Dziś na ekrany czeskich kin wchodzi belgijski dramat Lola, opowiadający o dziewczynie, która po śmierci matki wyrusza, by rozsypać jej prochy w morzu. Towarzyszy jej milczący ojciec, z którym Lola nie ma praktycznie żadnego kontaktu. Wyrzucił ją z domu, gdy odkrył, że Lola jest transseksualistką. Lola musi więc radzić sobie w życiu najlepiej jak potrafi... Czy długa podróż samochodem do miejsc, w których kiedyś byli tak szczęśliwi, zmieni ich relacje? I czy w ogóle można zapomnieć o przeszłości?
"Lola była dla nas oczywistym wyborem jako czwarty film w dystrybucji Queer Cinema. Jest to szczególnie drażliwy temat w czeskim środowisku, między innymi dlatego, że Republika Czeska jest jednym z niewielu krajów, które wymagają od osób transseksualnych sterylizacji przed oficjalnym uznaniem zmiany płci" - mówi Pavel Bicek, założyciel dystrybucji Queer Kino. "Szalone przeszkody, z jakimi borykają się osoby transseksualne w czeskim środowisku medycznym, są niewyobrażalne dla większości ludzi tutaj. Ten film może pomóc w lepszym zrozumieniu tej kwestii" - dodaje.
Film porusza temat tabu, jakim do tej pory była tranzycja młodych ludzi i jej wpływ na relacje rodzinne. Drugi film fabularny Laurenta Micheli otrzymał siedem nominacji do nagrody Magritte, w tym dla najlepszego filmu lub reżysera, a także nominację do Cezara dla najlepszego filmu zagranicznego. Obsada z debiutującą transseksualną aktorką Myą Bollaers jest kolejnym krokiem w promowaniu widoczności trans poza ekranem. Zarówno Micheli, jak i Bollaers wezmą również udział w ceremonii premiery w dużej sali kina Lucerna.
Queer Cinema to marka dystrybucyjna queerowego festiwalu filmowego Mezipatra. Przedstawiła już czeskiej publiczności filmy Strayed (Sauvage, reż. Camille Vidal-Naquet, Francja, 2018), Matthias i Maxime (Matthias et Maxime, reż. Xavier Dolan, Kanada, 2019) oraz szwedzko-gruziński dramat And Then We Danced (reż. Levan Akin, 2019).
/Heroine jest partnerem medialnym festiwalu Mezipatra./
Wszystkie artykuły autorki/autora