"Jestem dziwną dziewczyną w okularach i z mikrofonem" - mówi dziennikarka Šárka Kabátová w podcaście Voice of Heroine

Podcasty
Pavel Houdek, Ilona Kleníková
| 9.10.2023
"Jestem dziwną dziewczyną w okularach i z mikrofonem" - mówi dziennikarka Šárka Kabátová w podcaście Voice of Heroine
Archiv

Nakręcił reportaże z chuliganami piłkarskimi, przeciwnikami noszenia kominiarek i fanami zespołu Ortel. Uważa, że ważne jest, aby głos ludzi o odmiennych postawach lub skrajnych opiniach był słyszalny. W kolejnym odcinku naszego podcastu dowiesz się, dlaczego pociągają ją mroczne tematy i co pomaga jej zachować spokój w niebezpiecznych sytuacjach.

Opisuje siebie jako dziennikarkę i okazjonalną dokumentalistkę, i że jest irytująca. "Moja siostra myśli, że jestem po prostu dziwadłem", mówi Pavel Houdek, gospodarz podcastu Voice of Heroine, zapytany, dlaczego często wybiera mroczne tematy do swoich raportów. W rzeczywistości nie chce marnować czasu i energii na "dni piany". Zwraca więc uwagę na delikatne problemy, skupia się na niecodziennych zjawiskach w społeczeństwie i przypadkiem są to właśnie te mroczne zjawiska. W serii dokumentalnej My, którą przygotowuje dla Seznam Zprávy, odwiedza maltretowane kobiety, wczasowiczów nad jeziorem Mácha, kibiców piłkarskich, a nawet protestujących, którzy odmawiają noszenia kominiarek i wierzą, że pandemia to tylko medialna manipulacja.

To właśnie relacja z tej demonstracji wywołała silną falę nienawistnych reakcji. "Po prostu chodziłem z mikrofonem do ludzi i pytałem ich o ich postawy" - wyjaśnia Šárka. "Ci, którzy mnie za to besztają, nie są w stanie zrozumieć, że ludzie mają różne opinie. Ludzie nie chcą mieć ustawionego lustra", zastanawia się. Pozwolenie ludziom o różnych opiniach i zainteresowaniach na wypowiedzenie się jest tym, o co chodzi w pracy Šárki.

Podchodzę do ludzi z mikrofonem, jestem irytujący i staram się prowadzić z nimi normalną rozmowę, tak jak teraz.

"Nie chcę potwierdzać wrażenia, że w Pradze żyjemy na chmurce", wyjaśnia. Dlatego zdecydowała się wsiąść do samochodu, pojechać do ludzi i zapytać ich o ich problemy i nastawienie. "Zawsze coś się za tym kryje. Nie chodzi tylko o jednostki, ale o pewne zjawiska. Podchodzę więc do nich z mikrofonem, irytuję się i próbuję prowadzić z nimi zupełnie normalną rozmowę, tak jak teraz. I jakoś to działa" - mówi.

"Šárka i jej serial We to fenomen", ocenia Pavel Houdek, gospodarz podcastu Voice of Heroine. "Zaintrygowała mnie część wywiadu, w której opisuje bezpośredniość, z jaką jest w stanie nawiązać kontakt z fanami zespołu Ortel - jej autentyczne zainteresowanie ludźmi z najróżniejszych marginesów" - mówi.

Na koncercie Ortela, gdzie umówiła się z organizatorami na sesję zdjęciową, ale wokalista i tak wyrzucił ją z sali, Šárka zrobiła coś zupełnie nieoczekiwanego. I to dzięki swojej metodzie, w której autentycznie zaczyna rozmawiać z ludźmi i zadawać pytania, aż ludzie zrozumieją, że nie jest ich wrogiem, ale po prostu "dziewczyną w okularach i z mikrofonem". "Na początku byli wobec mnie podejrzliwi, ale stałam z nimi w "strefie dla palących", dopóki nie zaczęliśmy normalnie rozmawiać" - mówi. Aby usłyszeć, jak potoczył się raport i jakie było małe zwycięstwo Sarki, posłuchaj trzeciego odcinka podcastu Voice of Heroine.

Dowiesz się również, co jest najgorsze w stawianiu czoła wirtualnym groźbom dla Šárki, jakie reakcje na jej raporty najbardziej ją poruszają lub jakie wydarzenia w jej życiu przypisuje temu, że nie boi się stanąć w swojej obronie nawet w tłumie wściekłych fanów piłki nożnej.

Podcast Voice of Heroine jest również dostępny na wszystkich popularnych platformach.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz