Kobiety opowiadają świat. Trzy świetne filmy w prezencie dla czytelniczek Heroine

Dla Ciebie
Redakcja Heroine
| 10.10.2023
Kobiety opowiadają świat. Trzy świetne filmy w prezencie dla czytelniczek Heroine
Záběr z filmu Becoming Astrid. Dafilms

Kobieca perspektywa staje się coraz bardziej widoczna we współczesnej kulturze. Film jest idealnym medium dla potężnych narracji, a w ostatnich latach nastąpił wzrost liczby świadomych siebie, uznanych przez krytyków filmów, których tematem są kobiety i ich życiowe doświadczenia oraz podróż do wolności. Niezależnie od tego, czy chodzi o emancypację społeczną, seksualną czy w związkach partnerskich...

We współpracy z Dafilms mamy dla Was mały prezent z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet: Miesięczny abonament filmowy.

Co trzeba zrobić?

Należy ją aktywować do jutra (9 marca) do północy. Kod "dafilmsHeroine" należy wpisać w odpowiednie pole na stronie Dafilms. Subskrypcja zapewni dostęp do całej sekcji subskrypcji przez miesiąc.

Ponadto wybraliśmy trzy obrazy, których nie można przegapić.

Zrodila se Astrid / Becoming Astrid (2018)

Dafilms

Na długo zanim Pippi Pończoszanka i dzieci z Bullerbyn uczyniły ją sławną, Astrid Lindgren była zwykłą dziewczyną ze szwedzkiej wsi. Film rozpoczyna się w 1920 roku, kiedy to uparta i niekonformistyczna młoda dziewczyna musi poradzić sobie z niechcianą ciążą i wysiłkami otoczenia, aby zmusić ją do jednego z dwóch wyborów, jakie miały kobiety w tej sytuacji: albo oddać dziecko, albo szybko wejść w małżeństwo bez miłości. Astrid wybrała trzecią opcję; być może to właśnie jej odwaga, odporność i niechęć do dostosowania się do narzuconych norm zrodziły później Pippi, w dzisiejszych czasach bohaterkę feministyczną par excellence.

Reżyseria i scenariusz: Pernille Fischer Christensen. W rolach głównych: Alba August, Magnus Krepper, Maria Bonnevie, Trine Dyrholm, Björn Gustafsson, Henrik Rafaelsen, Mads Korsgaard. Czas trwania: 123 min

Portret dziewczyny w płomieniach / Portrait de la jeune fille en feu (2019)

Dafilms

Młoda Marianna przybywa na wyspę w Bretanii, by namalować portret Heloizy, która po powrocie z klasztoru ma poślubić w Mediolanie swoją siostrę, która popełniła samobójstwo. Jednak młoda kobieta nie chce być portretowana - właśnie dlatego, że nie chce dotrzymać zobowiązania z nieznanym Włochem, które zaaranżowała jej matka. W międzyczasie obie kobiety zakochują się w sobie nawzajem, a po wyjeździe matki Heloise rozpoczynają namiętny romans, mimo że są świadome, że nie ma on przyszłości i wkrótce się skończy. "Można doświadczyć świata, który pozornie nie należy do nich i nie faworyzuje ich na swój sposób, choć w ubraniach, które trzeba nosić i które są całkowicie nieodpowiednie do przygody, ponieważ można złapać spódnice z ognia na świeżym powietrzu. Istnieje wiele sposobów na rozpalenie płomienia, a ta pozornie tandetna metafora może przekształcić się w żywą, jeśli dasz jej miejsce. Bo tam, gdzie nie ma żywego ognia namiętności, miłości, przyjaźni i odwagi, jest tylko zimno i ciemność" - pisze w swojej recenzji Iva Baslar.

Reżyseria i scenariusz: Céline Sciamma. Zdjęcia: Claire Mathon. W rolach głównych Adèle Haenel, Noémie Merlant, Valeria Golino, Luàna Bajrami, Armande Boulanger. Czas trwania: 122 min

Hovory o nevěře / Rozmowy o cudzołóstwie (2019)

Dafilms

W szczerych świadectwach mężów, żon i kochanków, ten wysoce stylizowany, introspektywny film ukazuje różne formy małżeństwa i bada znaczenie tej instytucji w późnym społeczeństwie konsumpcyjnym. Poprzez zdominowaną przez obraz tekstową rozmowę centralnej pary R. i B., widz stopniowo identyfikuje się z historiami anonimowych bohaterów, którzy podsumowują spełnienie miłości i seksualności w swoich związkach partnerskich, godzą się z rozczarowaniami lub opisują nowo odkrytą wartość małżeństwa. Metafory i kolaże przekazują perspektywę artysty, a ostatecznie zaskakujący zwrot życiowy związany z sesją zdjęciową. "Zdrada to w gruncie rzeczy nudny temat, ale wiele o nas mówi" - zauważa reżyserka Barbora Jíchová Tyson.

Reżyseria i scenariusz: Bára Jíchová Tyson. Autorem zdjęć jest Benjamin Jicha.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz