Porzuciła pracę w korporacji i własną agencję internetową, aby prowadzić organizację non-profit Neposeda. Jana Hamplová świadczy usługi socjalne klientom za pomocą technologii. Jej aplikacje pomagają setkom rodzin w trudnych sytuacjach.
"Nie miałam pojęcia, w jaką przygodę wyruszyłam, gdy dostałam propozycję stworzenia aplikacji dla poradni psychologicznej" - mówi Jana Hamplová, której jednorazowa pomoc przyjaciółce w opiece społecznej ostatecznie doprowadziła ją do założenia organizacji non-profit. Przypadkowo, jej tymczasowe krzesło zamieniło się w stałe, a dodatkowa pomoc w misję.
"Zaczynałam jako programistka stron internetowych i biuletynów, a dzięki praktyce zajęłam się kodowaniem i tworzeniem aplikacji. Pracowałam dla dużych firm i prowadziłam własną agencję internetową, aż w końcu, paradoksalnie, życie zaprowadziło mnie tutaj - do świata, w którym technologiczną atrakcją było korzystanie z arkusza kalkulacyjnego Excel" - wspomina Jana.
Aplikacje Neposeda
- eNzetko - porady psychologiczne. W przeciwieństwie do innych aplikacji, które są czysto pasywne, aplikacja EnZetko ma "żywego" psychologa, z którym nastolatki mogą pisać. Można ją pobrać bezpłatnie.
- Wielofunkcyjny system ewidencji - może wykorzystywać analizę danych, aby dowiedzieć się, jakie usługi społeczne są potrzebne, z jakiego powodu i ile kosztuje to budżet państwa. Jest dostępny do użytku wewnętrznego przez organizację.
- Neposeda - kompleksowy przegląd usług socjalnych z wieloma innymi funkcjami. Zostanie uruchomiona 1 stycznia 2023 r.
"Wyobrażam sobie konkretne osoby, dla których tworzę aplikacje. Na przykład matka, która nie wie, jak poradzić sobie z faktem, że jej młody syn po raz pierwszy zetknął się z pornografią. W aplikacji może skonsultować się ze specjalistą, znaleźć opcje rozwiązania i bezpośrednio zarezerwować syna lub całą rodzinę na konsultację, jeśli jest ku temu powód. Aplikacja gwarantuje im również anonimowość, co jest ważne dla wielu rodzin" - mówi Jana Hamplová. "Moje projekty komercyjne nie miały takiego wpływu. Albo ja ich nie widziałam" - mówi, wyjaśniając, dlaczego praca w złożonym systemie usług socjalnych przynosi jej spełnienie.
Samorozwój: nadzieja dla organizacji non-profit i szansa dla programistów
Jana Hamplová tworzy oprogramowanie dla swojej organizacji we własnym zakresie, a biorąc pod uwagę, ile kosztowałaby podobna usługa świadczona przez firmę zewnętrzną, uważa, że tak pozostanie przez długi czas. "Usługi społeczne to jeden z niewielu sektorów, który nie został jeszcze dotknięty przez udogodnienia IT. Daje to nam, programistom, ogromną swobodę. Cokolwiek wymyślimy, możemy zaimplementować i być niemal w 100% pewni, że nikt wcześniej tego nie zrobił. Prawie nigdy nie spotyka się tego rodzaju zleceń w dzisiejszym świecie komercyjnym. Co więcej, w naszej pracy najważniejsi są ludzie, a nie zysk. Nie mogłabym prosić o więcej dla siebie" - podsumowuje Jana.
Wszystkie artykuły autorki/autora