We współpracy z Mall.tv uruchamiamy serial dokumentalny Workers of Lust ze szpitala psychiatrycznego w praskich Bohnicach. Tam mężczyźni, którzy przekroczyli prawo, próbują poradzić sobie ze swoimi dewiacjami seksualnymi. A przede wszystkim krzywdzą dzieci. W bieżącym odcinku psycholog Alexandra Machkova opowiada o tym, co dzieje się, gdy przemoc ma miejsce w środowisku domowym.
Psycholog kliniczny i psychoterapeutka Alexandra Machková od ponad 20 lat pracuje z ofiarami wykorzystywania seksualnego. Jak duży jest to problem, przez co muszą przechodzić ofiary i jak radzą sobie z konsekwencjami? Co uważa się za wykorzystywanie? Czy możliwe jest wykrycie pewnych zmian w zachowaniu ofiary molestowania, a tym samym ujawnienie problemu?
"Ofiary często nie zgłaszają przestępstwa, wiele z nich nie otrzymało żadnej pomocy, zwierzając się na przykład swojej matce. Niektóre formy, które nie są bezpośrednim kontaktem seksualnym, są często bagatelizowane" - mówi Alexandra Machkova. Mówi również, że głównym problemem jest to, że większość form wykorzystywania ma miejsce w środowisku rodzinnym i w młodym wieku, więc dziecko traci poczucie bezpieczeństwa, bliskie więzi emocjonalne, w ogóle nie rozumie zachowania dorosłych, a to ma szkodliwy wpływ na ich dalszy rozwój psychiczny.
Długoterminowe konsekwencje obejmują zaburzenia nerwicowe, choroby psychosomatyczne, zaburzenia odżywiania, a u chłopców zaburzenia zachowania. Jak właściwie pracować z ofiarami, jak pomóc im w odtajnieniu, które często odbywa się w sposób nieczuły? Jak rozmawiać z ofiarami, jak je traktować? Tego wszystkiego dowiesz się podczas wywiadu.
Serial dokumentalny Jacoba Klinghora "Lust Workers" śledzi losy sprawców najbardziej karygodnych przestępstw - wykorzystywania seksualnego dzieci. Jak przebiega ich terapia? I czy w ogóle można ich skutecznie wyleczyć? Czy czują się winni? I dlaczego kary za wykorzystywanie dzieci są tak niskie? W trakcie programu Lust Workers będą rozmawiać z samymi sprawcami, którzy obecnie przechodzą leczenie, a także z lekarzami, policjantami, prawnikami i innymi specjalistami. Celem dokumentu jest podniesienie świadomości na temat problemu znęcania się nad dziećmi, który nie jest tak wyjątkowy, jak się wydaje, zwrócenie uwagi na niskie kary i długość procesów, z jakimi spotykają się przestępcy, a także podkreślenie braku profilaktyki i zróżnicowanych oddziałów.
Wszystkie artykuły autorki/autora