O atmosferze w społeczeństwie, o dobroczynności i oczywiście o polityce. Pavel Houdek rozmawia z Norą Fridrich o tym, dlaczego nigdy nie chwali polityków, jak możemy pomóc rodzicom w potrzebie i czego nauczyła się o prawach człowieka od Vinnetou i Old Shatterhanda. Posłuchaj nowego odcinka Voice of Heroine.
Właśnie otworzyła Szafę, miejsce w koszarach Karlín, w którym potrzebujący rodzice mogą wybierać spośród podarowanych ubrań, przyborów szkolnych i sprzętu sportowego. Torby i pudełka pełne rzeczy, które ludzie wysyłali jej dla samotnych rodziców, były tak liczne w domu i w pracy, że nie można było już tego znieść. Dlatego przeniosła swoją bezpośrednią pomoc na wyższy poziom. Magazyn Heroine również wsparł stworzenie Szafy.
"W ciągu ostatnich kilku tygodni czuję, że sytuacja dramatycznie się pogorszyła. Wszystkie dzieci wróciły do domu i uczą się na odległość, a kryzys staje się naprawdę poważny" - opisuje Nora w wywiadzie dla Pavla Houdka, gospodarza podcastu Voice of Heroine. "Dla biednych ludzi, którzy nie mieli oszczędności i stracili pracę, sytuacja jest jeszcze gorsza niż w zeszłym roku. Widzę wielkie zło" - podkreśla. Jest w osobistym kontakcie z rodzicami, którzy są w trudnej sytuacji, a także z pracownikami organizacji charytatywnych i pomocy społecznej. Niektóre z historii, które do niej docierają, sprawiają, że włosy stają jej dęba z przerażenia. "Zamawiałam artykuły spożywcze dla mamy, której dziecko zmarło, a ona zadłużyła się, by zapłacić za pogrzeb" - mówi Nora.
Kiedy słyszę o sprawie, natychmiast klikam kup. To dla mnie ulga, bo przynajmniej mogę coś zrobić. Wiem, że pełna lodówka jest bardzo ważna.
To właśnie zakupy żywności i artykułów codziennego użytku, które jest w stanie zapewnić potrzebującym dzięki zbiórce publicznej i wsparciu Rohlíka, pomagają jej radzić sobie z tymi trudnymi historiami. "Kiedy słyszę o sprawie, natychmiast klikam zakup. To dla mnie ulga, bo przynajmniej mogę coś zrobić. Wiem, że pełna lodówka jest bardzo ważna", wyjaśnia.
W czasie, gdy była zaangażowana w pomoc rodzicom w potrzebie, atmosfera w społeczności bardzo się zmieniła. Podczas gdy jeszcze kilka lat temu politycy mówili samotnym matkom, że ich sytuacja jest ich własną winą i radzili im znaleźć nowego mężczyznę, Nora mówi, że na szczęście już tak nie jest.
Głos bohaterki jest słyszalny
Posłuchaj innych odcinków podcastu Voice of Heroine. Pavel Houdek przeprowadza wywiady z niesamowitymi kobietami, które zmieniają świat.
Pavlina Louženská o równych szansach
Marketerka, mentorka i założycielka społeczności Girls in Marketing uważa, że dziewczyny muszą być "bardziej jak Zlatan".
Adriana Černá o networkingu
Z rzeczniczką organizacji Ludzie w Potrzebie o nienawiści w mediach społecznościowych, fałszywych wiadomościach i sposobach przeciwdziałania atakom trolli.
Nieustraszona Šárka Kabátová
Dziennikarka udaje się z kamerą do chuliganów piłkarskich lub przeciwników kominiarek i opowiada o tym, jak myślą zwolennicy skrajnych poglądów.
Zdeterminowana Johanna Nejedlová
Wielokrotnie nagradzana aktywistka jest zaangażowana w zmianę postrzegania przemocy seksualnej przez społeczeństwo. Jak rozmawiać o seksie z dziećmi? Czy można wyrwać pochwę?
Otwarcie z ToyBox
Częścią jej historii życiowej jest przemoc, której doświadczyła jako dziecko, z którą radzi sobie na terapii.
"W ubiegłym roku minister finansów Alena Schiller wygłosiła dość niefortunne oświadczenie, mówiąc o tym, że wiele samotnych matek tylko udaje samotne matki, aby otrzymać zasiłek. Jestem pewien, że tak się dzieje, ale te małe oszustwa mają miejsce na wszystkich frontach. Nie sądzę, by sprawiedliwe było nazywanie samotnych matek pasożytami systemu" - mówi Nora Fridrich.
"W przeciwnym razie politycy są bardziej ostrożni w swoich wypowiedziach. Według badań Behavio, społeczeństwo rozumie trudności, z jakimi borykają się samotni rodzice. To duża zmiana. A jeśli ludzie tak myślą, to prędzej czy później wszyscy politycy to zrozumieją" - uważa Nora.
Została dziennikarką, aby pomóc naprawić system. Ta motywacja nie opuściła jej do dziś. Studiowała również prawa człowieka w Londynie. W podcaście ujawnia, że jej zainteresowanie prawami człowieka zostało zapoczątkowane przez Majów i jej doświadczenia z reżimem totalitarnym.
Prowadzony przez nią program Czeskiej Telewizji 168 Hours jest cierniem w boku niektórych polityków i częstym celem mediów dezinformacyjnych. "To zaszczyt. I bardziej odpowiada mi bycie braną w pysk przez polityków niż bycie chwaloną i poklepywaną po plecach. Naprawdę bym tego nie chciał. Kiedy nas krytykują, postrzegam to jako pochwałę i dobrą wizytówkę naszej pracy" - mówi.
Ważne jest dla niej, aby pozostać bezstronną i nie wyrażać poparcia dla żadnej partii politycznej ani polityka. Ale z drugiej strony pisanie krytycznie o politykach to jej praca. "Zadaniem dziennikarza jest odkrywanie wad systemu" - uważa Nora. "Jesteśmy programem, który szuka problemów, to leży w naszym zakresie obowiązków".
Jakie, według Nory Fridrich, są największe słabości systemu, który ma pomagać słabszym i bezbronnym? Dlaczego tak wiele rodzin z dziećmi nie ma szans na tanie mieszkania? I dlaczego w ogóle komentuje sieci, jakby robiła reportaż telewizyjny? Posłuchaj wywiadu z Norą Firdrich w nowym podcaście Voice of Heroine.
Podcast Voice of Heroine jest również dostępny na wszystkich popularnych platformach.
Wszystkie artykuły autorki/autora