Fischer: Zdałem sobie sprawę, że matki z rodziny mogą dać niesamowity występ

Andrej BabišGwałtKvótyPavel FischerPolitykaPolityka rodzinnaPrawo do aborcjiPrzemoc seksualnaPrzerwaWybory prezydenckieWybory prezydenckie 2023Wywiad
Brigita Zemen
| 16.2.2024
Fischer: Zdałem sobie sprawę, że matki z rodziny mogą dać niesamowity występ
"Děti přebírají vzorce, které vidí u matky, tak o to větší je odpovědnost společnosti." se svolením Pavla Fischera

Mówi się, że prawa kobiet są jego życiowym tematem. Jest to nie tylko kwestia aktualna, ale także historyczna. Za inspirujące uważa Františkę Plamínkovą, Madeleine Albright i malarkę Věrę Novákovą. Jak postrzega lukę płacową w naszym kraju, dlaczego nie przesadziłby z kwotami i jaka jest jego opinia na temat Konwencji Stambulskiej? W wielkim sondażowym projekcie Heroine.cz prezentujemy odpowiedzi kandydata na prezydenta Pavla Fischera na tematy, które często wypadają z debat prezydenckich, ale dotyczą ważnych kwestii w życiu każdego z nas - zdrowia i decydowania o własnym ciele, przejrzystego wynagrodzenia czy walki z przemocą domową.

Poprosiliśmy wszystkich kandydatów na prezydenta o osobisty wywiad. W naszym specjalnym wydaniu prezydenckim można przeczytać pełne wywiady z Jaroslavem Baštą, Pavlem Fischerem, Markiem Hilšerem, Danusą Nerudovą, Petrem Pavlem, Josefem Středulą i Tomášem Zimą. W odpowiedziach brakuje Andreja Babiša, który nie odpowiedział na żadną z naszych ofert wywiadu, oraz Karela Diviša, który ze względu na początkowe odrzucenie jego kandydatury i późniejszą decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego nie znalazł czasu na spotkanie przed upływem terminu. Poszczególne pytania dla obszarów tematycznych zostały przygotowane przez ekspertów z Czeskiego Lobby Kobiet.

Jak postrzegasz pozycję kobiet w naszym społeczeństwie?

Cieszę się, że mam okazję rozmawiać o kobietach, ponieważ jest to dla mnie temat na całe życie. Byliśmy jednym z premierów lub pierwszymi, jeśli chodzi o prawa kobiet, takie jak prawo do głosowania. Mieliśmy tutaj wielką tradycję myślenia o prawach kobiet, mówienia o nich nie jako o prawach kobiet, ale jako o prawach człowieka. To był Tomáš Garrigue Masaryk czy Františka Plamínková.

A cała tradycja sięga jeszcze dalej. Czechosłowacja, a raczej ziemie czeskie pod rządami Cesarstwa Austro-Węgierskiego, zawsze były miejscem, w którym o kobietach myślano w kategoriach posiadania własnego miejsca. Myślę tu na przykład o pierwszej kobiecie lekarz, dr Honzákovej, która w 1902 r. przełamała tabu i została pierwszą kobietą lekarzem, prowadząc prywatną praktykę ginekologiczną i tym samym zapisując się na kartach historii.

Sama miałam starą ciotkę, która była lekarzem, więc wiem, o czym mówię, jaką była silną osobą i jak ważne było dla mnie rozmawianie z nią - nie tylko o kobietach, ale o ludziach jako takich, o zdrowiu czy opiece zdrowotnej. Dla mnie temat kobiet w czeskim społeczeństwie jest nie tylko aktualny, ale jest to temat historyczny, bardzo ważny. I wydaje mi się niesprawiedliwe, że wciąż jesteśmy poniżej średniej europejskiej pod względem różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Gdyby Eliška Krásnohorská to zobaczyła, piszczałaby na nas.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz