Czy zmagasz się z napiętymi finansami osobistymi i nie wiesz, jak wydostać się z niekończącego się etapu "od wypłaty do wypłaty"? Wolność finansowa nie jest tylko dla bogatych. Wszystko, co musisz zrobić, to przestrzegać kilku zasad w dłuższej perspektywie.
Najpierw potrzebujesz dokładnych danych
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli chcesz coś zrobić ze swoim osobistym lub rodzinnym budżetem, jest naprawdę dokładne spisanie swoich regularnych dochodów i zwykłych wydatków. Najlepszą metodą jest po prostu dokładne zapisywanie dochodów i wydatków na papierze lub, lepiej, w elektronicznym arkuszu kalkulacyjnym każdego dnia przez miesiąc, co ułatwia późniejszą pracę z danymi.
Jeśli już otrzymujesz i wysyłasz większość swoich środków drogą elektroniczną, możesz dość łatwo przeanalizować swój bilans retrospektywnie z dużą dokładnością.
Jeśli uda ci się prowadzić osobisty arkusz kalkulacyjny przychodów i wydatków przez dłuższy czas, nawyk ten z pewnością pomoże ci utrzymać kontrolę nad sytuacją finansową. Grzeszne zakupy nagle znajdą się w zasięgu wzroku w dłuższej perspektywie.
Tylko ci, którzy wydają mniej niż zarabiają
Kiedy masz już kontrolę nad swoimi dochodami i wydatkami, wtedy zaczyna się budżetowanie. Pamiętaj o jednej kardynalnej zasadzie: Tylko ci, którzy wydają mniej niż zarabiają w dłuższej perspektywie, będą bogatsi.
Istnieją dziesiątki przykładów biznesmenów, sportowców i celebrytów, którym udało się wydać swoje bajeczne fortuny i skończyć z długami nie do opanowania. Trudno wtedy mówić o ich bogactwie. I odwrotnie, oszczędni ludzie o zwykłych dochodach często są w stanie sprytnie zoptymalizować swoje budżety. Śledzą ceny energii elektrycznej i gazu, ile wydają na artykuły spożywcze, wakacje, sprzęt AGD i nie tylko. A jeśli budżet wypadnie z kolein, w których chcieliby się znaleźć, natychmiast podejmują kroki, aby wszystko przywrócić do porządku.
Musisz podejść do swojego budżetu w ten sam sposób. Przyjrzyj się swoim wydatkom i tam, gdzie to możliwe, ogranicz je lub zoptymalizuj. Mogą to być wizyty w kawiarni, zakupy fast foodów, usługi subskrypcyjne, zakupy drogiej elektroniki, drogie plany telefonii komórkowej, koszty energii elektrycznej itp.
Inwestowanie pomoże w dłuższej perspektywie
Gdy uda ci się wypracować nadwyżkę, nie zostawiaj pieniędzy leżących w domu w gotówce lub na koncie czekowym. Pozwól swoim pieniądzom zarabiać dla Ciebie. Odwiedź swój bank i skonsultuj się z odpowiednim produktem inwestycyjnym, który może zwrócić kilka procent zainwestowanej kwoty rocznie. Na dłuższą metę nie będziesz tego żałować.
Wszystkie artykuły autorki/autora