Niepłodność to nie ospa. Nie zniknie, mówi szef kliniki reprodukcyjnej

WitamWspółpracaZdrowie kobiet
Lucie Weissová
| 9.1.2024
Niepłodność to nie ospa. Nie zniknie, mówi szef kliniki reprodukcyjnej
Zdroj: Shutterstock

Na początku warto dokładnie zbadać parę. Jeśli masz szczęście, wyjdziesz z diagnozą i przyczyną niepłodności. Albo i nie. Dobrą wiadomością jest to, że bezpłodności można zaradzić na wiele sposobów, przynajmniej według Jana Lachety, szefa Centrum Medycyny Rozrodu ISCARE.

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby niepłodność, podobnie jak ospa, mogła zostać całkowicie wyeliminowana, medycyna reprodukcyjna stale posuwa się naprzód - minimalizując skutki uboczne leczenia, zwiększając wskaźnik powodzenia ciąży i późniejszych narodzin zdrowego dziecka.

Coraz częściej wykonujemy również preimplantacyjne badania genetyczne zarodków, w których komórki embrionalne są zamrażane po badaniu genetycznym, a jeśli wynik jest prawidłowy, następuje transfer do macicy.

Obecnie niepłodność dotyka w równym stopniu mężczyzn i kobiety - 35 procent. W 10 procentach przypadków przyczyna pozostaje niewyjaśniona. Jednak w ostatnich latach coraz więcej mężczyzn doświadcza pogarszających się wyników spermogramu. "Niepłodność męska jest zwykle związana z zaburzeniem produkcji plemników. Mogą one mieć obniżoną koncentrację i ruchliwość, zaburzony wygląd. W skrajnych przypadkach w ejakulacie nie stwierdza się plemników. U kobiet przyczyn jest znacznie więcej. Są to na przykład zaburzenia hormonalne na poziomie mózgu, brak owulacji, przedwczesna niewydolność jajników, niedrożność obu jajowodów, nieprawidłowości w macicy, przyczyny immunologiczne, endometrioza, choroby tarczycy. Zaburzenia genetyczne dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn" - wymienia Lacheta.

Do gabinetu lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ISCARE najczęściej zgłaszają się pary, które od dłuższego czasu nie mogą zajść w ciążę, mimo regularnego współżycia seksualnego. Inne powody to brak miesiączki, powtarzające się poronienia, obecność choroby genetycznej, starszy wiek kobiety, kobiety bez macicy lub zaburzenia czynnościowe u mężczyzn, na przykład u paraplegików.

Leczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb

Niepłodność można leczyć na różne sposoby. Najprostszym z nich jest zaplanowanie stosunku i zapłodnienie. "Inną metodą jest sztuczne zapłodnienie i transfer niezbadanego zarodka. Coraz częściej wykonujemy również preimplantacyjne badania genetyczne zarodków, w których komórki embrionalne są zamrażane po badaniu genetycznym i jeśli wynik jest prawidłowy, następuje transfer do macicy. Dla kobiet bez macicy, przeszczep macicy jest opcją", mówi Lacheta.

Klinika ISCARE

Zapewnia kompleksowe leczenie niepłodności. Oprócz specjalistów z zakresu medycyny rozrodu zatrudnia takich specjalistów jak immunolodzy rozrodu, genetycy i urolodzy. Klinika prowadzi również chirurgiczne leczenie niepłodności (np. histeroskopia, laparoskopia). Wskaźnik skuteczności leczenia plasuje ISCARE w czołówce placówek medycyny rozrodu. Do tej pory dzięki ośrodkowi urodziło się ponad 11 000 dzieci.

Artykuł powstał we współpracy z naszym partnerem - ISCARE.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz