Kwestionariusz prezydencki Lenki Bradáčovej. "Ten czas należy do nas".

Kobiety prezydenci
Redakcja Heroine
| 16.10.2023
Kwestionariusz prezydencki Lenki Bradáčovej. "Ten czas należy do nas".
Anna Kovačič

W projekcie Women Presidents przedstawiamy pięć kobiet, które moglibyśmy sobie wyobrazić na stanowisku prezydenta. Niektóre z nich otwarcie rozważają ubieganie się o prezydenturę, podczas gdy inne twierdzą, że ich ścieżka prowadzi na razie w inną stronę. Niemniej jednak odpowiedziały na pytania związane z prezydenturą. Jakie wartości cenią? Kogo przyjęliby do swojego zespołu? Co należałoby zmienić?

PYTANIU PREZYDENCKIEMU towarzyszy świetny wywiad z Lenką Bradáčovą w drukowanym wydaniu specjalnym Heroine of President.

Czy jesteś dumny z bycia Czechem? A jeśli tak, to dlaczego?

Bez zastanowienia, jestem. Ponieważ daje mi to możliwość życia w przestrzeni europejskiej i bycia tym, kim jestem, za co jestem wdzięczny, a zatem czuję się za to odpowiedzialny.

Którą lub które z Twoich cech uważasz za zaletę, pozytyw? Dlaczego?

Sumienność, konsekwencja. Są one warunkiem koniecznym do wprowadzania zmian.

Lenka Bradáčová, prokurator generalny

"Chciałabym, aby wymiar sprawiedliwości w tym kraju już nigdy nie zawiódł. Chciałabym, aby były tu takie osobistości, które utrzymałyby sądownictwo w pionie - nawet jeśli dojdzie do kolejnego przewrotu politycznego" - mówi, a te zdania być może najdokładniej definiują to, kim jest. To nie przypadek, że dziennikarze ochrzcili kiedyś Lenkę Bradáčovą "Cattani w spódnicy" i to nie przypadek, że od początku swojej kariery zawirowała zastałe wody każdej prokuratury, do której weszła. Czy to w Litomierzycach, w Ústí nad Labem, czy wreszcie w Pradze. Lenka Bradáčová po prostu kocha prawo. Uważa się za szczęściarę, że może się temu poświęcić.

Które wartości (moralne, życiowe...) uważasz za kluczowe? I czy starasz się nimi kierować w swoim życiu i zawodzie?

Uczciwość wobec siebie, otaczających ludzi i życia w ogóle.

Jakie współczesne problemy społeczne uważasz za najbardziej palące? A jeśli to konieczne - w jaki sposób należy je rozwiązać?

Relatywizacja prawdy. Kłamstwa i alternatywne prawdy sprawiają, że ludzie nie są wolni w swoich osądach. Trzeba mieć odwagę mówić i robić nawet rzeczy, które mogę stracić. Być pryncypialnym w swoich postawach.

Stosunek do środowiska. Musimy przestać lekceważyć przewidywania naukowców i na wszystkich poziomach legislacyjnych, edukacyjnych, ale także karnych poważnie potraktować problem i uznać, że istnieją granice naszej rozrzutności.

Stan procesu edukacyjnego. Technologia musi stać się powszechna.

Bohaterka Prezydenta

Drukowany program specjalny, Heroine Presidents, poświęcony kobietom w polityce, na stanowiskach publicznych i być może pewnego dnia na najwyższym urzędzie w państwie. Kto powinien zostać pierwszą czeską kobietą-prezydentem? Czy przywództwo kobiet różni się od przywództwa mężczyzn? Jakie przeszkody napotykają kobiety w polityce?
Bradáčová, Kolínská, Němcová, Šípová, Nerudová. Pięć wywiadów z kobietami, które mają to coś w sobie - Czas na "kobiecy styl" przywództwa - Feministyczna biblioteka - O uzależnieniu od pracy - Czego uczy nas Zuzana Čaputová - Czy parytety są tego warte?
Przeczytaj więcej o specjalnym wydaniu Heroine President.

Co inspiruje Cię w kulturze, manierach, zachowaniu lub stylu naszych sąsiadów w Europie? Innymi słowy - czego powinniśmy się od nich nauczyć?

Wielkości połączonej z wielkodusznością, która łączy w sobie tolerancję, solidarność, różnorodność, humor i umiejętność odróżniania prawdziwych problemów od błahostek. A przede wszystkim tego, by nie bać się nawet sytuacji, w których trzeba poświęcić niektóre życiowe pewniki.

Gdyby miał Pan taką możliwość, jakim trzem osobistościom chciałby Pan wręczyć odznaczenie państwowe i dlaczego?

Janowi Sokołowi - za jego życiowe wysiłki na rzecz promowania moralności i prawdziwej edukacji.

Marta Slánská - za inspirację i siłę życiową, która pokazała nie tylko kobietom, że nigdy nie jest za późno na zmianę życia i urzeczywistnienie marzeń - w jej przypadku zbudowanie jednej z największych firm nieruchomościowych na rynku, pomimo przeciwności losu.

Josef Průš - za innowacyjność, kreatywność i solidarność w pomocy w rozwiązaniu sytuacji pandemicznej.

Kwestionariusze prezydenckie

Dużym wywiadom w drukowanym wydaniu specjalnym Heroine Presidents towarzyszą kwestionariusze, w których pytamy nasze symboliczne kandydatki o ich wartości i praktyczne decyzje, które podjęłyby jako prezydent.

Kwestionariusz prezydencki Adeli Šípovej.

Kwestionariusz prezydencki Danušy Nerudovej: "Nigdy nas nie chwalą. Niech tak będzie!"

Jakie trzy obecne osobistości chciałbyś mieć w swoim zespole i dlaczego?

Tomáš Sedláček, ponieważ jest wizjonerem. Marie Chatard, ponieważ jest damą międzynarodowej dyplomacji. Peter Pithart, ponieważ ma pamięć historyczną i reprezentuje dla mnie edukację ogólną.

Jeśli spojrzeć wstecz: co było Twoim największym sukcesem w ostatnich latach? Czy możesz wybrać przynajmniej jeden krok, decyzję lub działanie, które - Twoim zdaniem - pozytywnie wpłynęło na Twoje otoczenie, dziedzinę, zawód, a nawet społeczeństwo?

Nie chodzi o jedno działanie, chodzi o wiele działań, które, mam nadzieję, pomogły niektórym ludziom zrozumieć, kim i dlaczego są prokuratorzy oraz że zasługują przynajmniej na część ich zaufania.

W wywiadzie mówisz o potrzebie większej reprezentacji kobiet w polityce i potencjalnych pułapkach... Jak myślisz, czy gdyby - czysto hipotetycznie - następny rząd miał połowę ministrów, a także więcej kobiet w parlamencie, czy miałoby to jakiś konkretny skutek?

Na pewno nie doszłoby do bójek, przynajmniej w sekcji kobiecej, ale nie spekulujmy i spróbujmy. Wybierzmy odpowiednie kobiety na odpowiednie miejsca.

STYLIZACJA: JAN POKORNÝ; MAKIJAŻ: ADRIANA BARTOŠOVÁ; WŁOSY: LINDA RENÉ ŽÁKOVÁ; PRODUKCJA: LINDA MAJEROVÁ; PODZIĘKOWANIA DLA ZALANDO.CZ ZA WYPOŻYCZENIE UBRAŃ.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz