Konflikt należy do związku, mężczyźni powinni przyjąć inne cele. Konferencja pokazała, jakiego świata chcemy

KonferencjaMoja bohaterkaMolestowanie seksualneMy Heroine 2022Przeciążenie psychiczneSamoobronaŚwiat według bohaterki
Redakcja Heroine
| 26.1.2024
Konflikt należy do związku, mężczyźni powinni przyjąć inne cele. Konferencja pokazała, jakiego świata chcemy
Zdroj: Shutterstock

Jaki jest świat według Heroine? Przede wszystkim sprawiedliwy, odważny i pokojowy. Ale to także świetna zabawa. W poniedziałek 17 października w Jatek78 w Holešovicach odbyła się druga konferencja magazynu Heroine. Oprócz tematów takich jak różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz obciążenie psychiczne kobiet, odbył się również kurs samoobrony, burleska i premiera książki. Zapraszamy do obejrzenia najlepszych momentów wieczoru.

"Magazyn Heroine jest fenomenem na czeskiej scenie medialnej", powiedziała amerykańska korespondentka Deník N, Jana Ciglerová, która towarzyszyła całemu programowi. Popołudnie otworzyły historie kobiet, które zasłużyły na tytuł My Heroine: nagrody od redaktor naczelnej drukowanej Heroine Michaeli Kramárovej i redaktor naczelnej strony Heroine.cz Veroniki Vlachovej odebrały na scenie bohaterki Petra Jirglová, Simona Bagarová, Jana Soukupová, Klára Svobodová, Petra Procházková, Klára Kadár, Lu Gregorová, Eva Nemčková i Lenka Bártová. Wyjątkowe kobiety, które zmieniają świat wokół siebie na lepsze, wyłoniły się z nominacji czytelników.

Galeria zdjęć.

Fot: Michal Tvrdík / Canon

Simona Bagarová, dyplomowany pracownik socjalny i założycielka MILA, przypomniała nam, dlaczego warto rozwijać wysokiej jakości opiekę hospicyjną i nie zamykać oczu na temat starości. "Wszyscy jesteśmy opiekunami i wszyscy jesteśmy seniorami" - podkreśliła autorka książki I'm Burning, opowiadającej o tym, jak to jest być w codziennym kontakcie z osobami starymi i umierającymi.

Wszystkie bohaterki projektu My Heroine otrzymały nagrody od redaktorów naczelnych Heroine. Lilia Khousnoutdinová również im podziękowała.

Po wywiadzie na temat jej pracy jako reporterki wojennej odbył się wywiad z reporterką Petrą Procházkovą, która obecnie pisze o sytuacji na Ukrainie dla Deník N. "Wojna nie ma weekendów ani snu" - powiedziała w wywiadzie na scenie. Dla niej bohaterkami są głównie białoruskie kobiety, które przeciwstawiły się tamtejszemu reżimowi i zapłaciły za to wieloma latami więzienia.

Klára Svobodová, jedna z nagrodzonych kobiet w wyzwaniu My Heroine, opisała swoją historię rodzicielstwa i bohaterstwa. Wszystkie prelegentki zostały ubrane przez modowy sklep internetowy Answear.cz.

Chwała bohaterkom

Klára Svobodová, autorka książki Těhotnej Buddy, opowiedziała w swoim wystąpieniu o innym rodzaju bohaterstwa. Jej świat wywrócił się do góry nogami w momencie, gdy straciła nienarodzoną córkę. "Bohater może się bać, może sięgnąć dna. Ale można się tylko od tego odbić" - powiedziała.

Kolejna na sali była trenerka Iveta Clarke, która wygłosiła wykład na temat odwagi. Według niej, czym jest odwaga? "Odwaga jest tym, co myślimy o sobie. Odwaga jest bardzo intymna, zaraźliwa, aspiracyjna i trzeba jej doświadczyć osobiście" - powiedziała.

Tuż po godzinie 18:00 rozpoczęła się dyskusja panelowa na temat przeciążenia umysłowego, w której Jana Ciglerová powitała socjolog Lenkę Simerską, dyrektor stowarzyszenia Aperio Eliskę Kodyšovą, matematyka René Levínský'ego, komentatora gazety codziennej Referendum Petra Bittnera i prawniczkę Šárkę Homfray. Ta ostatnia ochrzciła również swoją nową książkę Why Are We So Angry? wydaną przez wo-men.

Paneliści zgodzili się, że czeskie społeczeństwo jest nadal bardzo konserwatywne i obciążone płcią. Tak więc na początku rodzicielstwa automatycznie zakładamy, że kobieta jest w stanie lepiej zaspokoić potrzeby dziecka niż mężczyzna, co następnie przenosi się na resztę życia. Levínský, który spędził część swojego życia w Niemczech, zwrócił uwagę, że w przeciwieństwie do Republiki Federalnej, w Czechach nie ma dobrych ram prawnych, które umożliwiałyby kobietom wcześniejszy powrót do pracy i zachęcały mężczyzn do podejmowania większej liczby obowiązków rodzicielskich.

Od stereotypowej współczesnej kobiety oczekuje się więc, że poradzi sobie praktycznie ze wszystkim i będzie miała w głowie listę zadań i terminów - od urodzin, przez prace domowe, po grupy zabawowe. Według panelistów, nierówności między obowiązkami kobiet i mężczyzn nie można rozwiązać indywidualnie: liczy się konfiguracja systemu pod względem funkcjonowania państwa. Ale zmiana jest możliwa tylko wtedy, gdy porzucimy nasze kulturowo zakorzenione wyobrażenia o tym, co powinna robić matka, a co ojciec.

O szacunku, poczuciu własnej wartości i granicach

Uzupełnieniem głównego programu były warsztaty, które w całości wypełniły salę obok. Firma Konsent zaprezentowała godzinną sesję zatytułowaną Stań przeciwko molestowaniu seksualnemu w miejscu publicznym, w której wykorzystano praktyczne porady i rzeczywiste scenariusze, aby nauczyć, jak radzić sobie z niekomfortowymi sytuacjami i niechcianą uwagą, na przykład podczas picia w barze.

Warsztaty Stand Up cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających.

Warsztaty Nowoczesnej Samoobrony prowadzone przez Pavla i Jasminę Houdek dotyczyły również tego, jak ważne jest stawanie w swojej obronie. "To niesprawiedliwe, że w ogóle musimy się bronić, ale to wyzwalające wiedzieć jak" - podkreśliła Jasmina Houdek. Wszyscy mamy moc, by zabierać głos i wyznaczać granice, powiedziała, nawet jeśli często oznacza to spotykanie się z dezaprobatą ze strony otaczających nas osób.

Jasmína Houdek (po prawej) pokazała odwiedzającym swoje warsztaty, jak bronić się w nieprzyjemnych sytuacjach. Na zdjęciu razem z My Heroine Klarą Svobodovą i Johanną Nejedlovą z Konsent (w środku).

Komunikacja jest niezbędna nie tylko w obronie własnej przestrzeni, ale także w związkach: dlatego Eliška Kodyšová uczyła, jak komunikować się z partnerem. Przypomniała nam, że funkcjonujący związek obejmuje konflikt, ale to, jak udaje nam się go rozwiązać, pokazuje, jaki jest nasz związek.

Goście mogli również wziąć udział w warsztatach na temat tego, jak moda może dać nam niezbędną pewność siebie. Temat relacji z własnym ciałem i celebrowania kobiecości otworzyła tancerka burleski i performerka Zorya Blue. Ale nawet po warsztatach to jeszcze nie był koniec. W holu głównym wystąpił duet docentów składający się z socjologów Lucie Jarkovskiej i Kateřiny Liškovej.

Eliška Kodyšová, dyrektor Aperio, mówiła podczas swoich warsztatów o znaczeniu komunikacji w relacjach partnerskich.

Do późna w foyer teatru serwowano napoje, przy których goście mogli usiąść. Według Petra Bittnera największą zaletą konferencji była jej namacalność: emancypacja nagle nie jest tylko koncepcją, ale realnym procesem, który można zobaczyć na własne oczy. Jeśli tym razem przegapiłeś konferencję World According to Heroine, możesz wyobrazić sobie tę atmosferę dzięki zdjęciom i filmom. Albo doświadczyć jej na własnej skórze następnym razem.

Ta konferencja nie byłaby możliwa bez głównych partnerów projektu, którym chcielibyśmy podziękować: Modowy e-sklep Answear.cz, który był partnerem projektu My Heroine przez cały rok, a także ubierał prelegentów na konferencji. Również Fundacji Propolis Lilii Khoustnoutdinovej. Dziękujemy również innym partnerom wydarzenia: projektowi Stand Up firmy L'Oréal, przy wsparciu Right to be a Konsent, Canon, EUC Laboratories, Ambasadzie Kanady, Partnerom i Pure District. W organizacji konferencji pomogły nam: Jatka78 wielofunkcyjna przestrzeń teatralna, Chandon Garden Spritz, Eminence. Dziękujemy hlidacky.cz za zapewnienie opieki nad dziećmi podczas konferencji oraz Lancôme za makijaż prelegentów.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz