Najlepsza zawodniczka MMA opowiada o tym, dlaczego absurdem jest zastanawianie się, czy powinna walczyć jako kobieta, jak jej wyniki wpływają na jej cykl menstruacyjny lub dlaczego nie chce mieć zobowiązań wobec sponsorów. Posłuchaj nowego odcinka podcastu Voice of Heroine z udziałem kobiety, która poświęciła się najtrudniejszemu sportowi walki.
"Moim zdaniem nie powinniśmy dziś rozmawiać o tym, czy kobiety powinny lub nie powinny uprawiać MMA, tak jak nie powinniśmy rozmawiać o tym, czy tramwaje i autobusy powinny być oddzielone dla ludzi według koloru skóry" - mówi Magdaléna Šormová, która uprawia MMA od dziesięciu lat i jest jedną z najlepszych zawodniczek na świecie. Nawet w poważnych gazetach i wiadomościach sportowych wciąż pojawiają się opinie, że kobiety nie powinny walczyć, ale dekorować. A kiedy kobiety walczą, muszą stawić czoła komentarzom na temat tego, czy wyglądają wystarczająco kobieco, czy też nie.
"Mówienie o tym jest absurdalne" - mówi Magdalena. "To, że mam inną budowę niż większość mężczyzn, nie oznacza, że jestem mniej sprawna. Może wręcz przeciwnie, w porównaniu do większości mężczyzn, jestem lepiej przystosowana do tego sportu" - zastanawia się. Ciężko trenuje, wykorzystuje swoje predyspozycje fizyczne, ciężko pracuje, odnosi sukcesy i nie rozumie, dlaczego ktokolwiek ma z tym problem.
Posłuchaj innych odcinków podcastu Voice of Heroine
Apolena Rychlíková: Dziennikarka i dokumentalistka
Lucie Hrdá:Prawniczka specjalizująca się w przemocy domowej i seksualnej
Nora Fridrich: Dziennikarka i filantropka
Pavlína Louženská: Marketerka, mentorka i założycielka społeczności Girls in Marketing
Adriana Černá:Rzeczniczka Ludzi w Potrzebie ds. nienawiści
Šárka Kabátová:Dziennikarka, która nie boi się ekstremistów
Johanna Nejedlová:Wielokrotnie nagradzana aktywistka zajmująca się przemocą seksualną
ToyBox:Ilustrator i artysta komiksowy
"MMA to połączenie wszystkich możliwych sztuk walki. Walczy się na ziemi i w stójce. Mogą być ciosy, kopnięcia, dźwignie, duszenia. Można naprawdę wiele, to najmniej ograniczony sport walki. Czasami mówi się, że to taki dziesięciobój wśród sportów walki" - przedstawia swoją wymagającą dyscyplinę Magda.
Kolejnym wyzwaniem jest dla niej cykl menstruacyjny. Może on wpływać na jej wyniki, ale być może także na wynik ważenia przed walką. Nie jest to jednak coś, co dyskwalifikuje ją z zapasów, po prostu trzeba się z tym liczyć. Zrzucanie wagi, aby zmieścić się w limicie kategorii wagowej to temat sam w sobie. W wywiadzie z Pavlem Houdkiem opowiada o tym, jak radzi sobie ze zrzucaniem wagi i na co należy przy tym uważać.
Magda porusza również etyczne aspekty wrestlingu. Postanowiła na przykład nie angażować się we współpracę ze sponsorami. W podcaście wyjaśnia, co doprowadziło ją do tej decyzji. I dlaczego zamiast podpisać umowę sponsorską, zaoszczędziła własne pieniądze, aby mogła skupić się na treningu i nie musiała przez jakiś czas pracować.
Jak przebiegają jej sesje treningowe, jak często walczy, jak w ogóle dostała się do MMA i co sądzi o saksytyzacji zawodniczek? Posłuchaj nowego odcinka podcastu Voice of Heroine z Magdaleną Šormovą. Nawet jeśli nie śledzisz sportu i wrestlingu. Środowisko sportowe jest również częścią naszej kultury, a Magdalena jest zawodniczką, która ma dobrze poukładane w głowie.
Podcast Voice of Heroine jest również dostępny na wszystkich popularnych platformach.
Wszystkie artykuły autorki/autora