Danuše Nerudová potwierdziła swoją kandydaturę na prezydenta. Jakie wartości ceni i kto tworzyłby jej zespół?

Danuše NerudováKobiety prezydenciWybory prezydenckie
Redakcja Heroine
| 18.12.2023
Danuše Nerudová potwierdziła swoją kandydaturę na prezydenta. Jakie wartości ceni i kto tworzyłby jej zespół?
Zdroj: Shutterstock

Ogłoszenie kandydatury Danušy Nerudovej na prezydenta nie jest wielkim zaskoczeniem. O jej możliwym udziale w wyborach prezydenckich spekulowano, gdy rok temu ogłosiliśmy w Heroine, że szukamy pierwszej czeskiej kobiety-prezydenta. Ekonomistka i była rektor uniwersytetu oficjalnie ogłosiła teraz na swoim koncie na Twitterze, że będzie kandydować. Przypominamy jej zeszłoroczny kwestionariusz prezydencki, w którym powiedziała: Desperacko potrzebujemy zmian.

Danuše Nerudová jest pierwszą czeską przewodniczącą Heroine. Przeczytaj nasz obszerny wywiad z nią.

Kwestionariusz prezydencki Danuše Nerudovej

Czy jesteś dumna z bycia Czeszką? A jeśli tak, to dlaczego?

Jestem nie tylko dumna z bycia Czeszką, ale także szczęśliwa i wdzięczna, że żyję w tak pięknym, wolnym i bezpiecznym kraju. Nawet jeśli nasza obecna reprezentacja polityczna może podważać tę dumę, z punktu widzenia historii narodu czeskiego mamy na czym się oprzeć, a przede wszystkim wciąż mamy ogromny potencjał do osiągnięcia wielkich rzeczy, zarówno w kraju, jak i na świecie.

Którą lub które z Twoich cech uważasz za zaletę, pozytyw? Dlaczego?

Nigdy się nie poddaję, wierzę w siebie i lubię pokonywać przeszkody. Nie boję się częściowych porażek, ponieważ wiem, że są one częścią zwycięstwa.

Jakie wartości (moralne, życiowe...) uważasz za kluczowe?

Demokracja, wolność, prawda, miłość i rodzina.

Danuše Nerudová, rektor Uniwersytetu Mendla

Miała 38 lat, gdy w 2018 r. została mianowana rektorem Uniwersytetu Mendla w Brnie. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w 100-letniej historii uczelni. Jako ekonomistka i naukowiec od dawna angażuje się w kwestie równości płci, nic więc dziwnego, że uniwersytet pod jej kierownictwem wkrótce zdobył nagrodę HR Award, certyfikat Komisji Europejskiej przyznawany za zgodność z równymi szansami. W praktyce wygląda to tak, że Uniwersytet Mendla ma obecnie dwie prorektorki (na pięciu prorektorów), a na przykład zespół badawczy Nerudy składa się "pół na pół" z kobiet i mężczyzn. Danuše Nerudová jest mężatką, wraz z mężem wychowuje dwóch synów.

Co uważasz za najbardziej palące współczesne problemy społeczne? A jeśli to konieczne - w jaki sposób należy je rozwiązać?

Każdego dnia jestem rozczarowany nieudolnymi, niekompetentnymi, oportunistycznymi, chamskimi i chciwymi ludźmi, którzy trzymają los naszego kraju w swoich rękach. Rozpaczliwie potrzebujemy zmian. Potrzebujemy zdolnych i uczciwych ludzi na właściwych miejscach w rządzie oraz pozytywnych władz z wizją na szczycie.

Co inspiruje Cię w kulturze, manierach, działaniach lub stylu naszych sąsiadów w Europie? Innymi słowy, czego powinniśmy się od nich nauczyć?

Każdy człowiek i każdy kraj ma coś, w czym się wyróżnia. Przede wszystkim nie powinniśmy zamykać się w sobie i wmawiać sobie, że jesteśmy najlepsi we wszystkim. Powinniśmy czerpać to, co najlepsze z różnorodności naszych sąsiadów i przyjaciół w Europie. Na przykład Francja jest bardzo bliska mojemu sercu. To dlatego, że ludzie wiedzą, jak cieszyć się życiem, nie spieszą się, szanują swoje korzenie i tradycje i są pozytywnie nastawieni.

Bohaterka Prezydenta

Drukowany program specjalny, Heroine Presidents, poświęcony kobietom w polityce, na stanowiskach publicznych i być może pewnego dnia na najwyższym urzędzie w państwie. Kto powinien zostać pierwszą czeską kobietą-prezydentem? Czy przywództwo kobiet różni się od przywództwa mężczyzn? Jakie przeszkody napotykają kobiety w polityce?
Bradáčová, Kolínská, Němcová, Šípová, Nerudová. Pięć wywiadów z kobietami, którym się udało. - Czas na "kobiecy styl" przywództwa - Biblioteka Feministyczna - O uzależnieniu od pracy - Czego uczy nas Zuzana Čaputová - Czy parytety są tego warte?
Przeczytaj więcej o specjalnym wydaniu Heroine President.

Którym trzem osobistościom chciałby Pan wręczyć odznaczenia państwowe i dlaczego?

Gdyby to było dzisiaj, chciałbym zaprosić do Sali Władysławowskiej wszystkich lekarzy, pielęgniarki, wolontariuszy i innych, którzy ryzykują swoje zdrowie i poświęcają swój czas i siły dla innych. Są też nauczyciele i wiele innych osób, które zasługują na uhonorowanie za pomoc społeczeństwu w trudnych czasach. Byłem pod wielkim wrażeniem decyzji Ondřeja i Kataríny Vlček o przekazaniu znacznej części swojego majątku na systematyczną opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi. Z pewnością skorzystałbym z pierwszej okazji, aby naprawić hańbę odebrania odznaczenia Pavlowi Rychetský'emu.

Kwestionariusze prezydenckie

Przeczytaj inne kwestionariusze prezydenckie, które uzupełniają świetne wywiady w specjalnym wydaniu Heroine President.

Kwestionariusz prezydencki Lenki Bradáčovej: "Ten czas należy do nas".

Kwestionariusz prezydencki Adeli Šípovej: "Brakuje głosu kobiet takich jak ja".

Kwestionariusz prezydencki Ruth Kolínskiej: "Kobieca perspektywa jest inna".

Kwestionariusz prezydencki Barbary Antonovej: "Bez humoru świat nie miałby sensu".

Kwestionariusz prezydencki Věry Jourovej: "Zdobyłam wpływy, z którymi staram się obchodzić odpowiedzialnie i z pokorą".

Kwestionariusz prezydencki Eliski Wagner: "Koroną wszystkich wartości jest szacunek dla ludzkiej godności".

Kwestionariusz prezydencki Miroslavy Němcovej: "Myśl, działaj i nie bój się!".

Jakie trzy obecne osobowości chciałbyś mieć w swoim zespole i dlaczego?

Osobę, która pomogłaby mi zachować wewnętrzny spokój, życzliwość i jasny umysł. Osobę, która pomoże mi nie zgubić się w chaosie błędnych informacji. I najlepszy przyjaciel, który przekaże mi szczerą informację zwrotną.

Jaki był Twój największy sukces na przestrzeni lat? Czy możesz wybrać przynajmniej jeden krok, decyzję lub działanie, które - Twoim zdaniem - pozytywnie wpłynęło na Twoje otoczenie, branżę, zawód, a nawet społeczeństwo?

Z pewnością było to skuteczne kandydowanie na stanowisko Rektora oraz stworzenie inicjatywy KoroNERV, która w czasach pandemii miała i ma ogromny wpływ na przestrzeń publiczną i społeczeństwo.

W wywiadzie mówisz o potrzebie większej reprezentacji kobiet w polityce i potencjalnych pułapkach. Jak myślisz, jak większa reprezentacja przełożyłaby się na praktykę? Czy niektóre ustawy, które teraz nie mają szans, weszłyby do porządku obrad? A może zmieniłaby się kultura działań politycznych?

Osobiście uważam, że tak. Kobiety mają inną empatię i dlatego zwracają uwagę na inne rzeczy. Różnorodność jest istotną częścią rozwoju społeczeństwa. Kolektyw z różnorodnością jest bardziej skuteczny i kreatywny w znajdowaniu rozwiązań.

STYLIZACJA: JAN POKORNÝ; MAKIJAŻ: ADRIANA BARTOŠOVÁ; WŁOSY: LINDA RENÉ ŽÁKOVÁ; PRODUKCJA: LINDA MAJEROVÁ; PODZIĘKOWANIA DLA ZALANDO.CZ ZA WYPOŻYCZENIE UBRAŃ.

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany na Heroine.cz 18.05.2021.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz