Jak wygląda Twój pomysł na idealny, sprawiedliwy świat? Rodzice dbają o swoje dzieci w sposób, który odpowiada im obojgu. Ludzie wszystkich płci doświadczają szacunku, poważania i wsparcia, gdy tego potrzebują. Luka płacowa to termin, który należy do przeszłości. Sprawiedliwe warunki są powszechne w pracy, rodzinie, opiece zdrowotnej i edukacji. Konferencja, która odbędzie się dziś o godzinie 15:00 w przestrzeni Jatka78, będzie poświęcona temu, jak według Heroine powinien wyglądać świat. Zapraszamy na spotkanie z odważnymi osobami, które już zmieniają świat wokół siebie na lepsze.
Będzie to wydarzenie pełne inspiracji i debat na tematy, które dotyczą nas wszystkich - niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami, profesjonalistami, uczniami czy aktywistami. Kobiety nominowane do wyzwania My Heroine pokazują, że możemy znaleźć sposoby na zmianę i zacząć tworzyć świat takim, jakim chcemy, i nie musimy na nic czekać.
Które odważne osobowości spotkasz na konferencji World According to Heroine, która odbędzie się 17 października w przestrzeni Jatka78?
Odwaga do wrażliwości: Iveta Clarke
Podziwiamy ludzi, którzy pokonują przeszkody w życiu i społeczeństwie. Iveta Clarke, doświadczona mentorka i coach, przez ponad dekadę współpracowała z profesor Brené Brown, którą możesz znać z jej nieodpartych występów. Przenosi wyniki swoich badań nad odwagą i wrażliwością na czeski grunt i uczy nas, że odwaga przybiera różne formy. A niektóre z nich mogą być bardzo zaskakujące.
Czy masz jej za dużo?
Główna dyskusja zgromadzi ekspertów z różnych dziedzin. Psycholog Eliška Kodyšová jest ekspertem w dziedzinie komunikacji partnerskiej i jako dyrektor Aperio zajmuje się sytuacją rodziców w trudnych sytuacjach życiowych. Wie wiele o tym, czego potrzebują rodzice w kryzysie, z czym borykają się samotne matki lub jakie są systemowe przyczyny nierówności między rodzicami, a zwłaszcza kobietami.
Šárka Homfray jest prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy. Jej przemyślenia można również znaleźć na łamach magazynu Heroine i na stronie internetowej. Koncentruje się na równowadze między życiem zawodowym a prywatnym, dyskryminacji w pracy, seksizmie i transformacji czeskiej rodziny. Jak działa administracja państwowa w tych obszarach i co czeskie prawo mówi o nierówności? Odpowiada Šárka Homfray.
René Levínský zajmuje się zmianami w społeczeństwie jako ekonomista i matematyk. Wykładał na Uniwersytecie we Fryburgu i pracuje jako dyrektor wykonawczy Centrum Modelowania Procesów Biologicznych i Społecznych. Doradzał rządowi, jak zarządzać pandemią w zespole MeSES. A dla Heroine zastanawiał się nad specyfiką "kobiecego przywództwa".
Komentator Petr Bittner pisze dla Deník Referendum. Ma doświadczenie jako ojciec na urlopie rodzicielskim i otwarcie mówi nie tylko o kryzysie męskości i kwotach, ale także o tym, jak duży wpływ takie doświadczenie mogłoby mieć na nierówność płci, gdyby zmiana rodziców na urlopie rodzicielskim była w pewnym stopniu obowiązkowa.
Lenka Simerská koncentruje się na nierównościach płci z perspektywy socjologii. Ma dokładne dane na temat tego, jak zmienia się różnica w wynagrodzeniach w czeskim środowisku i nie boi się ich wykorzystywać. Pracuje również nad równością wynagrodzeń jako kierownik projektu w Ministerstwie Pracy i Spraw Socjalnych. Nie tylko bada i opisuje różnice w wynagrodzeniach, ale także aktywnie poszukuje sposobów na ich zmniejszenie. Istnieją możliwości i Lenka Simerská wie, jakie one są.
Bez humoru się nie obejdzie
Lucie Jarkovská i Kateřina Lišková są również socjolożkami. Te dwie naukowczynie dołączają do debaty na temat sprawiedliwego świata według Heroine uzbrojone w humor. Jako Duo Docents wykonają rutynowy stand-up na temat tego , co mężczyźni i kobiety mogą zrobić, aby uratować świat. Zastanawiasz się, czy dmuchanie w klakson lub zastrzelenie jest lepsze jako zapobieganie gwałtom? W takim razie nie przegap ich występu na naszej konferencji.
My Heroine to projekt, który znacząco zainspirował tę konferencję. W magazynie drukowanym i w Internecie przez cały rok prezentujemy niesamowite kobiety, które robią niesamowite rzeczy. Niektóre z nich zaprosiliśmy na konferencję. Simona Bagarova, pracownica socjalna i działaczka na rzecz opieki nad osobami starszymi, otwiera temat godnej starości i przekonuje, że musimy się nią zająć, póki jesteśmy młodzi.
Klára Svobodová, kobieta z okładki czerwcowej Heroine i autorka bloga Spocklidem oraz książki Těhotnej Buddy, dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z utratą nienarodzonej córki i opieką nad dzieckiem z wadą słuchu. Petra Procházková, reporterka wojenna Deník N, przedstawia historie o odwadze i człowieczeństwie, których moglibyśmy się nie spodziewać w strefie działań wojennych. Nie zabraknie też burleski.
Jeśli chcemy zaprojektować sprawiedliwy świat na przyszłość, musimy zacząć nad tym pracować już teraz. Bądź tam z nami.
Doświadcz świata według Heorine dla siebie
Równolegle z głównym programem odbędzie się pięć praktycznych warsztatów. Nie wiesz, który wybrać? Możesz wziąć udział we wszystkich.
- Naucz się stawać w swojej obronie i bronić się w niewygodnych sytuacjach z nowoczesną instruktorką samoobrony Jasminą Houdek. Trening praktyczny.
- Czujesz, że czasami Twój partner Cię nie rozumie? Psycholog Eliška Kodyšová pokaże ci, że właściwa i otwarta komunikacja może dosłownie zdziałać cuda.
- Naucz się kochać swoje ciało z nauczycielką burleski Kasią Byrtek. Bezwarunkowo i bez kompromisów.
- Zdobądź pewność siebie z pomocą stylisty Jana Pokorný'ego podczas warsztatów modowych powered by answear.cz
- Jak powstrzymać molestowanie seksualne? Stwórz przyjemny świat dla wszystkich z pomocą wykładowców Konsent
Jak czuć się bezpiecznie w mieście? Międzynarodowy projekt Stand Up Against Public Harassment
Ponad trzy czwarte czeskich kobiet twierdzi, że doświadczyło przemocy seksualnej w miejscu publicznym, a 65% respondentek potwierdza, że były świadkami przemocy seksualnej. Tylko połowa respondentek stwierdziła, że ktoś interweniował w podobnej sytuacji, a jeszcze mniej pomogło sobie, głównie dlatego, że nie wiedziały, jak to zrobić. Tak wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie L'Oréal Paris. To jest właśnie sytuacja, której pomaga zaradzić projekt Stand Up. Lokalnym partnerem i gwarantem projektu jest organizacja non-profit Konsent.
"Kiedy jesteśmy świadkami molestowania w miejscu publicznym, często po prostu odwracamy wzrok, ponieważ nie wiemy, jak pomóc. Prosta metodologia 5D oferuje łatwe wskazówki, jak najpierw rozpoznać molestowanie, a następnie na nie zareagować" - mówi Johanna Nejedlová, dyrektor wykonawczy Konsent.
L'Oréal Paris od dawna angażuje się w promowanie poczucia własnej wartości kobiet. Program Stand Up pomaga kobietom i dziewczętom czuć się bezpiecznie i przeciwdziała niewłaściwym zachowaniom w przestrzeni publicznej.
Wszystkie artykuły autorki/autora