Kobiety wzmacniają swoją pozycję społeczno-ekonomiczną w społeczeństwie, stają się bardziej wyemancypowane i aktywne ekonomicznie. Coraz częściej zajmują stanowiska kierownicze, a liczba kobiet-przedsiębiorców i inwestorów rośnie. Badanie przedstawiające ten trend sugeruje, że czeskie i słowackie kobiety staną się bogatsze w nadchodzących latach.
Kobiety kontrolują obecnie jedną trzecią światowego bogactwa i w ostatnich latach zwiększają wartość swoich aktywów w znacznie szybszym tempie niż w przeszłości. Powoduje to stopniową erozję nierównowagi majątkowej płci w społeczeństwie. Ale czy ten trend przejawia się również w czeskim i słowackim środowisku? I w jakim stopniu? Te i inne powiązane pytania zostały poruszone w badaniu zatytułowanym NextWomen, przygotowanym przez Havel & Partners we współpracy z agencją badawczą SC&C. Pokazuje ono, że w nadchodzących latach znaczna część bogactwa rzeczywiście zostanie przekazana czeskim i słowackim kobietom.
Czechosłowacka emancypacja
Zacznijmy jednak od odrobiny historii. Badanie przypomina, że status finansowy i prawny kobiet w Czechosłowacji zmieniał się znacząco kilka razy, zwłaszcza w XX wieku. Podczas I wojny światowej kobiety wykonywały zawody wcześniej zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn i po raz pierwszy uzyskały pełną niezależność finansową pod nieobecność mężczyzn, z której nie chciały zrezygnować nawet po ich powrocie. Temat równości płci musiał następnie znaleźć odzwierciedlenie w Pierwszej Republice. Gwarantując kobietom prawo do głosowania w 1920 r., Czechosłowacja była jednym z pierwszych krajów europejskich, które to uczyniły.
Wszystkie artykuły autorki/autora