Nigdy nie porzuciłam swoich ideałów, mówi Lenka Bradáčová w podcaście Voice of Heroine

Hlas HeroineKobiety prezydenciPodcasty
Pavel Houdek, Ilona Kleníková
| 19.10.2023
Nigdy nie porzuciłam swoich ideałów, mówi Lenka Bradáčová w podcaście Voice of Heroine
Pavel Houdek

Zdecydowała się zostać prokuratorem, ponieważ chce aktywnie tworzyć grę. Naczelna prokurator Pragi, jedna z najważniejszych postaci w naszym wymiarze sprawiedliwości i twarz prezydenckiego programu specjalnego, opowiada w podcaście Voice of Heroine o tym, co nazywa swoim przydomkiem "Cattani w spódnicy", jak najlepiej stawić czoła presji wywieranej na jej biuro i czy rozważa kandydowanie na prezydenta.

"Symbolem Cattaniego jest odwaga. Był nieugiętą postacią serialową, która nie szła na kompromis", zastanawia się Lenka Bradáčová. "To dla mnie komplement. Pseudonim niesie ze sobą odpowiedzialność" - mówi główna prokurator w kolejnym odcinku podcastu Voice of Heroine.

Nigdy nie spotkałam się z dyskryminacją kobiet przy wyborze specjalizacji. Z drugiej strony prawdą jest, że im wyżej w hierarchii sądowniczej, tym bardziej męski klub.

Mówi jednak, że nawet po tylu latach nie straciła swoich ideałów. "Każdy musi to zachować. Kładę to na serca wszystkich studentów, aby nigdy nie zapomnieli, co im się nie podobało, kiedy wchodzili na praktykę pełni ideałów. Aby nigdy nie zapomnieli, co chcieli zmienić. Mogą nie odnieść sukcesu, ale nie mogą się dostosować" - uważa. I jak to zrobić, aby ideały nie zostały utracone, nie zapomniane pod ciężarem codziennych obowiązków? "Cały czas staram się je podtrzymywać. Żeby o nich nie zapomnieć" - mówi bez wahania Lenka Bradáčová.

"Jestem historycznie jedynym naczelnym prokuratorem, który nadal nadzoruje sprawy karne i reprezentuje je w sądzie", wyjaśnia. "Myślę, że nawet z pozycji lidera trzeba wiedzieć, co dzieje się w sądzie. Czasami trzeba też, że tak powiem, wyjść na zewnątrz".

Bohaterka Prezydenta

Specjalny druk Heroine Presidents poświęcony kobietom w polityce, na stanowiskach publicznych i być może pewnego dnia na najwyższym urzędzie w państwie. Kto powinien zostać pierwszą czeską kobietą-prezydentem? Czy przywództwo kobiet różni się od przywództwa mężczyzn? Jakie przeszkody napotykają kobiety w polityce?
Bradáčová, Kolínská, Němcová, Šípová, Nerudová. Pięć wywiadów z kobietami, którym się udało. - Czas na "kobiecy styl" przywództwa - Biblioteka Feministyczna - O uzależnieniu od pracy - Czego uczy nas Zuzana Čaputová - Czy parytety są tego warte?
Przeczytaj więcej o specjalnym wydaniu Heroine President.

W rozmowie z Pavlem Houdkiem, moderatorem Voice of Heroine, Lenka Bradáčová zastanawia się również nad tym, czy kobiety i mężczyźni mają równy status w sądownictwie. "Nigdy nie spotkałam się z tym, że kobiety są dyskryminowane przy wyborze specjalizacji. Z drugiej strony prawdą jest, że im wyżej w hierarchii sądowniczej, tym bardziej jest to klub męski. Na wyższych stanowiskach jest minimalna liczba kobiet", zdaje sobie sprawę prokurator generalny. "Jeśli spojrzeć na stanowiska kierownicze na najniższych szczeblach, istnieje równowaga. Od prokuratur regionalnych w górę. Musimy o tym pomyśleć" - zastanawia się.

W kolejnym odcinku podcastu Voice of Heroine Lenka Bradáčová zdradza również, co uważa za swoje największe osiągnięcie. I być może zaskakujące jest to, że nie jest to wielka sprawa karna. Jakie cechy powinien mieć dobry lider? Dlaczego ważne jest, aby mieć odwagę przegrać i przyjąć porażkę? Czy rozważałaby kandydowanie na prezydenta? Jaką głową państwa powinna być? Posłuchaj Voice of Heroine z inną kobietą z naszego prezydenckiego programu specjalnego.

Voice of Heroine jest również dostępny na wszystkich dostępnych platformach.

Podoba Ci się podcast Voice of Heroine? Zagłosuj w plebiscycie na podcast roku. Głosowanie trwa do 6 czerwca.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz