecie, ale pod koniec lat dziewięćdziesiątych nastąpił jej wielki renesans. W Czechach, na Słowacji i w Polsce musieliśmy jednak poczekać do około 2010 roku.
Jak wygląda pokaz burleski? Zazwyczaj odbywa się w większym barze, kabarecie lub małym teatrze, gdzie kilka performerek występuje wielokrotnie przez cały wieczór. Jeden występ trwa około pięciu minut. W tym czasie performerka stopniowo zdejmuje ubranie, aż zostaje w samych majtkach i pastach, czyli ozdobnych naklejkach zakrywających sutki. Mogą być one wyposażone w frędzle, którymi można kręcić - a ludzie to uwielbiają.
Rozbieraj się i drażnij
Automatycznie nasuwa się więc pytanie: czy burleska to striptiz? Muszę od razu uprzedzić, że udzielę skomplikowanej i sprzecznej odpowiedzi. Nie ma jasnego konsensusu nawet w środowisku burleski. Jeśli odnosimy się do głównego nurtu striptizu, czyli klubu go-go z tyczką i prywatnym tańcem na kolanach, to burleska nie jest striptizem. W burlesce nie wykonujemy prywatnych tańców na życzenie, a kostium odgrywa niezwykle ważną rolę - choć wiem, że w klubach można znaleźć ciekawe kostiumy (choć nie standardowe).
Przeczytaj cały artykuł w nowym wydaniu drukowanego magazynu Heroine.
Chcesz przeczytać go teraz? Gdy zamówisz prenumeratę lub bieżący numer, od razu wyślemy Ci odblokowany artykuł. Wystarczy wpisać kod HEROINE3 podczas składania zamówienia.
Co jeszcze można znaleźć w artykule?
- Dlaczego w szczególności kobiety chodzą na burleskę
- Jak kostiumy odgrywają rolę i jak rozpoznać burleskę na ulicy?
- Więcej zdjęć z pokazu burleski
Wszystkie artykuły autorki/autora