Podczas gdy historia seksu jest tak stara jak sama ludzkość, dziedzina, która się nim zajmuje, była przez lata zaniedbywana. W 1921 roku Instytut Seksuologii w Pradze stał się pierwszym na świecie uniwersyteckim wydziałem seksuologii. Czescy lekarze pracujący nad różnymi aspektami życia seksualnego również cieszyli się międzynarodowym uznaniem.
"Wyprzedzaliśmy inne kraje europejskie w ambulatoryjnej opiece seksuologicznej, ponieważ była ona zorganizowana i dysponowaliśmy lekami" - mówi jedna z legend tej dziedziny, 86-letni Slavoj Brichcín, emerytowany ordynator Szpitala Psychiatrycznego w Bohnicach. To właśnie on, wraz ze swoim kolegą Petrem Weissem, był przy narodzinach lokalnego oddziału seksuologii w 1986 roku. Jego powstanie poprzedziło podwójne morderstwo popełnione przez pacjenta objętego leczeniem ochronnym podczas weekendowego zwolnienia. Tragiczne wydarzenie zmusiło Radę Miejską Pragi do wysłuchania apelu ekspertów i utworzenia specjalistycznego oddziału.
Do tego czasu nie zapewniano opieki osobom, którym sąd nakazał poddanie się leczeniu szpitalnemu. Zwykle byli oni przydzielani do oddziałów psychiatrycznych, gdzie co 10-14 dni otrzymywali zastrzyki hormonalne lub psychofarmaceutyki. Jednak leczenie żeńskimi hormonami w celu stłumienia męskiej agresji seksualnej niosło ze sobą szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych. Kastracja, która była uważana za najlepsze rozwiązanie, ponieważ wskaźnik nawrotów u pacjentów był absolutnie minimalny, nie była wyjątkiem.
O tym, jak czeska seksuologia zmieniła się w ciągu ponad pół wieku praktyki Slavoja Brichcina, co sądzi on o kastracjach i co jego zdaniem musi się jeszcze zmienić, aby zmniejszyć obecny 20% wskaźnik recydywy wśród pacjentów, dowiemy się z kolejnej części serii dokumentalnej Workers of Lust.
Seria dokumentalna Lust Workersprzedstawia sprawców najbardziej karygodnych przestępstw - wykorzystywania seksualnego dzieci. Jak wygląda ich leczenie? I czy w ogóle można ich skutecznie wyleczyć? Czy czują się winni? I dlaczego kary za wykorzystywanie najsłabszych są tak niskie? Twórca serialu, Jakub Klingohr, rozmawia z samymi sprawcami, którzy obecnie przechodzą terapię, a także z lekarzami, policjantami, prawnikami i ofiarami. Celem dokumentu jest zwrócenie uwagi na problem wykorzystywania seksualnego dzieci, który nie jest tak wyjątkowy, jak się wydaje, zwrócenie uwagi na długość procesów i niskie wyroki, jakie grożą sprawcom, czy też zwrócenie uwagi na brak profilaktyki i zróżnicowanych oddziałów.
Wszystkie artykuły autorki/autora