Drażnić, uwodzić, a czasem nawet obrażać. Gorący trend kink rozpoczął się sto lat temu, czym inspiruje do dziś?

BDSMGaleriaModaTrend
załamanie
Ada Bartlová
| 15.1.2024
Drażnić, uwodzić, a czasem nawet obrażać. Gorący trend kink rozpoczął się sto lat temu, czym inspiruje do dziś?
Zdroj: Shutterstock

Moda inspirowana BDSM to duży trend w tym roku, ale nie jest to nowość. Elementy kink są modne od dziesięcioleci. Nie lubisz tego stylu? Sprawdź naszą galerię, może znajdziesz coś, czego jeszcze o sobie nie wiesz.

Ostatnimi czasy BDSM(skrót od bondage, domination, sadism & masochism - przyp.red.) i rozmaite fetysze przebojem wdzierają się do mainstreamu, ale ta fala popularności nie jest ani pierwsza, ani ostatnia. Podziwianie i przyswajanie elementów subkultur, które podniecają swoją innością i powabem zakazanego owocu, to typowa zasada mainstreamowej mody.

Jedną z pierwszych pionierek mody fetyszowej była Yva Richard. Założyła sklep z bielizną w Paryżu w latach 90-tych, ale ponieważ nie była zainteresowana zwykłą bielizną, stopniowo zaczęła sprzedawać kajdanki, obroże, gorsety i wszelkiego rodzaju oryginalne kostiumy wykonane ze skóry, metalu lub gumy. Chociaż nie były one noszone na ulicach, samo istnienie takiego sklepu było ważnym kamieniem milowym w akceptacji inności.

W 1958 roku w Chicago powstał pierwszy gejowski bar przeznaczony specjalnie dla miłośników skóry. Subkultura skórzana wyewoluowała z subkultury motocyklistów i przemawiała głównie do gejów, którzy nie chcieli być postrzegani jako zniewieściali. Elementy motocyklowe i skórzane pojawiły się również w kulturze popularnej w tym czasie, na przykład w słynnym filmie The Savage (1953).

W latach siedemdziesiątych pojawił się punk, a wraz z nim elementy zorientowane seksualnie. Punkersi i punki zbuntowali się przeciwko stereotypowej idei porządnego chłopca lub dziewczyny i swobodnie wyrażali swoją seksualność. Nosili ciężkie buty, podarte pończochy, paski i łańcuchy, skórę i winyl. Niekonwencjonalna brytyjska projektantka mody Vivienne Westwood otworzyła swój butik SEX w Londynie. Na tym zdjęciu z 1976 roku Pamela Rooke, jedna z ulubionych modelek projektantki, pozuje przed butikiem.

Około lat 90. elementy fetyszu przestały oznaczać bunt i w końcu stały się częścią głównego nurtu mody. Królem stylu fetish core, choć wtedy jeszcze tak go nie nazywano, był bez wątpienia francuski projektant Thierry Mugler. Jego pokaz na wiosnę/lato 1991 rozpoczął się od niewinnych kolorowych strojów, ale wkrótce modelki pojawiły się w obcisłych winylowych spodniach, uprzężach i superkrótkich szortach. Punktem kulminacyjnym pokazu była modelka Emma Wiklund jako retrofuturystyczny robot.

Nogi w obcisłym brokacie, które będą modne tej jesieni według Donatelli Versace, nie są więc niczym nowym pod słońcem. Ale czerwony wzór w połączeniu z gorsetem i rozkloszowanymi kwadratowymi ramionami jest zdecydowanie kuszący.

Lateks jest ogólnie trendem numer jeden. Duża w tym zasługa Kim Kardashian i jej słynnych projektów Mugler, takich jak srebrna sukienka, którą założyła na premierę nowego serialu reality The Kardashians w kwietniu tego roku, oraz Balenciaga.

Lateks może i przyciąga wzrok, ale jego noszenie nie jest dla każdego. Mam na myśli przede wszystkim aspekty praktyczne: ubieranie i rozbieranie jest niezwykle pracochłonne i oczywiście jest w 100% szczelne. Można jednak wypróbować inne elementy kink, takie jak uprzęże. Zdjęcie pochodzi z jesienno-zimowego pokazu Cavalli.

Nie musisz iść do markowego sklepu po uprzęże w najróżniejszych fantazyjnych wzorach, można je kupić od producentów sprzętu BDSM, małych producentów mody, a nawet w szybkich sklepach internetowych, jeśli nie zależy ci zbytnio na jakości projektu.

Gorset to element mody, o którym nikt już nie myśli. Kiedyś był erotyczny, ponieważ była to bielizna, której nie pokazywano; dziś jest to normalny element garderoby. Ale to nie znaczy, że nie można w nim zostać zauważonym, po prostu potrzebujesz bardziej prowokującego modelu. Może pikowany biustonosz w stylu lat 50-tych.

Pikowany gorset ze spiczastymi miseczkami został spopularyzowany w latach 90. przez Jeana Paula Gaultiera (i Madonnę, która wystąpiła w jego słynnym modelu podczas trasy koncertowej Blonde Ambition). Gaultier nigdy nie porzucił gorsetu. Ten różowy pochodzi z kolekcji jesień/zima 2022 i został zaprojektowany przez Oliviera Rousteinga dla marki w ramach współpracy.

Kolekcja Balmain jesień/zima 2022 zawierała skórzany gorset w nowoczesnym minimalistycznym stylu i spódnicę inspirowaną niewolnictwem.

Bondage jako inspiracja nie jest niczym nowym dla Balmain, "związane" modelki pojawiają się na pokazach marki już od jakiegoś czasu. Czerwony kostium noszony przez rapera Lil Nas X jest inspirowany sukienką z wiosennego pokazu.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz