Diuna to przygoda pełna spektakularnych obrazów i moralnych niepokojów. O kolonializmie i mitotwórczej mocy popkulturowej legendy

Fantastyczny
FenomenFilmPopkultura
Jan Jindřich Karásek
| 7.11.2023
Diuna to przygoda pełna spektakularnych obrazów i moralnych niepokojów. O kolonializmie i mitotwórczej mocy popkulturowej legendy
Timothée Chalamet jako Paul Atreides ve filmu Duna.

Diuna, obok nowego Bonda, była najbardziej oczekiwanym filmem roku. Obiecuje powrót do kin po pandemii (miejmy nadzieję) i ponowne przeżycie epickich historii, które wykraczają poza nasze życie. To film, który choć oparty na znanym założeniu, oferuje nową wizję tego, jak może wyglądać świat fantasy. Cofa nas do czasów dzieciństwa, a następnie przywraca do surowej rzeczywistości.

Powieść Franka Herberta Diuna, na podstawie której powstała obecna adaptacja kanadyjskiego reżysera Denisa Villeneuve'a, została wydana w 1965 roku i doczekała się pięciu kontynuacji. Po śmierci ojca, jego syn Brian kontynuował serię przez długi czas, choć z mniej pozytywnymi recenzjami. Sama oryginalna Diuna doczekała się tak wielu interpretacji, zarówno ze względu na swoją ponadczasowość, jak i wydarzenia historyczne, które miały miejsce długo po opublikowaniu pierwszego kultowego tomu, że trudno wybrać tylko jedną, nie mówiąc już o oryginalnej.

Fabuła skupia się na losach rodu Atrydów, którym decyzją Imperatora Galaktyki powierzono kontrolę nad pustynną planetą Arrakis, zwaną Diuną, gdzie wydobywa się rzadką i poszukiwaną przyprawę, dającą specjalne moce. W rodzinie Atrydów dorasta Paul (Timothée Chalamet), 15-letni chłopiec, który według wielu jest długo oczekiwanym mesjaszem. Wkrótce wszystko zaczyna się rozpadać na Arrakis, a inne Domy spiskują przeciwko Domowi, więżąc ich. Pozostali przy życiu Atrydzi muszą sprzymierzyć się z lokalnymi mieszkańcami, Fremenami.

To eskapizm w najlepszym wydaniu. Villeneuve'owi udało się przywrócić na ekran niekłamany entuzjazm i zachwyt dzieciństwa - zachwyt nad nowym i niezbadanym światem, który otwiera się przed nami na ekranie, zapraszając nas do wejścia w niego i całkowitego pochłonięcia przez niego.

Jest to opowieść o imperializmie, walce o władzę, politycznych intrygach, działaniach wojennych, ale także o koncepcji mesjaństwa. Ale sama fabuła i jej mitologia jest tak złożona, że zajęłoby to kilka artykułów, więc wspomnę tylko o najważniejszych punktach dla ogólnego przeglądu. W końcu nowa Diuna to przede wszystkim ekspozycja w ten rozległy świat i obietnica, że najważniejsze rzeczy czekają nas w kolejnym tomie. Albo dwóch, bo sam reżyser mówi już o trylogii.

Kolonializm, mesjasz i ekologia

Oryginalna powieść dotyka głównie kolonializmu, ale omawia też potencjalną szkodliwość historii i mitologii, które sobie opowiadamy. Nie żeby były one złe same w sobie. Archetyp mesjasza towarzyszy nam od samego początku, a jego celem jest zapewnienie moralnego modelu i sensu życia. Ale można go również łatwo nadużywać. W tym tkwi jeden z najmocniejszych poziomów interpretacyjnych Diuny, a mianowicie sposób, w jaki czyni ona całą fabułę wokół postaci głównego "zbawiciela" niewygodną.

Jeśli tego chcesz, Dune da ci wiele do myślenia. Ale jej siła tkwi w czymś innym. Oglądając ją, nie mogłem powstrzymać się od zachwytu nie tylko intelektualnego, ale także czysto emocjonalnego - nad wizualnym pięknem. To uczucie podobne do tego, którego doświadczaliśmy jako dzieci, gdy oglądaliśmy nasze pierwsze duże filmy pokazujące nowe światy. Niezależnie od tego, czy były to Gwiezdne Wojny (które częściowo opierały się na Diunie), Park Jurajski, Lawrence z Arabii, Władca Pierścieni, czy nawet Podróż do prehistorii Karela Zemana. To eskapizm w najlepszym wydaniu. Villeneuve'owi udało się odtworzyć na ekranie niekłamany entuzjazm i zachwyt dzieciństwa - zachwyt nad nowym i niezbadanym światem, który otwiera się przed nami na ekranie, zapraszając nas do wejścia w niego i całkowitego pochłonięcia przez niego.

Czy rozpoznałeś nawiązania do filmowych klasyków?

Sceny z ogromnymi bazami na pustyni i helikopterami bojowymi, które wyglądają jak wielkie czarne ważki, przypominają bliskowschodnie filmy wojenne, takie jak Black Hawk Down.

Istnieje kilka wizualnych odniesień do kultowego filmu Francisa Forda Coppoli Apocalypse Now, opartego na powieści Jądro ciemności, która do dziś jest postrzegana jako jedna z najpotężniejszych krytyk okrucieństwa kolonializmu.

Oczywistym odniesieniem jest tu kąpiel błotna barona Harkonnena (groteskowy, ale znakomity Stellan Skarsgård) z masywną łysiną, przypominający Brandowskiego pułkownika Kurtza.

Dziki hit, który urzeka

Film przez większość czasu trwania jest tak zimny i oderwany od rzeczywistości, że aż dziw bierze, że producenci wyłożyli 165 milionów dolarów na coś tak zasadniczo nie do oglądania. Owszem, nie brakuje tu okazjonalnej akcji, eksplozji i powietrznych bitew, ale zdjęcia sprawiają, że film jest powolny i przemyślany, a nawet dostojny. Wiele scen akcji rozgrywa się w dużych jednostkach i w ciemności, trzymając nas z dala od akcji.

Co więcej, film nie spieszy się z ekspozycją, jakby był tylko odkrywczą wycieczką do nowego świata, a nie faktycznym filmem akcji. W rezultacie bohaterowie czują się jak figury na szachownicy reżysera, mające reprezentować pewne ideały, a nie być prawdziwie ludzkimi, ale do tego przyzwyczaiły nas poprzednie filmy Villeneuve'a (podobnie jak do braku humoru). Wiele pojedynczych elementów działa tu w nieprzyjazny dla widza sposób, a mimo to Diuna jako całość jawi się jako niezwykle wciągający film z potencjałem dotarcia do całego pokolenia (jak Władca Pierścieni czy Harry Potter w przeszłości). Podnosi brwi na nowatorstwo, którego brakowało w kinie komercyjnym.

Dune to fascynujące zjawisko na polu współczesnego hollywoodzkiego kina wielkiego ekranu, które od dłuższego czasu zdaje się rezygnować z prób bycia oryginalnym i wzorem komercyjnych gier wideo tworzy jedno rozszerzenie uniwersum za drugim (najczęściej oczywiście obecnie marvelowskie). Jest to bowiem coś własnego i choć nie jest pozbawione wad, to sama jego zdolność do rozpalania wyobraźni widzów i nadawania jej nowych impulsów zasługuje na pochwałę. Po długim okresie pandemii bez wielkiego kina oczarowuje nas jak małe dzieci, ale po drodze udaje mu się trafić w nas dorosłych swoimi mroczniejszymi tonami.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz