Nie możemy wyleczyć dewiacji seksualnych, mówi Zuzana Řeřichová, ordynator Oddziału 5 w Szpitalu Psychiatrycznym w Bohnicach. Historia Richarda, którą reporter Jakub Klingohr śledzi od kilku miesięcy, potwierdza, jak trudno jest z nimi walczyć.
Podobnie jak w przypadku dramatów filmowych, trzecia część serii dokumentalnej Workers of Lust mogłaby zostać poprzedzona ostrzeżeniem, że poniższa narracja nie jest odpowiednia dla określonej grupy odbiorców. W tym przypadku dla tych, którzy wierzą w szczęśliwe zakończenia. Historia Richarda taka nie jest. Przynajmniej na razie. W końcu celem leczenia instytucjonalnego jest utrzymanie dewiacji w granicach prawa, a następnie wypuszczenie go na wolność. Może i przejdzie przez bramy szpitala psychiatrycznego, ale drzwi więziennej celi prawdopodobnie się za nim zatrzasną. Pomimo opieki czeskich lekarzy, nie opanował swojej seksualności - homoseksualnej pedofilii. Wielokrotnie.
Pierwszy raz wykorzystał seksualnie nieletnią w wieku 23 lat. Współpracował ze śledczymi i otrzymał jedynie wyrok w zawieszeniu oraz obowiązek uczęszczania na terapię ambulatoryjną. Z obawy przed dalszą karą powstrzymywał się przez jakiś czas, ale pragnienie było silniejsze. Wtedy zdał sobie sprawę z dwóch rzeczy: że nie może oprzeć się swojemu popędowi i że jeśli chce go zaspokoić, musi być mądrzejszy. Mając to na uwadze, zaczął działać...
Dowiedz się, jaki jest obecny wskaźnik recydywy w porównaniu do czasów, gdy leczenie było mniej wyrafinowane, a 87% pacjentów nawracało w ciągu roku od zwolnienia, co wiąże się z leczeniem szpitalnym i dlaczego Richard nie mógł się go trzymać w następnym odcinku Lust Workers.
Serial dokumentalny Lust Workers Jacob Klingohr tropi sprawców najbardziej karygodnych przestępstw - wykorzystywania seksualnego dzieci. Jak przebiega ich terapia? I czy w ogóle można ich skutecznie wyleczyć? Czy czują się winni? I dlaczego kary za wykorzystywanie dzieci są tak niskie? W całym programie Lust Workers będą rozmawiać z samymi przestępcami, którzy obecnie przechodzą leczenie, a także z lekarzami, policjantami, prawnikami i ofiarami. Celem dokumentu jest podniesienie świadomości na temat problemu wykorzystywania seksualnego dzieci, który nie jest tak wyjątkowy, jak się wydaje, zwrócenie uwagi na długość procesów i niskie kary, jakie grożą przestępcom, czy też podkreślenie braku profilaktyki i zróżnicowanych oddziałów.
Wszystkie artykuły autorki/autora