Jednym z najgorszych i najniebezpieczniejszych mitów dotyczących samoobrony jest to, że kobieta i tak nigdy nie jest w stanie przeciwstawić się (silniejszemu) mężczyźnie. Taki mit w rzeczywistości mówi, że nie warto się bronić w przypadku ataku, a tym samym staje po stronie agresora - który łatwiej dostaje to, czego chce bez walki. Seria filmów Self-Esteem Booster pokazuje, że warto się bronić. Samoobrona to nie tylko siła.
Mit, że kobieta nie ma szans obronić się przed silniejszym agresorem, może również wynikać z niezrozumienia, czym tak naprawdę jest samoobrona. Uważają ją za sztukę walki lub sport siłowy, taki jak boks. Myślą o ringu ze stukilogramowym mężczyzną po jednej stronie i sześćdziesięciokilogramową dziewczyną po drugiej. W takim scenariuszu kobieta prawdopodobnie by przegrała. Ale samoobrona nie jest uczciwą rywalizacją według zasad, w rękawicach.
Samoobrona polega na wydostaniu się z sytuacji kryzysowej za pomocą wszelkich niezbędnych środków. I bronić się wszystkim, co mam. Wykorzystanie elementu zaskoczenia, atakowanie najbardziej wrażliwych (i dlatego zabronionych w sportach walki) celów. Obezwładnić agresora i uciec. W samoobronie nie tyle siła i rozmiar robią różnicę, co raczej spryt, determinacja, pełne zaangażowanie i gotowość.
Atakowane kobiety w rzeczywistości bardzo skutecznie się bronią. To nie tylko nasze twierdzenie, to statystyka. Według badania The Impact of Victim Self-Protection on Rape Completion and Injury, kobiety skutecznie bronią się w większości prób gwałtu, jeśli bronią się fizycznie (uderzenia, kopnięcia itp.). Nawet krótki trening samoobrony znacznie zwiększa ten odsetek.
Innymi słowy, jeśli bronisz się fizycznie, masz znacznie większe szanse na obronę niż nie broniąc się. Nie pozwól nikomu powiedzieć, że jest inaczej!
Obejrzyj poprzednie odcinki Wzmacniacza Pewności Siebie na Heroine.cz, na Instagramie, na YouTube i na TikTok.
- W pierwszym odcinku rozmawialiśmy o granicach w związkach.
- Druga część dotyczyła catcallingu, czyli krzyczenia na ulicy.
- W trzeciej części mówiliśmy o tym, że obwinianie ofiar tylko pogłębia traumę.
- Czwarty odcinek rozgrywał się w środowisku pracy i pokazywał, jak reagować na seksistowskie komentarze.
Naszym partnerem w serii Self-Esteem Gym jest Modern Self-Defense. Dziękujemy Magenta Experience Center za pomoc w realizacji filmów.
Wszystkie artykuły autorki/autora