Nawet najsłynniejszy czeski ratownik nie przeprowadził badania ginekologicznego na własnej dziurze. Moja przyjaciółka Tereza wskoczyła do akcji, Vít udziela fachowego komentarza, a Alžběta Samková pisze o tym, jak nie lekceważyć wyboru dobrego ginekologa.
Gdyby rok temu ktoś powiedział mi, że napiszę artykuł o badaniach ginekologicznych dla strony internetowej Heroine, skierowanej do kobiet, pewnie dla pewności zawiózłabym go trąbiącym samochodem na badania psychiatryczne.
Kiedy byłam studentką, moja lekarka ginekolog chciała dać mi piątkę, którą miałam nadrobić w lipcu, żeby móc zdawać na kolejny semestr. Przestała dopiero, gdy wyjaśniłam, że nawet w lipcu nie będę wiedziała, kiedy zaczyna się miesiączka i że moja odpowiedź na pytanie "Co to jest miesiączka?" nadal będzie: "Trochę tajemnica".
Widać więc, że jestem bardzo nadkompetentna, wręcz powołana do napisania tekstu o badaniu ginekologicznym. Nie jestem jednak aż tak kompetentna, by poddać się badaniu we własnym otworze. Na szczęście moja przyjaciółka Teresa uznała, że dobrym pomysłem jest pójście do ginekologa z dwoma kamerzystami. O swoich odczuciach opowiada bezpośrednio na filmie.
Celem tego artykułu może być pokazanie, co czeka młodą dziewczynę, gdy po raz pierwszy idzie do ginekologa. Może to być też przydatna informacja dla kobiet, które nie mają dobrego ginekologa lub ginekolożki - prawidłowe badanie ginekologiczne powinno wyglądać tak, a porządny ginekolog zachowuje się tak, jak np. prof. Zikan.
Także ten odcinek może być odpowiedzią na nieco mongoloidalne wyobrażenia mężczyzn. Na potrzeby tego artykułu rozmawiałem z kilkoma na temat badań ginekologicznych. Nadal są mężczyźni, którzy zastanawiają się, czy to podnieca kobietę. Nie. Są nawet tacy, którzy pytają, czy ona "tam" dmucha. No dobra, to byłem ja. Nie, nie jest.
Badanie jest dość szybkie - badanie palpacyjne, następnie w lustrach, które wyglądają jak wszystko oprócz luster, a następnie USG. Kobiety, z którymi o tym rozmawiałem, zgadzają się, że metalowe lustra są wstydliwe w przeciwieństwie do plastikowych, a wymaz ze stożka może być niewygodny, ale jest bardzo krótki. W przeciwieństwie do histologii, która trwa około dziesięciu dni. I to wszystko, co mogę powiedzieć o badaniach ginekologicznych.
Oczami Alžběty Samkovej
Dzięki mojej praktyce w poradni ginekologicznej wiem, że sporo kobiet lubi regularnie odwiedzać swojego ginekologa lub ginekolożkę. Badanie ginekologiczne jest również wykorzystywane przez niektóre kobiety jako forma psychoterapii. Dlaczego tak uważam? Ponieważ to właśnie u ginekologa często załatwiamy sprawy związane z naszym partnerem czy życiem seksualnym, ponieważ jest to dość ściśle związane z badaniem ginekologicznym.
Zdecydowanie zgadzam się z zaleceniem, że kobieta powinna wykonywać badanie szyjki macicy, zwane cytologią, przynajmniej raz na rok (lub dwa). Antykoncepcja jest również omawiana podczas badania ginekologicznego. Młode dziewczyny często przychodzą na badanie ginekologiczne w czasie, gdy spotkały "tego jedynego" i muszą "zacząć myśleć o przyszłości".
Temat antykoncepcji jest obszerny i złożony. Odpowiedzialność spoczywa głównie na tej konkretnej dziewczynie, przyszłej kobiecie, a na pewno na jej rodzicach. Rozmowa z dziećmi (lub rodzicami) o wszystkim - to także część procesu, który prowadzi do przepisania pigułki antykoncepcyjnej. Dziewczyny! Decyzja o tym, jak często i ile hormonów przyjmować, należy do Was. Myślcie i szukajcie informacji. Nowe dziewczęta zgłaszają się również na szczepienie przeciwko rakowi szyjki macicy. Również w tym przypadku każdy musi podjąć decyzję na podstawie własnych informacji, w oparciu o własną sytuację życiową.
Co jest moim zdaniem najważniejsze? Wybór odpowiedniego lekarza. Wiem, bardzo dobrze wiem, że czasami nie jest to łatwe. Z drugiej strony jest to lekarz, który może być wielką pomocą w twoim życiu, ale także wielkim szkodnikiem. Jeśli więc nie lubisz lekarza lub lekarza podczas wstępnej rozmowy w gabinecie, naprawdę zastanów się nad przeprowadzeniem u niego badania ginekologicznego. Z mojego doświadczenia jako położnej wynika, że potrzeby bezpieczeństwa i uspokojenia są ponownie zgłaszane - są one bardzo ważne również podczas tego badania.
Czy wiesz dlaczego? Kiedy się boisz lub czujesz się niekomfortowo, co robi Twoje ciało? Uwalnia hormony, które przygotowują Cię do ataku lub ucieczki. Wtedy wszystko staje się napięte i sztywne, a badanie jest bardziej niekomfortowe niż to konieczne. Porozmawiaj ze swoim ginekologiem, to ważny profesjonalista w naszym życiu. Badania ginekologiczne powinny być jego regularną częścią.
Naprawdę najbardziej otwarta seria
Boisz się lekarzy i ich maszyn? Vít Samek jest przekonany, że pozbędzie się tego strachu. W serii filmów przechodzi przez najczęstsze badania, zadaje pytania, abyś ty nie musiał, a co najważniejsze: próbuje wszystkiego. Na własnej skórze. (I kilku pożyczonych).
Na własną rękę: gastroskopia
Na własną rękę: bronchoskopia.
Na własną rękę: ginekologia
Na własną rękę: kolonoskopia
Własny otwór: mammografia
Własny otwór: ergometria
Własny otwór: dentysta
Własny otwór: urologia
Wszystkie artykuły autorki/autora