Czy korzystasz z dodatkowej pielęgnacji za pomocą wałków do masażu, kamieni gua-sha i innych domowych pomocników, ale czujesz, że nie widzisz rezultatów? Microneedling to kolejny zabieg, który trafił z salonów do naszych łazienek. Nie jest tak bolesny, jak się wydaje i jest wyjątkowo skuteczny w przypadku zmarszczek, blizn i plam pigmentowych.
Różne urządzenia do domowej pielęgnacji skóry przeżywały boom już przed pandemią. Wraz z nadejściem pandemii salony kosmetyczne zostały zamknięte na długi czas, więc popularność urządzeń, które przynajmniej częściowo zastępują profesjonalną opiekę w domu, pomogła. Jednak nawet ci, którzy nigdy wcześniej nie byli w salonie, zaczęli znajdować drogę do troskliwych pomocników. Miło jest mieć powód, by zamknąć się w łazience, wiedząc, że trzeba tam spędzić co najmniej dziesięć spokojnych minut tylko dla siebie (czy to z wałkiem do masażu, derma rollerem czy jogą twarzy, to nie ma znaczenia).
W rzeczywistości rytuały, do których się przyzwyczailiśmy i których potrzebujemy do życia, zostały ograniczone. Koniec ze śniadaniem w kawiarni, wieczorną jogą w studio, piątkowymi drinkami i weekendowymi filmami. Jeśli ty też szukasz nowych nawyków, które sprawią, że poczujesz się lepiej, mikroigłowanie lub mikroigłowanie, jeśli wolisz, jest zdecydowanie świetną opcją, tak przerażającą, jak może się wydawać. Pomyśl o tym jak o lekko kłującym, ale bezbolesnym masażu twarzy, który przenosi skuteczność kremu lub serum na wyższy poziom, dzięki czemu uzyskasz maksymalny efekt.
Przeciw zmarszczkom i bliznom
Mikroigłowanie to metoda, która delikatnie narusza skórę poprzez drobne nakłucia, co następnie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, substancji odpowiedzialnych za jędrną i elastyczną skórę. Ponadto, dzięki drobnym nakłuciom, składniki aktywne z produktów kosmetycznych mogą łatwiej wnikać w skórę i mieć bardziej intensywne działanie. Rezultatem jest ujędrnienie skóry i zastrzyk energii. Oprócz wchłaniania ważnych substancji z serum i kremów, skóra jest zregenerowana, zmarszczki są wygładzone, blizny, plamy pigmentowe, a także rozszerzone pory są zmiękczone, a ogólny koloryt skóry jest ujednolicony.
Obecnie na rynku jest dość duży wybór urządzeń, które można zakupić do użytku domowego. Nie trzeba się ich obawiać, praktycznie niemożliwe jest zranienie się nimi w jakikolwiek sposób - może jedynie w przypadku używania ich znacznie częściej niż zaleca producent. Urządzenia do użytku domowego mają krótsze igły, które jednocześnie nie są tak ostre jak te profesjonalne. Nigdy nie należy jednak wywierać zbyt dużego nacisku na urządzenie.
Najpopularniejszym urządzeniem do mikronakłuwania jest tzw. derma roller, czyli rolka owinięta miniaturowymi igłami. Te bardziej zaawansowane mają wbudowane światło LED, które wzmacnia działanie substancji. Sprawdź na przykład markę âme pure, która ma szeroki wybór tego rodzaju pomocy, a znajdziesz nawet wałek przeznaczony do ust i okolic oczu, których w przeciwnym razie musisz unikać.
Nieco łagodniejszą opcją niż roller może być tak zwany stempel od Envy, który na pierwszy rzut oka wygląda jak maszynka do golenia, ale zamiast ostrzy na końcu znajdują się również igły, które delikatnie i bezboleśnie przebijają wierzchnią warstwę skóry, znacznie zwiększając penetrację składników aktywnych z produktów w głąb skóry. Ta sama marka sprzedaje również serum rozjaśniające w ampułkach z aplikatorem, na końcu którego znajduje się igła.
Spersonalizowane składniki aktywne
Profesjonalnym urządzeniem elektrycznym, które jest również kupowane przez profesjonalistów w salonach, jest W&O Microneedle Pen. Specjalne pióro działa z bardzo cienkimi igłami ze stali chirurgicznej, a użytkownik może regulować długość igieł i pięć prędkości ich oscylacji, co wpływa na intensywność i głębokość działania na skórę.
Tak więc w przypadku większości tych urządzeń jest to ściśle metoda igłowania i to od Ciebie zależy, jaki produkt do niej dodasz. Pozwala to wybrać dokładnie te składniki aktywne, których potrzebuje skóra. Możesz także wybrać, czy chcesz zastosować krem lub serum przed igłowaniem, czy po nim. Ogólnie zaleca się jednak stosowanie serum zamiast kremu nawilżającego, ponieważ jest ono bardziej skoncentrowane, a efekt będzie jeszcze bardziej widoczny.
Oczywiście zawsze dokładnie oczyść i spłucz skórę przed użyciem. Upewnij się, że Twoje urządzenie jest również idealnie czyste. Podczas samej aplikacji dobrze jest podzielić twarz na cztery części, z których każdą należy masować przez 15 sekund, w różnych kierunkach, w górę i w dół, w lewo i w prawo, po przekątnej. Zaleca się stosowanie go raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu. Ale zawsze czytaj instrukcje dotyczące konkretnego narzędzia: ich igły, a tym samym użycie, mogą się nieznacznie różnić.
Kiedy całkowicie unikać igieł?
Bez względu na to, jakie urządzenie do igłowania posiadasz, nigdy nie powinno być ono używane przez nikogo, kto cierpi na jakąkolwiek ostrą chorobę lub krwawienie, cierpi na alergie i hemofilię lub ma melanozę na twarzy. Zabieg nie jest również zalecany w przypadku podwyższonej temperatury. Należy również uważać w przypadku trądziku - igły mogą rozprzestrzenić stan zapalny po całej twarzy.
Korzystanie z urządzeń mikroigłowych jest ogólnie uważane za bezpieczne, ale warto pamiętać o kilku zasadach. Najważniejszą z nich jest regularne czyszczenie urządzenia; niedokładnie wyczyszczone igły mogą powodować uporczywe zaczerwienienie, a nawet infekcję. Zdecydowanie odradza się również opalanie po zabiegach na skórze; istnieje ryzyko wystąpienia plam pigmentowych. I ogranicz swoją niecierpliwość: nie używaj mikroigieł częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu i bądź cierpliwy, jeśli chodzi o wyniki. Widoczne zmiany spowodowane zwiększoną produkcją kolagenu pojawią się po miesiącu do sześciu tygodni.
Ten artykuł został napisany we współpracy z naszymi partnerami z Notino.
Wszystkie artykuły autorki/autora