Chociaż kastracja jest uważana za najskuteczniejszą metodę leczenia pod względem recydywy i wyzwolenia z cyklu ciągłego karania i nowej nieskutecznej terapii innymi metodami, Republika Czeska jest jednym z niewielu krajów na świecie, w których jest ona dozwolona. Mogą się jej poddać dewiacyjni przestępcy seksualni, którzy dobrowolnie i na podstawie wszystkich dostępnych informacji zdecydują się na nią i których wybór zostanie zatwierdzony przez lekarza prowadzącego i komisję kastracyjną. W ciągu ostatnich prawie dziesięciu lat pozytywnie rozpatrzono dwa takie wnioski. Co sądzi o tym znany seksuolog Petr Weiss, ujawnił w wywiadzie z Jakubem Klingohrem.
Specjalistyczne leczenie seksuologiczne istnieje w naszym kraju od lat 70. i przyniosło jego pionierom światową sławę. Pomimo wyrafinowania metod psychoterapeutycznych, które czescy seksuolodzy wprowadzili do praktyki i stosują od lat, są oni często krytykowani przez swoich zagranicznych kolegów. Kastracja stała się przedmiotem sporów. Według ich przeciwników są one zbyt radykalną ingerencją w prawa i ciało jednostki i mogą mieć poważne konsekwencje psychiczne i fizyczne. Rada Europy jest tego samego zdania.
Obniżenie poziomu testosteronu pojawiającego się w wyniku zabiegu, który jest siłą napędową niekontrolowanego pożądania, usuwa nagłą potrzebę i popęd do poziomu, który pacjenci mogą kontrolować. Może to być ich jedyna i ostatnia szansa na ponowne stanie się częścią społeczeństwa, a nie zagrożeniem dla niego. Wskaźnik recydywy wśród pacjentów jest wyjątkowy i wynosi maksymalnie dwa procent. Mimo to dobrowolne kastracje są odrzucane. W kolejnym odcinku Workers of Lust seksuolog i psychoterapeuta Petr Weiss wyjaśnia, dlaczego i jak powinien zmienić się obecny system leczenia agresorów.
Seria dokumentalna Lust Workersprzedstawia sprawców najbardziej karygodnych przestępstw - wykorzystywania seksualnego dzieci. Jak wygląda ich leczenie? I czy w ogóle można ich skutecznie wyleczyć? Czy czują się winni? I dlaczego kary za wykorzystywanie najsłabszych są tak niskie? Twórca serialu, Jakub Klingohr, rozmawia z samymi sprawcami, którzy obecnie przechodzą terapię, a także z lekarzami, policjantami, prawnikami i ofiarami. Celem dokumentu jest zwrócenie uwagi na problem wykorzystywania seksualnego dzieci, który nie jest tak wyjątkowy, jak się wydaje, zwrócenie uwagi na długość procesów i niskie wyroki, jakie grożą sprawcom, czy też zwrócenie uwagi na brak profilaktyki i zróżnicowanych oddziałów.
Wszystkie artykuły autorki/autora