Inwestować w sposób zrównoważony i w lokalne firmy? To możliwe w Republice Czeskiej

Inwestowanie z czystym sumieniem
Pavla Wernerová
| 9.10.2023
Inwestować w sposób zrównoważony i w lokalne firmy? To możliwe w Republice Czeskiej
Shutterstock

Inwestowanie na rynkach akcji może być najbardziej popularne wśród inwestorów, ale nie każdy czuje się komfortowo inwestując w międzynarodowe firmy, które często mają siedzibę daleko za oceanem. Na szczęście istnieją sposoby na inwestowanie w lokalne czeskie spółki. Wiemy, gdzie znaleźć takie, które są interesujące ze względu na ich tematy środowiskowe i zrównoważoną działalność.

Teraz, gdy już wiesz, czym jest zielone inwestowanie, dlaczego w ogóle ma ono sens i jak inwestować w akcje i na giełdzie, skupimy się na lokalnych czeskich małych i średnich spółkach. Inwestowanie w lokalne firmy to bardzo interesujący sposób na zarabianie pieniędzy, jeśli znajdziesz projekt, który ma dla Ciebie sens. Jednak w przeciwieństwie do ogromnych międzynarodowych korporacji, nie znajdziesz tych lokalnych firm na giełdzie. Są to zazwyczaj małe lub średnie firmy, które nie są porównywalne z dużymi korporacjami. Są one jednak często bardziej interesujące ze względu na to, co robią i jak to robią. Tak więc rynek akcji nie wchodzi w grę, ale dostępne są inne opcje inwestycyjne - czy to poprzez obligacje, pożyczki peer-to-business (tj. pożyczki dla pojedynczej firmy), czy też bezpośredni zakup udziałów w firmie.

Inwestowanie w te mniejsze spółki jest jednak znacznie bardziej ryzykowne niż w przypadku spółek giełdowych. Mają one długą historię, ale lokalne firmy są często stosunkowo krótkotrwałe. Inwestycja w nie może więc w ogóle nie wypalić. Ocena potencjału spółki jest dość trudną dyscypliną nawet dla doświadczonych inwestorów. Dlatego też wybór małej, nieznanej spółki zdecydowanie nie jest najlepszym krokiem na samym początku podróży inwestycyjnej. Potraktuj to raczej jako okazję do dywersyfikacji portfela w przyszłości.

Gdzie szukać ofert inwestycyjnych?

Różne oferty inwestycyjne są często omawiane w prawdopodobnie największej czeskiej grupie inwestycyjnej na Facebooku, Investing and Passive Income. Można tam również znaleźć te zorientowane ekologicznie. Należy jednak uważać, aby nie dać się komuś nabrać, niestety istnieje wiele oszustw w obszarze inwestycji. Sprawdź dokładnie!

Pożyczka na rozwój

Jednym z popularnych sposobów inwestowania w lokalne firmy są pożyczki typu peer-to-business. Jest to sposób pożyczania od osoby fizycznej do firmy po określonej stopie procentowej, którą inwestor otrzyma za zainwestowane pieniądze.

Tę metodę inwestowania można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na tym, że inwestycja jest oferowana bezpośrednio przez daną firmę, na przykład na jej stronie internetowej. Często są to na przykład restauracje lub firmy cateringowe, które w ten sposób pozyskują fundusze na swoją ekspansję i budowę dodatkowych oddziałów. Wadą tego rozwiązania jest nie tylko to, że sam musisz ocenić, czy oferta ma sens i potencjał, ale także to, że musisz prawnie zabezpieczyć inwestycję umową. Jeśli więc dopiero zaczynasz jako inwestor i nie wiesz zbyt wiele o prawie, może to być nie lada wyzwanie.

Innym sposobem inwestowania w pożyczki peer-to-business są platformy inwestycyjne. Na tych platformach często można znaleźć oferty od firm, które szukają finansowania za ich pośrednictwem i oferują określoną stopę procentową tylko za pożyczenie pieniędzy.

Na platformach można znaleźć różne projekty - od start-upów po firmy o ugruntowanej pozycji, które chcą na przykład rozszerzyć swoją produkcję. Oferta inwestycyjna zazwyczaj zawiera docelową kwotę, którą firma chce wypłacić, oferowane odsetki, okres spłaty i więcej informacji na temat statusu firmy. Zazwyczaj platforma inwestycyjna ma minimalną kwotę, którą należy zainwestować w wybrany projekt. Ta minimalna kwota różni się znacznie w zależności od platformy, a inwestycje zaczynają się już od 100 CZK.

Projekty ekologiczne jako szansa

Chociaż platforma Fundlift nie koncentruje się bezpośrednio na eko-inwestycjach, w przeszłości istniały możliwości inwestowania w stosunkowo dobrze znane czeskie eko-inwestycje. Warto wspomnieć o praskim sklepie bez opakowań Bezobalu lub sieci wegańskich bistro Forky's. Obie szukały finansowania na ekspansję i rozwój nowych oddziałów.

Zaletą inwestowania za pośrednictwem platform inwestycyjnych jest to, że ktoś przeprowadza za Ciebie wstępną selekcję rentowności spółek. Platformy sprawdzają wcześniej sytuację finansową danej firmy i rozważają, czy w ogóle warto oferować inwestycję. Mimo to nie oznacza to, że firma zawsze okaże się ostatecznie rentowna. Należy więc bardzo uważać na to, w co inwestuje się swoje pieniądze. I na pewno nie wkładaj więcej pieniędzy, niż chcesz i możesz stracić.

Kolejną zaletą inwestowania za pośrednictwem platform jest to, że nie musisz zajmować się stroną prawną. Platforma zajmuje się kwestiami prawnymi za Ciebie. Jest to zdecydowana zaleta dla początkujących inwestorów, ponieważ oznacza mniej zmartwień.

Przykładami platform, za pośrednictwem których można pożyczać pieniądze firmom w ten sposób, są Fundlift, Bondster i finGood.

Chcesz mieć udziały w firmie?

Innym sposobem inwestowania jest posiadanie udziałów w firmie. Jeśli inwestujesz w firmę, która oferuje udziały, stajesz się jej współwłaścicielem. Możesz wtedy uzyskać udział w zyskach lub założyć się, że wartość firmy wzrośnie, a następnie sprzedać udział po wyższej cenie w przyszłości.

Opcja zakupu udziałów w firmie jest dostępna w podobny sposób jak w przypadku pożyczek peer-to-business, bezpośrednio ze strony internetowej firmy lub inwestycja może być pośredniczona za pośrednictwem platformy inwestycyjnej. Spośród wymienionych platform tylko Fundlift oferuje inwestycje w udziały w spółce. Na przykład Lifefood, producent surowych produktów spożywczych, był jedną z ekologicznych firm, które zaoferowały inwestowanie w Fundlift w zamian za udziały.

Jak działają obligacje

Innym sposobem inwestowania w lokalne czeskie firmy są obligacje, które są papierami wartościowymi zobowiązującymi spółkę emitującą obligacje do zapłaty posiadaczowi obligacji z góry określonej kwoty pieniędzy w określonym terminie. Popularną platformą, na której można wybierać obligacje lokalnych czeskich spółek, jest strona Czech Bonds. Ułatwia ona zakup obligacji, od których będziesz regularnie otrzymywać odsetki. Większość oferowanych tutaj projektów nie koncentruje się na ochronie środowiska, ale od czasu do czasu pojawia się zrównoważony biznes. Na przykład Soyka - czeska firma, która koncentruje się na produkcji produktów sojowych z austriackiej soi organicznej.

Więcej głów wie więcej, a grupy tematyczne w mediach społecznościowych mogą pomóc. Ale zdecydowanie nie należy polegać tylko na opinii jednej osoby.

Jeśli jesteś małym inwestorem, zdecydowanie nie polecam dokonywania jednorazowych inwestycji w wysokości dziesiątek tysięcy. Jeśli się nie uda, będzie to dla ciebie o wiele bardziej bolesne niż inwestycja kilkuset złotych. Tymczasem, jeśli wysyłasz tysiąc miesięcznie na inwestycje i nagle decydujesz się na zakup obligacji o wartości pięćdziesięciu tysięcy, nie jest to najbezpieczniejsza strategia. Nie zapominaj, że zawsze istnieje możliwość utraty zainwestowanych pieniędzy.

Jeśli nie masz pewności co do czegoś w swojej inwestycji, spróbuj zasięgnąć porady bardziej doświadczonych osób. Więcej głów wie więcej, a czasami grupy tematyczne w mediach społecznościowych mogą pomóc ci w twoich dylematach. Ale zdecydowanie nie polegaj tylko na opinii jednej osoby, ponieważ nigdy nie wiesz na pewno, kto jest po drugiej stronie i jakie są jego interesy.

Uważam, że inwestowanie w lokalne czeskie spółki, które koncentrują się na ochronie środowiska, jest bardzo interesującym sposobem na wzbogacenie portfela inwestycyjnego. Zdecydowanie nie można ich jednak uznać za świetny sposób na rozpoczęcie inwestowania, ponieważ są one bardzo ryzykowne. Ale jeśli inwestujesz już od jakiegoś czasu i chciałbyś wypróbować nowy obszar, może zacznij od kilkuset złotych. Zobacz, jak sobie poradzisz. Pamiętaj, że ważne jest, aby nie stawiać wszystkiego na jedną kartę, ale dywersyfikować w przemyślany sposób również w tym obszarze.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz