Neonowe kino BIO OKO świeci w dzielnicy Letná już od dziesięciu lat

Współpraca
Komerční prezentace
| 5.9.2023
Neonowe kino BIO OKO świeci w dzielnicy Letná już od dziesięciu lat
Zdroj: Shutterstock

Kina Bia OKO z Letnej postanowiły uczcić dziesięciolecie swojej nowoczesnej historii mini-festiwalem, na którym zabrzmi sąsiedzka nuta. Od czwartku 12 do niedzieli 15 września wyświetlane będą filmy o tematyce sąsiedzkiej.

Wydarzenie rozpocznie się przedpremierowym pokazem czarnej komedii Parasite, zwycięzcy tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes. Od piątku do niedzieli widzowie będą mogli obejrzeć takie klasyki jak Okno na podwórze, American Beauty, Dziecko Rosemary i inne filmy, których bohaterami będą sąsiedzi i wszelkiego rodzaju dzielnice. Uroczystości zakończą się w sobotę 14 września imprezą plenerową na Cross Street przed kinem.

"Kiedy zastanawialiśmy się, jak uczcić dziesięć lat działalności Bio OKO, zgodziliśmy się co do jednego - nasze kino to przede wszystkim sąsiedztwo. Nie oznacza to, że każdy, kto tu przychodzi, jest z Letnej. Widzimy raczej intymną, przyjazną atmosferę za stowarzyszeniem" - mówi dyrektor David Beránek, który prowadzi kino od 2009 roku. Bio OKO to miejsce spotkań z programem dla gości wszystkich pokoleń. Tak samo będzie z obchodami jego dziesiątych urodzin. Z okazji jubileuszu reżyser Ondřej Šálek nakręcił krótki film jubileuszowy o tej idyllicznej dzielnicy Letna z własnym przerysowaniem i humorem.

Widzowie pokazu Ten mogą zobaczyć w sumie sześć filmów przeplatających się z linią sąsiedzką. Nagrodzone Oscarem American Beauty Sama Mendesa, klasyczne Okno na podwórze mistrza horroru Alfreda Hitchcocka czy pełna dziwnych postaci i absurdalnego humoru komedia braci Coen Barton Fink. Jak żyć na Manhattanie Jacka Nicholsona ukazuje Nie ma nic lepszego, komedia romantyczna Jamesa L. Brooksa. Z kolei kultowe Dziecko Rosemary Romana Polańskiego zabierze widzów do tajemniczej nowojorskiej kamienicy. Najnowszym tytułem na imprezie będzie czarna komedia Parasite w reżyserii Pong Chun-ho (Bong Joon-ho), która zostanie pokazana na ekskluzywnym pokazie przedpremierowym w OKU. Film, który zyskał przydomek najzabawniejszego zwycięzcy Cannes od czasu Pulp Fiction, ma oficjalną premierę dopiero 3 października.

"Podczas sobotnich uroczystości będzie można coś kupić, doświadczyć, nauczyć się, odświeżyć, zjeść przekąskę, a nawet upiększyć się - obciąć włosy lub zabrać nieco trwalszą pamiątkę od tatuażysty z Kerkonoš" - zaprasza producentka Olga Svitáková. Odbędzie się również lekcja jogi z Jogą Letną, warsztaty ceramiczne z sąsiadami z przestrzeni artystycznej Muddum oraz bajka Długa, szeroka i wysoka w wykonaniu grupy teatralnej vi.Tvor. Program filmowy dla dzieci został przygotowany przez AeroSchool, która działa w OKU od kilku lat.

Sobota będzie również okazją do poznania kina i jego sąsiedztwa. Fani architektury docenią wycieczkę zatytułowaną Funkcjonalistyczny cud Letnej z historykiem sztuki i sąsiadem Bia OKO Richardem Bielem. Autorzy projektu z pracowni Petr Hájek ARCHITECTS opowiedzą o planowanej od dawna przebudowie kina. Ruch Pragulic przygotował wycieczkę po Letnej z Václavem, bezdomnym, który kiedyś był milionerem, a potem dobrowolnie wylądował na ulicy i zamieszkał pod mostem Hlávkov. Dwie wycieczki po kabinie projekcyjnej z projekcjonistami będą nie tylko o tym, jak wyglądała projekcja z odbitki 16 mm lub 35 mm i projektora, ale także o tym, jak to wygląda dzisiaj. Kiedy pracowite popołudnie zamieni się we wczesny wieczór, świętowanie zakończy się imprezą taneczną na świeżym powietrzu.

Bio OKO nazwało wydarzenie Ten w nawiązaniu do zaprzyjaźnionego śródmiejskiego kina Světozor. To ostatnie obchodziło swoje okrągłe urodziny w maju tego roku pokazem filmu Fifteen. Bio OKO jest najmłodszym z trójki zaprzyjaźnionych niezależnych praskich kin, poprzedzonych przez Žižkov Aero, które zostało ponownie otwarte przez tych samych operatorów w 1998 roku.

Program pokazu Dziesięć

Czwartek 12. 9.

20.30 - Pasożyt (132 minuty, reż. Bong Joon-ho, 2019)

Piątek 13 września.

18.00 - Lepiej być nie może (139 minut, reż. James L. Brooks, 1997)
20.45 - Dziecko Rosemary (136 minut, reż. Roman Polański, 1968)

Sobota, 14 września

20.30 - Okno na podwórze (112 minut, reż. Alfred Hitchcock, 1954)

Niedziela 15 września.

18.00 - Barton Fink (116 minut, reż. Joel Coen, Ethan Coen, 1991)
20.30 - American Beauty (117 minut, reż. Sam Mendes, 1999)

Bilety na seanse kosztują 150 CZK
Program na stronie TUTAJ

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz