Kwestionariusz prezydencki Barbary Antonovej: "Bez humoru świat nie miałby żadnego sensu".

Kobiety prezydenci
Redakcja Heroine
| 20.10.2023
Kwestionariusz prezydencki Barbary Antonovej: "Bez humoru świat nie miałby żadnego sensu".
Zdroj: Shutterstock

Radna regionalna i niepowtarzalna osobowość Brna. Barbora Antonová z typową dla siebie energią i humorem angażuje się w pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Jej nazwisko wielokrotnie pojawiało się we wskazówkach czytelników Heroine dla przyszłego kandydata na prezydenta.

THE PRESIDENT'S QUESTIONNAIRE kontynuuje serię wywiadów w drukowanym wydaniu specjalnym Heroine of the President.

Czy jesteś dumny z bycia Czechem?

Nie wiem, czy mogę być dumny z czegoś, czego nie zrobiłem. Ale cieszę się, że urodziłem się w tej przestrzeni, w tym języku i kulturze. Naprawdę mi się tu podoba.

Którą ze swoich cech uważasz za zaletę?

Niepewność i ciągłe wątpliwości. Chroni mnie to (częściowo) przed pochopnymi osądami i pochopnymi działaniami. A także lenistwo, które sprawia, że robię rzeczy szybko i sprawnie, dzięki czemu znów mogę się obijać.

Barbora Antonová, przedstawicielka kraju południowomorawskiego

Popularna postać życia publicznego Brna. Tłumaczka i nauczycielka języka czeskiego. Interesuje się głównie polityką społeczną. Do rady regionalnej weszła z 30. miejsca na liście kandydatów, ludzie "okrążyli" ją i przesunęli w górę. Jest przyzwyczajona do pośredniczenia w pomocy tym, którzy jej potrzebują, osobom starszym, bezdomnym czy umierającym.

Które wartości (moralne, życiowe...) uważasz za kluczowe? I czy starasz się nimi kierować w swoim życiu i zawodzie?

Szczerość i otwartość, nawet jeśli czasami są trudne i bolesne. Empatia. Widzimy, jak to wygląda, gdy jej brakuje, na przykład w czeskiej polityce. Humor. Bez niego świat nie miałby żadnego sensu.

Jakie współczesne problemy społeczne uważasz za najbardziej palące? A jeśli to konieczne - jak należy je rozwiązać?

Nierówności społeczne, które nieuchronnie prowadzą do konfliktów i różnego rodzaju nienawiści. Rozwiązania są dość jasne i wielokrotnie sprawdzone. Możemy je opisać w kategoriach humanistycznych i ekonomicznych, i zawsze dojdziemy do tego samego wniosku: każda złotówka wydana na naprawdę skuteczne wsparcie dla najsłabszych, począwszy od edukacji, zwróci się wielokrotnie w dobrobycie i spójności całego społeczeństwa.

I oczywiście globalne zmiany klimatu, ale nie rozumiem tego tematu na tyle dobrze, by samemu się w niego angażować, więc muszę zadowolić się wsparciem tych, którzy są pasjonatami tego tematu.

Bohaterka Prezydenta

Drukowany program specjalny, Heroine Presidents, poświęcony kobietom w polityce, na stanowiskach publicznych i być może pewnego dnia na najwyższym urzędzie w państwie. Kto powinien zostać pierwszą czeską kobietą-prezydentem? Czy przywództwo kobiet różni się od przywództwa mężczyzn? Jakie przeszkody napotykają kobiety w polityce?
Bradáčová, Kolínská, Němcová, Šípová, Nerudová. Pięć wywiadów z kobietami, którym się udało. - Czas na "kobiecy styl" przywództwa - Biblioteka Feministyczna - O uzależnieniu od pracy - Czego uczy nas Zuzana Čaputová - Czy parytety są tego warte?
Przeczytaj więcej o specjalnym wydaniu Heroine President.

Co inspiruje Cię w kulturze, manierach, zachowaniu lub stylu naszych sąsiadów w Europie? Innymi słowy, czego powinniśmy się od nich nauczyć?

Więcej otwartości i mniej egocentryzmu. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do bycia innymi, przejawia się to na wszystkich poziomach, od niechęci, że ktoś je inaczej, po otwarty rasizm i ksenofobię.

Gdybyś miał władzę, którym trzem osobistościom chciałbyś nadać odznaczenia państwowe i dlaczego?

Leo Eitingerowi, zapomnianemu psychiatrze, światowej sławy, ocalałemu z Holokaustu, współautorowi diagnozy zespołu stresu pourazowego, wielkiemu humaniście, pochodzącemu z Łomnicy koło Tišnova i absolwentowi szkoły medycznej w Brnie.

Kwestionariusze prezydenckie

Przeczytaj inne kwestionariusze prezydenckie, które uzupełniają świetne wywiady w specjalnym wydaniu Heroine President. Pytamy w nich nasze symboliczne kandydatki o ich wartości i praktyczne decyzje, które podjęłyby jako prezydent.

Kwestionariusz prezydencki Lenki Bradáčovej: "Ten czas jest nasz".

Kwestionariusz prezydencki Adeli Šípovej: "Brakuje głosu kobiet takich jak ja".

Kwestionariusz prezydencki Danušy Nerudovej: "Nigdy nas nie pochwalą. Niech tak będzie!"

Kwestionariusz prezydencki Ruth Kolínská: "Kobieca perspektywa jest inna".

Kwestionariusz prezydencki Miroslavy Němcovej: "Myśl, działaj i nie bój się!".

Zuzana Lenhart za niedocenianą działalność na rzecz pomocy ludziom w biegu w 2015 r., kiedy wraz z kolegami uratowała honor Republiki Czeskiej za granicą, oraz za projekt Sewing Veils w 2020 r., kiedy wraz z tysiącami innych wolontariuszy uratowała Republikę Czeską przed pierwszą falą COVID.

Kateřina Šedá, która nadaje sztuce nową treść. I jak wiele podobnych osobowości, cieszy się uznaniem za granicą i krytyką w kraju.

Jakie trzy współczesne osobowości chciałbyś mieć w swoim zespole i dlaczego?

Mateja Hollana, ponieważ jest jednym z najmądrzejszych i najbardziej nieznośnych ludzi, jakich znam. Zrobiłby dla mnie "wielką politykę", czyli przemyślał wszystko trzy kroki do przodu. A jednocześnie utrzymywałby mnie w dobrej kondycji moralnej, nie pozwalając mi ani przez chwilę poczuć, że jestem w jakikolwiek sposób ważny.

Petra Michalová, kobieta z wielkim wglądem w sferę społeczną, z oświeconą empatią dla potrzebujących i dla tych, którzy pomagają i popełniają błędy.

Kamila Zlatušková, bo do niedawna się jej bałam, a teraz razem robimy garderobę w Brnie i jest świetnie. Ma energię i pewność siebie, której mi brakuje, w przeciwieństwie do mnie nie boi się biznesu i radykalnych decyzji.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz