Nie bój się inwestować. To przyjazne dla środowiska i odpowiedzialne

Inwestowanie z czystym sumieniem
Pavla Wernerová
| 3.10.2023
Nie bój się inwestować. To przyjazne dla środowiska i odpowiedzialne
Zdroj: Shutterstock

Jeśli chcemy pomóc światu, musimy najpierw zacząć od siebie. Pieniądze rządzą światem i jeśli chcemy mieć wpływ na to, jak i co działa, musimy przede wszystkim sami działać w sposób zrównoważony finansowo. Czy wiesz, jak inwestować, aby pomóc sobie i innym w tym samym czasie?

Jeśli istnieje jakikolwiek temat w dziedzinie ekologii i zrównoważonego rozwoju, który jest naprawdę kontrowersyjny, to są to pieniądze. Jako ktoś, kto przez długi czas był związany z organizacjami non-profit i działaczami na rzecz ochrony środowiska, zauważyłem, jak często pieniądze są postrzegane jako narzędzie zła, które do nich nie należy. Alternatywnie, pieniądze są postrzegane jako niezbędne narzędzie, którego potrzebujemy, ale o którym nie lubimy rozmawiać.

Gdy tylko ktoś zarabia pieniądze, pracując na rzecz przyrody (a nawet publicznie przyznaje się do wysokości swojej pensji), otrzymuje za to wiele nienawistnych wiadomości, ponieważ powinniśmy bezinteresownie pracować na rzecz przyrody i lepszego środowiska.

Ale jeśli komukolwiek powinno zależeć na pieniądzach, to właśnie aktywistom ekologicznym. W momencie, gdy dana osoba ma pewną poduszkę finansową i nie musi martwić się o zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb, jest również w stanie bardziej dbać o swoje środowisko i myśleć o tym, jak może wnieść do niego wartość dodaną.

W idealnej sytuacji, gdy mamy wystarczająco dużo pieniędzy, aby zaspokoić nasze podstawowe potrzeby, nie jest to już szalona pogoń. Posiadanie wystarczających środków finansowych pozwala człowiekowi robić pewne rzeczy bezinteresownie, ponieważ po prostu tego chce, a nie dlatego, że próbuje na nich zarobić. Jednocześnie posiadanie wystarczającej ilości pieniędzy pozwala nam wspierać organizacje i inicjatywy, które mają dla nas sens. Dlatego uważam, że dbanie o swoje finanse jest ważniejsze niż cokolwiek innego w kręgach środowiskowych.

Dokładne zarządzanie finansami jest niezbędne

Być może zastanawiasz się, co mam na myśli mówiąc o "dbaniu o swoje finanse". Załóżmy, że masz pracę, w której jesteś w stanie zarobić trochę pieniędzy, a nawet trochę zaoszczędzić. Jednakże, jeśli jesteś jak większość populacji, prawdopodobnie oszczędzasz pieniądze tylko na koncie oszczędnościowym, gdzie czujesz, że zarabiasz odsetki. Niestety, przy obecnej rocznej stopie inflacji wynoszącej około 3%, 0,5% odsetek na koncie oszczędnościowym nie pozwoli ci zaoszczędzić. Jeśli więc masz, powiedzmy, 100 tys. zł na koncie oszczędnościowym w tym roku, za rok Twoje pieniądze będą miały wartość nabywczą 97,5 tys. zł. Jeśli obliczysz, ile Twoje pieniądze stracą na wartości w ciągu, powiedzmy, dziesięciu lat, możesz przewrócić oczami. Co z tym zrobić? Jak możesz zapobiec utracie wartości swoich pieniędzy, a wręcz przeciwnie, zwiększyć ich wartość? A wszystko to w zgodzie z własnymi wartościami? Odpowiedzią może być zielone inwestowanie.

Kac z historii

Podczas gdy pełne początki inwestowania odpowiedzialnego społecznie można postrzegać jako wywodzące się z Kościoła kwakrów w USA w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to członkom tego kościoła zakazano udziału w handlu niewolnikami, odpowiedzialne inwestowanie, jakie znamy obecnie, jest znacznie nowsze. Branża ta zaczęła się najbardziej rozwijać w latach 60-tych XX wieku, kiedy to inwestorzy zaczęli coraz bardziej interesować się prawami człowieka, równouprawnieniem kobiet i odpowiedzialnymi warunkami zatrudnienia. Począwszy od lat 90. koncepcja inwestycji społecznie odpowiedzialnych zaczęła być coraz bardziej kojarzona ze zrównoważonym rozwojem środowiskowym. W XXI wieku nastąpił największy boom w tej dziedzinie, a temat odpowiedzialnego i przyjaznego dla środowiska inwestowania rozprzestrzenił się wśród opinii publicznej.

Osobiście od dawna fascynował mnie temat inwestowania, ale zawsze miałem w głowie uparty pomysł, że oznacza to inwestowanie w spółki wydobywcze, tytoniowe lub alkoholowe. Przynajmniej tak inwestowanie jest często przedstawiane w głównym nurcie, gdzie nie zwraca się uwagi na to, w co inwestowane są pieniądze, o ile tylko zarabiają. Jednak inwestowanie odpowiedzialne społecznie i ekologiczne może być interesującym sposobem na wspieranie tego, w co wierzymy, i nadal uzyskiwanie wartości za pieniądze. Średni wzrost na giełdzie wynosi 7-8% rocznie. Porównując to z sytuacją, w której mamy tylko pieniądze na koncie oszczędnościowym i tracą one na wartości 2,5% rocznie z powodu inflacji, może to stanowić sporą różnicę.

W co inwestować w Czechach?

Ekologiczne inwestowanie rozwija się w Czechach dość prężnie, a czeskie firmy chętnie korzystają z możliwości pozyskania pieniędzy w inny sposób niż za pośrednictwem banków. W przeszłości inwestorzy indywidualni mogli zainwestować w ekspansję pierwszego czeskiego sklepu bez opakowań Bezobal, w Lifefood, firmę produkującą surową żywność, lub w Soyka, firmę, która koncentruje się na produkcji ekologicznych produktów sojowych z Austrii. Ta ostatnia firma niedawno pomyślnie zakończyła pierwszą rundę subskrypcji obligacji i obecnie ponownie oferuje możliwość inwestowania w swoje obligacje.

Zielone inwestowanie nie ma jednej definicji, ale można je opisać jako rodzaj inwestowania, w którym inwestuje się w spółki, które są zielone, przyjazne dla środowiska i często bardziej etyczne. Zasadniczo unika się inwestowania na przykład w przemysł wydobywczy lub firmy hazardowe.

Istnieje więcej opcji inwestowania. Istnieją udziały w poszczególnych spółkach, fundusze kapitałowe, pożyczki peer-to-peer lub inwestowanie w mniejsze spółki poprzez obligacje. Dzięki zielonym inwestycjom możesz wesprzeć lub kupić część firmy, która następnie wygeneruje dla Ciebie zysk w nadchodzących latach. To przenosi nas o kilka poziomów wyżej, z poziomu codziennego konsumenta indywidualnego, gdzie decydujemy na przykład, który eko-szampon kupić, do świata dużych firm. To one w dużej mierze wpływają na świat. Inwestując w ekologię nie tylko unikamy wspierania firm, które stoją w całkowitej sprzeczności z naszymi przekonaniami, ale też możemy na dłuższą metę nieźle na tym zarobić. W rzeczywistości zanieczyszczanie planety nie powinno się opłacać, wręcz przeciwnie.

Zielone inwestowanie nie tylko pomoże planecie, ale także naszemu portfelowi

Jednocześnie zrównoważony rozwój dla każdego oznacza coś innego. Podczas gdy dla niektórych ważne jest, aby nie inwestować w firmy, które testują na zwierzętach, dla innych ważne jest, aby nie wspierać firm wydobywczych pieniędzmi. Każdy ma nieco inne priorytety, jeśli chodzi o ekologię i zrównoważony rozwój, ale prawdopodobnie można znaleźć sposób inwestowania, który jest zgodny z naszymi wartościami.

Rynek faworyzuje odnawialne źródła energii

Różne obszary rynku akcji rozwijają się w różnym tempie. Jednym z obszarów, który odnotował najszybszy wzrost w ciągu ostatniego roku, są zdecydowanie odnawialne źródła energii. Dla przykładu, fundusz iShares Global Clean Energy equity, który obejmuje spółki z sektora energii odnawialnej, zwrócił 101% w ciągu ostatniego roku. Trend wzrostowy w tym obszarze można zaobserwować w dłuższej perspektywie i nie jest to tylko kwestia ostatniego roku.

Chociaż inwestowanie zyskuje na popularności w ostatnich latach, Czesi nadal są stosunkowo mało aktywni w porównaniu z innymi krajami rozwiniętymi. Podczas gdy 55% dorosłej populacji inwestuje w USA, w Czechach inwestuje tylko 37%. Jeśli chodzi o liczbę inwestujących kobiet, nadal stanowią one mniejszość wśród inwestorów. Szkoda, ponieważ my, kobiety, które częściej niż mężczyźni jesteśmy zorientowane na ochronę środowiska, możemy wspierać to, w czym widzimy sens i nadal uzyskać wartość za pieniądze. Inwestowanie może pomóc nam osiągnąć wolność wyboru tego, na co przeznaczamy nasz wolny czas, ponieważ nie będziemy musiały gonić za zarobkiem w każdej wolnej chwili. Wręcz przeciwnie, pieniądze mogą pracować dla nas, nawet w zgodzie z naszymi wartościami. Ale ważne jest, aby się nie bać i zacząć.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz