Widzieliśmy całkowity upadek gleby. Ekologia nie jest dla nas modnym trendem, ale logiczną koniecznością, mówi Št'astná

WitamWspółpracaZrównoważony rozwój
Jitka Šorfová
| 12.1.2024
Widzieliśmy całkowity upadek gleby. Ekologia nie jest dla nas modnym trendem, ale logiczną koniecznością, mówi Št'astná
Wolt

Czesi mają związek z ziołami od dawna, ale stopniowo nauczyli się doceniać jakość organiczną. Południowomorawski producent herbat ziołowych i przypraw Sonnentor kładzie na nią nacisk od trzydziestu lat. Według Kamili Št'astná, szefowej marketingu, firma starannie wybiera swoich hodowców, używa wyłącznie ekologicznie produkowanych opakowań i odzwierciedla swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój we wszystkich procesach produkcyjnych i logistycznych. "To jedyny możliwy i racjonalny sposób na zachowanie Ziemi dla przyszłych pokoleń" - mówi.

Nie znajdziesz produktów Sonnentor na półkach supermarketów. Czy chcecie być marką ekskluzywną?

Nie chodzi o wyłączność, chodzi o możliwość utrzymania jakości naszych produktów. Podejście supermarketów jest pod tym względem skomplikowane. Początkowo może to pomóc w rozpoczęciu działalności, mają duże zamówienia, naciskają na dostarczanie dużych ilości, a także na niższą cenę. Podtrzymujemy cenę naszych produktów, ponieważ pokazuje to szacunek dla naszych hodowców i pracowników. Nie jesteśmy towarem dyskontowym. Zdarza się również, że gdy marka dobrze sprzedaje się w sieciach, kopiują składniki i sprzedają produkt pod własną marką po niższej cenie. Chcemy tego uniknąć.

Zaopatrujemy sklepy ze zdrową żywnością, sklepy ekologiczne i sklepy z pamiątkami. Mamy również własne sklepy, dwa w Pradze, jeden w Brnie i jeden w Čejkovicach. Klienci znaleźli do nich drogę, a od prawie roku prowadzimy projekt pilotażowy z Wolt w Karlínie i okolicach. Za ich pośrednictwem można również zamawiać towary. Mamy też oczywiście sklep internetowy. Najbardziej lubimy, gdy ludzie przychodzą bezpośrednio do naszej siedziby w Čejkovicach. Nie mamy nic do ukrycia przed naszymi klientami i pokazujemy im obszar produkcji, mamy piękny słoneczny taras, miłą herbaciarnię. Odwiedzanie Sonnentor staje się popularnym doświadczeniem dla rodzin, z ponad 40 000 odwiedzających rocznie.

Herbaty i przyprawy są używane w każdym gospodarstwie domowym, a konkurencja w tym sektorze musi być ostra. Wybrałeś trudniejszą ścieżkę rolnictwa ekologicznego. W jaki sposób może się to opłacić ekonomicznie?

Musimy wciąż szukać nowych sposobów, aby przekonać klientów, że nasze produkty mają wysoką wartość dodaną. Nie chodzi tylko o wymiar jakościowy, o lepsze doznania smakowe. Chodzi o zasadę. Chodzi o promowanie zrównoważonego rozwoju, który naszym zdaniem jest jedynym sposobem na zachowanie zdrowej przyrody dla naszych dzieci i wnuków w przyszłości. Klient, który to rozumie i akceptuje, jest skłonny zapłacić wyższą cenę za nasze produkty, ponieważ wie, że mają one wartość.

Co musi spełnić hodowca, aby być ekologicznym?

Podstawowym wymogiem produkcji ekologicznej jest trzyletni okres przejściowy, podczas którego gleba jest oczyszczana. Wiąże się to również z wieloma testami i czynnościami administracyjnymi. Dopiero wtedy hodowca otrzymuje certyfikat ekologiczny i możemy zacząć pobierać od niego surowce.

Nie jest to łatwe i wymaga cierpliwości. Współpracujemy z około trzydziestoma plantatorami w Republice Czeskiej i bylibyśmy szczęśliwi, gdyby dołączył do nas ktokolwiek inny. Regularnie spotykamy nowych potencjalnych nabywców, ale ich początkowy entuzjazm często stygnie, gdy odkrywają, jak trudna jest to droga. Młodzi ludzie na ogół niechętnie zajmują się rolnictwem, ale każdego roku mamy zainteresowanych, dla których rolnictwo ekologiczne ma sens, a liczba producentów ekologicznych rośnie.

Jak upływał czas z marką Sonnentor

Historia producenta ekologicznych herbat ziołowych i przypraw Sonnentor rozpoczęła siępod koniec lat 80. w Austrii. Był to czas, w którym ani żywność ekologiczna, ani zrównoważony rozwój nie były tematem. Za założeniem firmy stał dwudziestotrzyletni Johannes Gutmann. Już wtedy wierzył, że najlepszym sposobem na zdrowe życie, środowisko i przyszłość jest rolnictwo ekologiczne. W 1992 roku wraz z Tomášem Mitáčkiem założył czeską firmę Sonnentor na Morawach Południowych. Dziś na jej czele stoi Josef Dvořáček, który wraz z ludźmi w firmie od samego początku widział sens swojej działalności w zrównoważonym rozwoju i stara się inspirować swoim podejściem otaczających go ludzi. Firma ma siedzibę w południowomorawskim mieście Čejkovice i obecnie zatrudnia około 170 pracowników.

Wiele powiedziano i napisano o wpływie rolnictwa konwencjonalnego na środowisko. Jakie są według Ciebie jego najbardziej znaczące skutki?

Widzimy to wszystko wokół nas, tylko przymykamy na to oko. Jest to całkowity upadek gleby, która jest wyczerpywana. Traci składniki odżywcze, zdolność zatrzymywania wody. To ponowne uruchomienie koła stosowania chemikaliów wspomagających wzrost roślin. Zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie, pogorszenie jakości wody, która, jak wykazano, zawiera pozostałości pestycydów i herbicydów, są powiązane z rolnictwem konwencjonalnym. Ma to wpływ na zdrowie ludzi, na przykład poprzez ogromny wzrost alergii.

Czym różnią się produkty rolnictwa ekologicznego od tych uprawianych konwencjonalnie?

Istnieje wiele badań na ten temat. Jest to niezwykle złożony temat i zależy od rodzaju produktu. Inaczej jest w przypadku owoców i warzyw, mięsa i ziół. Możemy z czystym sumieniem mówić w imieniu tych, którzy uprawiają je w sposób konwencjonalny. Mamy je przetestowane pod kątem wykluczenia niepożądanych pozostałości i możemy zagwarantować, że są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Ogólnie rzecz biorąc, klienci widzą to na półkach sklepowych. W produkcji upraw ekologicznych daje się czas naturze, a uprawy są racjonalnie płodozmienne, aby gleba zachowała swoją jakość. Produkty organiczne są zazwyczaj bardziej korzystne dla zdrowia.Tam, gdzie hodowcy używają kul chemicznych, owoce smakują bardziej mdło i wodniście. Przypomina mi to osobę, która niepotrzebnie wspomaga się syntetycznymi sterydami na siłowni. Z pozoru wygląda to dobrze, ale jest niezdrowe.

Czy uważasz, że rolnictwo ekologiczne może utrzymać ludzkość w przyszłości?

Tak, ale będzie to trudne. Oznacza to zmianę naszego podejścia do konsumpcji, wyjście z naszej strefy komfortu i zminimalizowanie niepotrzebnych zakupów żywności. Niestety, nie jest tajemnicą, jak marnuje się żywność i surowce. Uważam, że pożądane jest również ograniczenie spożycia mięsa. Nie oznacza to, że każdy powinien być wegetarianinem, rolnictwo ekologiczne nierozerwalnie wiąże się z glebą, rośliną i zwierzęciem.Jednak stopniowa zmiana nawyków żywieniowych jest nieunikniona. Wierzymy jednak, że jest to jedyny możliwy i racjonalny sposób na zachowanie Ziemi dla przyszłych pokoleń. To długa droga.

Partnerem tego artykułu jest Wolt

Fińska internetowa usługa dostawy żywności i handlu detalicznego Wolt działa na rynku czeskim od 2018 roku. Jego usługi są już dostępne w 14 miastach w całym kraju, a kolejne lokalizacje mają się pojawić. Platforma dostarcza posiłki, żywność i towary detaliczne z łącznie 3000 restauracji i sklepów w Czechach. Korzysta z niej między innymi praski sklep Sonnentor.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz