Kateřina Gamal Richterová to czeska muzułmanka, którą można zobaczyć i usłyszeć. Nie tylko dlatego, że jej chusta jest trudna do przeoczenia w miejscach publicznych. W swoich postach i artykułach aktywnie wypowiada się na temat religii i tolerancji. W podcaście Voice of Heroine Pavel Houdek pyta ją nie tylko o chustę, ale także o to, jak islam postrzega status mężczyzn i kobiet oraz jak ona sama postrzega nienawiść ludzi do muzułmanów.
"Jestem typem intelektualnego konwertyty, który poznał islam i czytał o nim w książkach. Moja podróż do islamu rozpoczęła się od ciekawości, czy islam jest rzeczywiście tak złą religią, jak pisano o nim po 11 września" - mówi Katerina Gamal Richter. Czytała nie tylko literaturę popularną, ale także naukowe teksty czeskich orientalistów i czeskie tłumaczenie Koranu. Następnie kontynuowała studia nad islamem na uniwersytecie, gdzie wybrała kierunek studiów bliskowschodnich.
Chociaż w krajach muzułmańskich jedną z funkcji chusty jest ochrona przed seksualizującym spojrzeniem mężczyzn, w naszym kraju chusta nie pełni takiej roli. Wręcz przeciwnie, chusta przyciąga spojrzenia.
Jako muzułmanka w Republice Czeskiej, tym, co sprawia, że nie można jej przeoczyć, jest jej chusta, którą zdecydowała się nosić, gdy przyjęła wiarę. "Kiedy przyjęłam islam, natychmiast zaczęłam nosić chustę. Ale nie byłam w stanie uzasadnić noszenia chusty" - przyznaje. "Od czasu do czasu słyszałam obelgi i wyzwiska. Dotarło to do mnie i przestałam ją nosić" - wspomina Katerina. Kontynuowała studia i stopniowo zaczęła rozumieć, dlaczego w ogóle nosi chustę. Wiedziałam już, że będę w stanie jej bronić. Od tego czasu, od 2011 roku, nie zdejmuję jej".
Voice of Heroine jest również dostępna na wszystkich popularnych platformach.
Wszystkie artykuły autorki/autora