Moja bohaterka: Polityka dla młodych ludzi to nie tylko Feri, mamy własną wizję, mówi Jana Soukupová

Kobiety w polityceMoja bohaterkaMy Heroine 2022Polityka
Anna Urbanová
| 7.12.2023
Moja bohaterka: Polityka dla młodych ludzi to nie tylko Feri, mamy własną wizję, mówi Jana Soukupová
Eliška Sky

Czy polityka jest sprawą publiczną? Teoretycznie tak, ale w praktyce jako społeczeństwo trzymamy się głównie na marginesie. Wielu z nas czuje się całkiem komfortowo - czujemy, że nasze interesy są bronione w polityce, że przedstawiciele, których wybieramy, podzielają nasze wartości i walczą o nie. Ale jak odnosimy się do spraw publicznych, jeśli postrzegamy je jako obce? Młodzi ludzie poniżej 30. roku życia w przeważającej większości czują się w ten sposób. Jana Soukupová, założycielka inicjatywy Youth, Speak Up! postanowiła to zmienić. Być może dzięki niej młodzi wyborcy mieli decydujący głos w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych i przyczynili się do zmiany sytuacji politycznej wiele lat później.

Podążam za Janą Soukupovą po miękkich dywanach biura rządowego do sali konferencyjnej. Prawie się nie spotkaliśmy - to dopiero trzeci dzień od rosyjskiego ataku na Ukrainę i uwaga wszystkich jest skupiona gdzie indziej. "Organizujemy pomoc dla ukraińskich naukowców", wyjaśnia mi przez ramię, "to straszny bałagan, ale robimy, co możemy". Jako dyrektor gabinetu ministra nauki, badań i innowacji, pomoc biura jest logicznie skierowana do naukowców; oprócz zorganizowania transportu do Czech, już kontaktuje się z czeskimi instytucjami naukowymi, aby pomóc w zaangażowaniu wykwalifikowanych osób.

Największym zaskoczeniem było, gdy dowiedzieliśmy się, że drugim najbardziej palącym problemem dla młodych ludzi są niskie wyroki za gwałt i przemoc seksualną. To ma sens, jest potężne, zabarwione emocjonalnie.

"Jestem tu dopiero od grudnia", wyjaśnia wysoka, dwudziestoośmioletnia kobieta nieco zmęczona. "Właśnie skończyliśmy budżet i chcieliśmy zabrać się do pracy, a teraz to". Wygląda na doświadczonego politycznego matadora - i tak jest; polityka była jej hobby od czasów liceum. Co odróżnia ją od innych młodych profesjonalistów zasiadających w Izbie? Nie została tu sprowadzona przez organizację młodzieżową z kimś, kto by jej pomógł. "Polityka może być frustrująca, ponieważ wiele z niej to strategia, planowanie, rozmowy". Uśmiecha się, ale jasne jest, że chęć przekształcenia pomysłów w działanie jest tym, co ją napędza. W jej karierze politycznej i w przekształcaniu mapy czeskiego elektoratu.

Eliška Sky

Jakie tematy są ważne dla młodych ludzi? Nic dziwnego, że te, które oznaczają lepszy świat dla wszystkich. Redukcja plastiku i zarządzanie odpadami, cyfryzacja państwa, wspieranie młodych naukowców. Ale także sposoby przeciwdziałania dezinformacji, walki z zadłużeniem, promowania zrozumiałego prawa czy poszanowania niezależnego dziennikarstwa.

Jana ma na sobie białą sukienkę Patrizia Pepe, 5199 CZK, pantofle answear.LAB, 389 CZK, oba Answear.cz. Zdjęcie: Eliška Sky.

Nie chcemy skończyć w trzeciej szufladzie

Jana założyła Youth, Speak Up! w 2018 roku, w czasie, gdy Andrej Babiš kieruje swoim drugim rządem, czeskie społeczeństwo rozpada się jak nożyczki krawieckie w kwestiach migracyjnych, opozycja kłóci się między sobą, a wybory są daleko. W tym czasie odwiedzała szkoły średnie z grupą młodych politologów, prowadząc wykłady na temat społeczeństwa obywatelskiego, ale jak sama mówi, była to tylko kropla w morzu. Ówczesne badania wykazały, że 89% młodych wyborców uważało, że nie mają szansy na zmianę, a ich głos nie jest słyszalny w polityce. Tymczasem elektorat poniżej 30 roku życia wynosi około 18%, co stanowi znaczną siłę.

"Odniosłem wrażenie, że polityka jest zamknięta dla młodych ludzi, że jej nie widzą. Postanowiłem to odwrócić i zapytać ich: co chcielibyście zobaczyć? Jakie są rzeczy, które uważasz za swoje?". Rezultatem było "21 punktów na XXI wiek", lista tematów, które są kluczowe z punktu widzenia ludzi, którzy pociągną czeskie społeczeństwo w przyszłość. Nic dziwnego, że kwestie środowiskowe, mieszkalnictwo, opieka nad zdrowiem psychicznym były powtarzającymi się tematami. Nic, co zwykły obywatel kojarzyłby z obecnymi priorytetami polityki. "Mając doświadczenie w prawdziwej polityce, wiedziałem, że gdybyśmy po prostu wysłali nasz program do partii politycznych, skończyłby w trzeciej szufladzie biurka i zostałby odkurzony może przed wyborami. Musieliśmy zrobić to inaczej".

Jak pokonać przeszkody, strach i odrzucenie? Historie kobiet, którym się udało

Jak czeskie kobiety żyją w naszej przestrzeni publicznej? Jakie przeszkody napotykają i jakich rad udzielają innym? Książka Women in Zen, wydana przez Minty Fox z pięknymi ilustracjami Dany Lédl, pokazuje, z jakimi etykietami i komentarzami spotykają się kobiety w naszym społeczeństwie. Co najważniejsze, przynosi ich doświadczenia życiowe i porady, jak nie zwariować, a może nawet skorzystać z tego wszystkiego w końcu. Każda historia jest tak inna, jak jej autorka. Jakie doświadczenia i rady są dla Ciebie ważne?

Książka z miejscem na własne notatki i doświadczenia zmieści się w każdej torebce. Można ją już zamówić na zenavzenu.cz.

Zdrowie psychiczne to temat dla każdego

To, czego nie ma w programach imprez, wydaje się nie istnieć, wyjaśnia. "Chcieliśmy znaleźć sposób, aby wprowadzić tam nasze tematy, w przeciwnym razie włamalibyśmy się do zamkniętych drzwi". Plan obejmował wiele podetapów, od poszukiwania ponadpartyjnego wsparcia po zlecenie badania ilościowego renomowanej firmie sondażowej Behavio, aby zapewnić namacalne dane. "Napisaliśmy poprawkę do ustawy o zarządzaniu opakowaniami, ale nie przeszła. Wtedy zdałem sobie sprawę, że nie jest to problem preferencji politycznych, ale problem pokoleniowy. Dopóki ludzie w kierownictwie partii nie zrozumieją, że ten program jest ważny również dla nich, nie ruszymy się z miejsca".

Jak wynika z ankiety, czym młodzi ludzie chcą się zająć w polityce? "Największym zaskoczeniem było dla nas to, że młodzi ludzie uważają niskie wyroki za gwałt i przemoc seksualną za drugą najbardziej palącą kwestię. To ma sens, jest potężne i zabarwione emocjonalnie. Potrafimy być empatyczni wobec ofiar i martwimy się o to, co by się stało, gdyby nam się to przytrafiło". Oprócz kryzysu mieszkaniowego jest to również opieka nad zdrowiem psychicznym. "Covid mocno tym wstrząsnął. Kiedyś nikt się tym nie przejmował, teraz stało się to problemem".

"Wiemy, że to pierwszy krok. Następnym krokiem jest wprowadzenie młodych ludzi bezpośrednio do polityki, aby zmienić ją od wewnątrz. Jak dotąd właśnie tam się potykamy, ponieważ nie otrzymują oni mandatów w wyborach. I martwi mnie, że jest to jeszcze mniej realistyczne dla młodych polityczek. Jeśli 80% młodych polityków, którzy mają szansę dostać się gdziekolwiek, to mężczyźni, nic się nie zmieni. A przecież o jeden szczebel niżej jest mnóstwo kobiet".

Dlaczego młodzi ludzie powinni interesować się polityką? Pytam retorycznie na końcu, ale w rzeczywistości jest to pytanie stojące za wszystkimi wysiłkami Jane. Dlaczego wszyscy powinniśmy do tego dążyć? "Bez silnego, zróżnicowanego społeczeństwa obywatelskiego, które wie, że musimy pielęgnować demokrację, możemy łatwo ulec wrażeniu, że dobrze jest być "pod opieką". Obecnie widzimy w Rosji i innych krajach, jak to wygląda. Potrzebujemy ludzi, którzy potrafią samodzielnie podejmować decyzje na arenie demokratycznej. Bez tego wszyscy będziemy niespokojni".

Zdjęcie: Eliska Sky, ireżyser: Marek Cpin, orazasystent fotografa: Jakub Ra, sTyling: Jan Pokorný, mmakijaż i włosy: Natálie Host, pLinda Majerová

Wydanie specjalne: Moja bohaterka 2022

W nowym numerze magazynu można poznać kolejną bohaterkę. Przedstawimy ją w sieci w przyszłym miesiącu w specjalnym wydaniu Moja bohaterka 2022gdzie znajdziesz również inne artykuły o bohaterstwie dużych i małych.

Jak myślisz, kto jest Moją Bohaterką 2022? Znasz wyjątkową kobietę w swojej okolicy? Daj nam o niej znać i nominuj ją!

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz