W jaki dokładnie sposób feminizm wpędza mężczyzn w kłopoty? W jaki sposób rosnąca pewność siebie kobiet może stanowić zagrożenie dla mężczyzn? W nowym numerze Heroine socjolog Lucie Jarkovská zastanawia się, dlaczego mężczyźni mają w życiu ciężko, jak działa przywilej w patriarchalnym społeczeństwie i co spowodowało obecny kryzys męskości.
Kiedy ktoś twierdzi, że jest w kryzysie, prawdopodobnie nie należy mu głosić, że tak nie jest. Ale jednocześnie jest to trochę absurdalne. Jakie zdefiniowane przez wieki role utracili mężczyźni? Na przykład rolę żywiciela rodziny? Obiektywnie rzecz biorąc, nadal mamy problem z tym, że mężczyźni nie przyczyniają się do finansowego bezpieczeństwa swoich dzieci i nie płacą alimentów, a nie muszą rezygnować z interesującej pracy, ponieważ są przytłoczeni przez dobrze zarabiające partnerki. Pod tym względem większym problemem są raczej spowolnienia gospodarcze i okresy masowego bezrobocia, spowodowane przez zgadnij kogo? Zazwyczaj innych mężczyzn z branży finansowej i polityki. Są to jednak kryzysy ekonomiczne, a nie kryzysy męskości.
Jak człowiek może być przyzwyczajony do czegoś przez wieki, skoro przeżył zaledwie kilkadziesiąt lat? Tak, świat zmienia się coraz szybciej, ale to dotyczy nas wszystkich.
Problem, jak twierdzą, polega na tym, że zmiana jest zbyt nagła - oczekuje się, że mężczyźni zmienią swoje zachowanie, do którego byli przyzwyczajeni przez wieki. Ale jak mężczyzna może być przyzwyczajony do czegoś przez wieki, skoro żyje zaledwie kilkadziesiąt lat? Tak, świat zmienia się coraz szybciej, ale dotyczy to nas wszystkich. Na przykład przez stulecia światem rządziła arystokracja, która nagle zniknęła, a my również zdołaliśmy się dość szybko przystosować. Ale faktem jest, że arystokracja prawdopodobnie miała pewien kryzys, kiedy jej przywileje zniknęły. Czy więc kryzys męskości nie polega bardziej na utracie automatycznych przywilejów niż na odwróceniu ról?
Męskie problemy
Nie twierdzę, że mężczyźni nie cierpią z powodu pewnych specyficznych problemów. Na przykład są statystycznie bardziej niż kobiety narażeni na alkoholizm i nadużywanie substancji odurzających, częściej popełniają samobójstwa, częściej stają się bezdomni i przedwcześnie porzucają system edukacji, częściej zaniedbują swoje zdrowie i wcześniej umierają. Nie jest to jednak żadna nowość i nie są to konsekwencje "przewrotu płciowego" w społeczeństwie. Są to bardzo tradycyjne produkty patriarchatu. Wręcz przeciwnie, w większości tych kategorii kobiety doganiają mężczyzn, co wydaje mi się znacznie poważniejszą drugą stroną emancypacji.
Wszystkie artykuły autorki/autora