Kiedy ktoś robi zdjęcia twoich części intymnych bez twojej zgody, jest to nie tylko niedopuszczalne naruszenie prywatności. Upskirting może być również pierwszym krokiem agresora seksualnego. Instruktorka samoobrony Jasmina Houdek radzi, jak możemy bronić się przed takim molestowaniem. Przede wszystkim warto nie zachowywać się jak "grzeczna dziewczynka".
Stoję na ulicy i czuję rękę nieznajomego między moimi udami. Odwracam się i widzę obcego mężczyznę, który wsuwa mi telefon komórkowy pod spódnicę. Mam na sobie spódnicę i stringi. Robi zdjęcia mojego tyłka i sromu. Uderzam go prosto w nos. "Świnia!" Krzyczę na niego, gdy leży na ziemi, jego ręce próbują powstrzymać krew z nosa. Ludzie stojący wokół natychmiast wzywają policję, dwie osoby stoją przy agresorze i powstrzymują go przed ucieczką. Jakaś kobieta lituje się nade mną, a z rosnącego tłumu słychać potępienie sprawcy: zasłużył na to, dziewczyna dała mu niezłe lanie. Zanim policja wsadza go do samochodu, mężczyzna próbuje mnie przeprosić i obiecuje przy wszystkich, że nigdy więcej tego nie zrobi. Z dumą odchodzę i zostawiam tę świńską sytuację za sobą.
Potem przestaję marzyć i odtwarzam to, co się wydarzyło.
Kobieta staje się obiektem, z którym agresor może zrobić, co tylko zechce. Upokarzać, wykorzystywać, ranić. To właśnie jest dla niego ekscytujące. Dlatego to robi. Z danych wiemy, że jeśli agresor ma taką możliwość, pozwoli sobie na więcej. Dlatego do większości gwałtów dochodzi w domu, gdzie agresor jest bezpieczny i nikt nie może się o tym dowiedzieć.
Niedawno prezenter telewizyjny życzył nam, nauczycielom Nowoczesnej Samoobrony, abyśmy mieli jak najmniej pracy. I ja też sobie tego życzę. Ale dopóki nie dojdziemy do punktu, w którym edukacja i zmiany systemowe zapewnią bezpieczeństwo, będę tu z moją radą. Nauczyciel samoobrony. I mówię, brońcie się. Nie dajcie się. Mówcie głośno. To niesprawiedliwe, że w ogóle musimy się bronić, ale wiedza, co robić, gdy mi się to przydarzy, jest bardzo wyzwalająca. Co konkretnie możesz zrobić, gdy spotkasz się z upskirtingiem?
Na początku to dziwne uczucie.
Masz dziwne uczucie. Sytuacja nie wydaje ci się odpowiednia. Czy oni robią mi zdjęcia? A może on po prostu dziwnie trzyma telefon? To, że nie jesteś pewien, czy zdjęcie jest robione, nie oznacza, że masz paranoję. Nie każdego dnia masz dziwne uczucie w żołądku lub dreszcze w ciele. Jeśli podejrzewasz, że coś się dzieje, nie czekaj i zacznij działać. Podnieś głowę i obserwuj otoczenie. Spójrz na osobę, która nie wydaje Ci się odpowiednia. Daj mu znać: Nie wiem dokładnie, co robisz, ale jak tak dalej pójdzie, to zrobię z tego miejsca cyrk! Ponieważ każda świnia i agresor woli dobrą dziewczynę. Taką, która będzie cicho. Która się nie przejmuje. I właśnie taką energię wysyłasz, nie wycierając podłogi oczami.
Wszystkie artykuły autorki/autora