Od dziś rozpoczynamy kampanię crowdfundingową na HitHit! Chcemy stworzyć serię oryginalnych podcastów pod marką Heroine, mówiących o rzeczach, które uważamy za ważne. Chcielibyśmy prosić o wsparcie.
Wersja internetowa Heroine jest darmowa dla czytelników i chcemy, aby tak pozostało. Ale ten rok, podobnie jak wiele innych, był dla nas bardzo pracowity. Chcemy, aby podcasty były dostępne dla wszystkich, ale ich produkcja jest kosztowna i nie zwraca się z reklam. Pomóż nam wypuścić projekt w świat i wybierz jedną z nagród, które z miłością dla Ciebie wybraliśmy.
Wesprzyj nas!
W podcastach, dla których właśnie rozpoczęliśmy kampanię na HitHit i które poprowadzi felietonista, feminista i wykładowca samoobrony Pavel Houdek, chcemy dać przestrzeń kobietom, które są zaangażowane w jedną z tych białych plam w debacie publicznej. Johanna Nejedlová opowie o edukacji seksualnej dla młodzieży. Lucie H rdá będzie mówić o przemocy seksualnej i o tym, jak czeski system sądowniczy nie karze skutecznie tych, którzy mogą spowodować traumę, nawet na całe życie. Z Šárką Homfray będziemy dyskutować o bodyshamingu i akceptacji tłuszczu. Ale porozmawiamy także o tym, co dotyka naszego codziennego życia: zdrowiu psychicznym, związkach, pracy i karierze, psychoterapii i coachingu, a nawet sztuce, komiksach, literaturze i modzie.
O czym się dziś nie mówi? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Zapytaliśmy gospodarzy podcastu
Michaela Sladká
To, o czym się nie mówi, to fakt, że normalnym jest ponosić porażki, mieć wątpliwości, nie wiedzieć czegoś, nie być w stanie czegoś zrobić. Czuję tę nieadekwatność w relacjach międzyludzkich, pracy i rodzicielstwie. Kłamiemy, że niepewność czy potrzeba odpoczynku to nasze słabości.
Czemu oddać głos? Chciałabym oddać go matkom. Tym, które są samotne, a wieczory spędzają na szukaniu drobnych pod meblami, żeby rano mieć na bułkę. Nawet te, które są bezpieczne, kochane i pozornie niczego im nie brakuje, a jednak być może są wyczerpane, przesadnie ubrane we wszystkie rzeczy, które powinny i nie powinny mieć jako właściwe matki, niezadowolone ze swojego ciała, zawstydzone, że były matkami i już nimi nie są, lub po cichu żałują swojej decyzji o posiadaniu dzieci. Wszystkie aspekty tej roli zasługują na głos, domaganie się zrozumienia i otrzymanie go.
Jana Patočková
Nie mówi się o starzejących się rodzicach, o menstruacji, o seksie analnym (tak, nawet kobiety mogą i lubią to robić). Z drugiej strony - mam wrażenie, że dziś mówi się właściwie o wszystkim, ale zależy to też od tego, jak się o tym mówi. Dlaczego często mówi się o feminizmie jako o czymś z historii, czymś przestarzałym, czymś, czego już nie potrzebujemy? Dlaczego nawet feministki noszą szminki i spódnice? Dlaczego feminizm nie oznacza nienawiści do mężczyzn? Że nawet feministki (szok!) lubią seks? Dlaczego szkoły nie uczą więcej o kobiecych wzorcach do naśladowania, o seksie i seksualności oraz o relacjach międzyludzkich? O seksizmie w całym społeczeństwie? A o wielu rzeczach mówi się z brakiem wrażliwości, szacunku i zrozumienia - na przykład o osobach transpłciowych czy społeczności LGBTQ+.
Komu dać głos? Tym, którzy go nie mają.
Šárka Homfray
Myślę, że wciąż za mało mówi się o kwestiach systemowych i barierach. Wciąż żyjemy w etosie indywidualnych supermocy i superodpowiedzialności. Każdy może zrobić wszystko, jeśli tylko wystarczająco się postara. Każdy, kto ma problem, jest zdany na siebie. Ale tak nie jest, nie żyjemy w próżni, żyjemy w społeczeństwie, systemie społecznym, politycznym i gospodarczym. Ważne jest, aby dostrzegać uwarunkowania i problemy systemowe, zwyczaje społeczne i stereotypy.
Dajmy głos tym, którzy jeszcze nie mają tyle głosu, ile jest adekwatne do ich udziału w społeczeństwie. Każda grupa ma swoje sprawy, swoje problemy, ale też swoje radości czy historie, którymi może się podzielić. Spróbujmy wysłuchać wszystkich.
Pavel Houdek
Rzeczywiście mówi się o potrzebie równości płci, ale nie w uczciwy i otwarty sposób. Nie mówi się o tym, że wiele rzeczy wpływa inaczej na kobiety i mężczyzn, nie mówi się o tym, co z tym zrobić.
Na co zwrócić uwagę? Inne, niemainstreamowe spojrzenie na de facto wszystko, co nas otacza - od związków po karierę.
Lucie Hrdá
Nie mówi się o tym, że opieka psychiatryczna i psychologiczna dla ofiar przestępstw jest niedostępna, że dzieci z biednych rodzin wpadają w szczeliny sieci społecznych jako ofiary przestępstw, a państwo stara się skąpić na pomoc ofiarom przestępstw.
O czym mówi Heroine
Fakt, że mamy moc, aby mówić o rzeczach, które są ważne, stał się oczywisty, gdy ratownik medyczny Vít Samek i położna Alžběta Samková zaczęli dla nas pisać. W serii humorystycznych artykułów na temat pierwszej pomocy Vít pisał o urazach dzieci, zapaleniu krtani i udarach. Zaczęliśmy otrzymywać historie o tym, jak ludzie zdołali uratować komuś życie tylko dlatego, że pamiętali jego instrukcje. Alžběta Samková pisała o rzeczach, które również bolą, ale na duszy. W swoich artykułach o depresji poporodowej, trudnościach związanych z porodem i sześciomiesięcznym porodem oraz o tym, jak radzić sobie, gdy nie rodzi się wyczekiwane z miłością dziecko, potrafiła opisać ból, który kobiety często zmuszone są ukrywać lub którego się wstydzą.
Jana Patočková napisała dla nas o tym, jak żyją osoby samotne i jak wolna decyzja o życiu w pojedynkę jest nadal postrzegana jako rodzaj życiowej straty. Marie Heřmanová poruszyła palącą decyzję o nieposiadaniu dzieci, która jest być może jeszcze większym tabu. Pisaliśmy o tym, jak żyją osoby aseksualne, transseksualne, niepełnosprawne. Wielokrotnie wstawialiśmy się za samotnymi kobietami. To, co łączy te rzeczy, to przekonanie, że nasze wybory życiowe, postawy i orientacje są naszą sprawą i nikt nie powinien mieć prawa oczekiwać od nas robienia czegokolwiek, z czym się nie zgadzamy. Sposobem na zrozumienie siebie nawzajem jest słuchanie siebie nawzajem. To jeden z powodów, dla których nazwaliśmy nowe podcasty Voice of the Heroine.
Jakie nagrody czekają na Ciebie?
Musimy zebraćdocelową kwotę 250 000 CZK w ciągu jednego miesiąca. Zaprojektowaliśmy nagrody tak, abyś mógł jak najlepiej wykorzystać Heroine. Subskrypcje drukowane i cyfrowe, torby, koszulki, notatnik lub opakowanie z logo Heroine. Lub specjalne nagrody dla wymagających: osobisty portret autorstwa fotografki Jany Plavec, numerowany wydruk grafiki Be Your Own Heroine autorstwa Toybox lub kawa lub lunch z redakcją. Sprawdź galerię!
Dziękujemy za wsparcie!
Anna Urbanová, redaktor naczelna Heroine.cz
Michaela Kramárová, redaktor naczelna drukowanego magazynu Heroine
Martin Vlnas, dyrektor wydawniczy
Eva Dragulová, menedżer ds. mediów społecznościowych
Barbora Dugová, marketing i media społecznościowe
Wszystkie artykuły autorki/autora