Najpiękniejsza sztuka w Twoim domu. Lista światowych galerii online

Sztuka
Klára Voskovcová
| 29.9.2023
Najpiękniejsza sztuka w Twoim domu. Lista światowych galerii online
Nude Woman with a Dog, Gustave Courbet, 1861-1862. Zdroj: Musee d'Orsay

Jesteś zmęczony tym samym widokiem z okna? Odśwież swoje oczy najpiękniejszymi dziełami sztuki na świecie. Lub poszerz swoje horyzonty o sztukę współczesną z Berlina lub Nowego Jorku. To wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Na początku celem było sprowadzenie gościa do kamiennej instytucji, przyciągnięcie go, zwabienie. Jednak wiosną tego roku przynęta stała się zasadniczo "koniecznością". W czasach, gdy spektakle teatralne i koncerty znów są wolne od widzów, sztuki wizualne paradoksalnie mają przewagę - obecność artysty jest zazwyczaj zbędna, a wielu z nas bardziej ucieszy indywidualne zwiedzanie niż tłoczenie się przed niepozorną Moną Lisą i unikanie lasu selfie sticków.

Jeśli chcesz odwiedzić swoje ulubione muzeum online, nie ma nic prostszego niż wybranie jednej z sal lub jednego z tysięcy eksponatów w Google Arts & Culture i rozpoczęcie dosłownie osobistej wycieczki. Wycieczki po wystawach online są dobrze przygotowane i ujawniają tylko niewielką część skarbów instytucji, które od wieków gromadzą astronomicznie cenne dzieła w ogromnych skarbcach. Istnieją dziesiątki największych i najbardziej znanych muzeów na świecie, które posiadają historię istniejących cywilizacji (w tym kilka, które je poprzedziły), z ponad 2000 w ofercie obsesyjnego Google. Twoja wędrówka, jeśli poświęcisz np. 30 minut na każde muzeum Google, może zająć 42 dni!

Nie daj się zastraszyć

Możesz wybierać spośród setek tysięcy wspaniale sfotografowanych eksponatów. Ale jak się po tym wszystkim poruszać? W szczególności musisz zdecydować, co najbardziej Cię interesuje, jak głęboko w przeszłość chcesz się zagłębić, czy wolisz dzieła sztuki, architekturę, faunę, florę, technologię... Nie musisz się martwić, że aplikacja, z większością muzeów świata w kieszeni, nie jest wystarczająco intuicyjna. Przeraża jedynie ilość, w której łatwo się pogubić.

Warto zauważyć, że cała platforma Google Arts & Culture jest non-profit, a digitalizacja, fotografowanie eksponatów i sal instytucji partnerskich jest bezpłatne i wykonywane przez pracowników Google. Należy również zaznaczyć, że jest to tylko jedna z opcji wirtualnych prezentacji - przegląd wystaw online można znaleźć na przykład na eMuzeum.cz, a wyczerpującą listę 75 najlepszych wirtualnych wycieczek po muzeach można znaleźć na stronie upgradedpoints.com.

Wracając jednak do Google'a - oferta światowych sław, takich jak Luwr, Beaubourg, Tate, MoMA, Mumok, jest przetwarzana na dany "zglobalizowany" muster, innymi słowy, widz otrzymuje zrozumiały klucz do odwiedzenia bardzo podobnych środowisk. Ci, którzy są właścicielami najsłynniejszych artystów lub dzieł na świecie, mają przewagę konkurencyjną, a ci, którzy dostarczają swoje filmy z czymś dodatkowym - komentarzem kuratorskim, spotkaniem z ekspertami, podróżą w przeszłość lub przyszłość. Jednak filmy te są bardziej prawdopodobne do znalezienia na stronach internetowych instytucji, podobnie jak wycieczka online po aktualnej wystawie, którą instytucja organizuje.

Wirtualne i koncepcyjne mogą iść w parze

Google A&C zawiera głównie kolekcje i wystawy stałe. Ale jak trudno jest uchwycić pracę konceptualną w prezentacji online, która jest zasadniczo interaktywna i działa w oparciu o obecność widza? Jak poradzić sobie z dziełem stworzonym in situ, dla konkretnego miejsca? Jeśli nie chcesz "tylko" podziwiać lilii wodnych, słoneczników, Tahiti i Warhola, nie jest złym pomysłem kopać trochę głębiej i klikać w to, co w zasadzie nie może być w menu Monsieur Google.

Możemy zacząć od Nowego Jorku, na przykład od popularnego MoMA i jego Virtual Views, specjalnych kuratorskich wycieczek po poszczególnych wystawach. Młodsza wersja MoMA, PS1, oszczędza filmy na swojej stronie, ale można znaleźć ponad trzysta linków do prac poszczególnych artystów. Przechodząc na przykład do dynamicznego Berlina, wystarczy sprawdzić Berlinartlink, aby znaleźć listę doskonałych przestrzeni galeryjnych, w tym znakomity Hamburger Bahnhof, który można odwiedzić ze scentralizowanej strony Berlińskich Muzeów Państwowych. Znajdziesz tu oczywiście dziesiątki innych wyjątkowych instytucji artystycznych. Jeśli nawet te nie wystarczą, możesz wyśledzić przestrzenie, które są całkowicie niekonwencjonalne i zaplanować przyszłą podróż, aby zobaczyć coś wyjątkowego.

Tuż obok, tym razem w Wiedniu, oprócz słynnego MuMOK, znajduje się co najmniej tuzin niezależnych przestrzeni artystycznych, których wirtualna obecność może pozostawać w tyle za Google, ale zanurzenie się w filmach współczesnych artystów może być odświeżające. Jeśli nadal ciągnie Cię do Paryża, ale nie chcesz spędzać czasu na przewijaniu stron Musée d'Orsay lub Centre Pompidou, sprawdź paryskie "podziemie". Na przykład zacznij od Cent quatre /104, centrum społecznościowego, które oprócz wystaw sztuki oferuje przedstawienia teatralne i taneczne, programy korepetycji dla dzieci i wiele więcej. Interesująca jest przestrzeń dla artystów, trafnie nazwana Le Wonder, lub podobnie zatytułowana DOC. Le 6B oferuje prace swoich mieszkańców, żywą i dosłownie alternatywną przestrzeń dla życia społecznego i tworzenia.

Scena domowa

A gdzie jesteśmy w domu? Duże instytucje, takie jak Galeria Narodowa i Morawska, Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Muzeum Narodowe, w tym Muzeum Kampa i inne ze stałymi wystawami i kolekcjami, można oczywiście znaleźć również w Google A & C. Galeria Rudolfinum prezentuje swoje filmy za pośrednictwem kanału YouTube, podobnie jak DOX - Centrum Sztuki Współczesnej i Muzeum Sztuki i Designu Benešov, które publikują na przykład internetowe wycieczki z przewodnikiem po wystawach.

Centrum Sztuki Współczesnej Futura, 8smička w Humpock, Galeria Trafo w Pradze i wiele innych przestrzeni artystycznych publikuje transmisje wideo głównie za pośrednictwem Facebooka i Instagrama. Co więcej - nie należy zapominać o słuchaniu! Podcasty stały się trendem w niektórych galeriach i stały się przyjemnym urozmaiceniem czasami nadmiernie zwizualizowanego świata. Wybierzmy się więc na wycieczkę i, parafrazując Waltera Benjamina, miejmy nadzieję, że oryginał jak najszybciej wygra z covidem!

Poruszymy ten temat w listopadowym numerze Heroine. Klára Voskovcová oprowadzi cię po Centre Pompidou w Paryżu.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz