Dla wielu z nas myśli o pogodzeniu pracy z życiem rodzinnym to chleb powszedni - a po pięćdziesiątce dodatkowe zmartwienia narastają. Opieki wymagają już nie tylko nastoletnie dzieci, ale także starsi rodzice. Nic dziwnego, że w tym wieku wiele kobiet chce całkowicie zmienić swoje życie. Niektóre zmieniają pracę, inne zakładają własne firmy. Czesko-Morawskie Stowarzyszenie Kobiet Przedsiębiorców i Menedżerów, kierowane przez Kateřinę Haring, szuka sposobów wspierania kobiet.
Kiedy kobieta odnosząca sukcesy zawodowe napotyka na nieoczekiwane problemy, jej koleżanki są nieocenioną pomocą, aby doradzić i pomóc jej pokonać przeszkodę. Na tej zasadzie działa Czesko-Morawskie Stowarzyszenie Kobiet Przedsiębiorców i Menedżerów. Rozmawialiśmy z jego prezeską Kateřiną Haring o nowym programie dla kobiet przedsiębiorców i menedżerów w grupie wiekowej 50+.
Jaka jest główna misja waszego stowarzyszenia? I czy zmieniła się ona w jakikolwiek sposób od lat 90-tych, kiedy to sięga jego historia?
W jednym obcym słowie jest to tak zwany networking. Łączymy kobiety, które chcą pomagać innym bizneswoman i menadżerkom w ich życiu zawodowym, które trzeba też pogodzić z życiem prywatnym. Dziś, podobnie jak dwadzieścia pięć lat temu, bardzo ważne jest, aby mieć kogoś, z kim można się skonsultować i uzyskać dobrą wskazówkę, jak poradzić sobie w konkretnej sytuacji od kogoś, kto ma odpowiednie doświadczenie. Szczególnie w przypadku kobiet automatycznie zakłada się, że są one w stanie poradzić sobie z każdym obciążeniem. Opieka nad rodziną nawet w wymagającej pracy. Jednym z naszych ważnych celów jest to, aby zatrudnione kobiety nie czuły się automatycznie odpowiedzialne za dobre samopoczucie wszystkich członków rodziny w stopniu, który jest już niezdrowy. Aby mogły również znaleźć czas dla siebie. Co więcej, gdy mają możliwość podzielenia się swoimi obawami z innymi i wiedzą, że w trudnych sytuacjach istnieje wokół nich zwarta grupa, która je wspiera, może to dosłownie zmienić ich życie.
Oprócz pracy, w którą zwykle inwestowały dużą część swojej energii, nagle musiały zająć się nie tylko rosnącym potomstwem, ale także starzejącymi się rodzicami. Nawet bardzo witalna i energiczna kobieta może w takim momencie przestać sobie radzić.
Jeden z Twoich obecnych programów skierowany jest do kobiet po 50. roku życia. Dlaczego właśnie do nich?
Na przełomie 2017 i 2018 roku zdaliśmy sobie sprawę, że wiele z naszych członkiń-założycielek, odnoszących sukcesy kobiet-przedsiębiorców, dojrzało do sytuacji życiowej, która była dla nich zupełnie nowa. Nazywa się to rolą kanapki. Oprócz pracy, w którą zwykle inwestowały większość swojej energii, nagle okazało się, że opiekują się nie tylko dorastającym potomstwem, ale także starzejącymi się rodzicami. Nawet bardzo witalna i energiczna kobieta może w takim momencie przestać sobie radzić.
Czy kobiety w tym wieku również dokonują radykalnych zmian w swoim życiu zawodowym, podobnych do tego, co obserwujemy u kobiet po urlopie wychowawczym?
Zgadza się. To właśnie około 50-tki kobiety często tęsknią za zmianami. Mamy wśród naszych członkiń panie, które odeszły z dużej korporacji, gdzie miały bardzo dobre zarobki na wysokich stanowiskach i postanowiły wykorzystać swoje doświadczenie i oszczędności w prywatnym biznesie, który przyniesie im samorealizację i radość. Ale mamy też odwrotne przypadki, gdy właścicielki mniejszych firm przyjmują ofertę stanowiska kierowniczego od dużej korporacji. Dzieje się tak również dlatego, że tęskniły za pewną stabilizacją.
Przedsiębiorcze kobiety
Czesko-Morawskie Stowarzyszenie Kobiet Przedsiębiorców i Menedżerów (ČMAPM) jest dobrowolną organizacją non-profit założoną w 1995 r. przez profesorów Politechniki w Brnie w celu wspierania kobiet przedsiębiorców. Działa w dziewięciu regionach Republiki Czeskiej i zrzesza głównie małe i średnie firmy oraz samozatrudnione kobiety. ČMAPM jest członkiem globalnego stowarzyszenia kobiet-przedsiębiorców FCEM, które zrzesza ponad pięć milionów kobiet-przedsiębiorców ze stu dwudziestu krajów. Kateřina Haring jest prezesem ČMAPM i wiceprezesem na Europę w FCEM.
Więcej na cmapm.cz
Czy wasze stowarzyszenie pomoże również w rozpoczęciu nowego biznesu?
Śmiem twierdzić, że znajdziemy sposób, aby pomóc każdej kobiecie, która się z nami skontaktuje. Nie chodzi o wsparcie finansowe, mówię to otwarcie. Nie możemy nawet oczekiwać, że na pierwszym spotkaniu wymienią się wizytówkami i od razu będą miały jakiś biznes. To nie tak. Ale zrzeszamy kobiety z trzydziestu różnych dziedzin, które zawsze mogą znaleźć sposób na pomoc, w tym na przykład poradę prawną. A skierowanie do właściwej osoby lub osób jest zawsze bezpłatne. Oprócz pomocy w nawiązywaniu kontaktów, projekt prowadzi seminaria, webinaria i spotkania twarzą w twarz, które są przeznaczone nie tylko dla kobiet po pięćdziesiątce.
Wszystkie artykuły autorki/autora