Czy polewasz kulki śniadaniowe swoich dzieci odtłuszczonym mlekiem? Czy kupujesz mu butelkę zdrowego soku owocowego na przekąskę? Jak wiedzą czytelnicy kryminałów, większość zbrodni popełniana jest z miłości.
Kiedy chcesz dostać się do portfela rodziców, idź za nimi przez dziecko. Możesz użyć go bezpośrednio jako broni, wydrukować wesołe zwierzątko na opakowaniu płatków śniadaniowych, zapakować zabawkę, a rodzic nie ma szans w pojedynku z kreskówkową słodyczą. Albo po prostu napisać "baby" i "for kids" na opakowaniu. To nic nie znaczy, ale bezpiecznie sugeruje, że będzie to przynajmniej produkt przyjazny dzieciom, jeśli nie wprost zdrowszy.
Niestety. Obrazek tygrysa na pudełku nie oznacza wysokiej jakości płatków śniadaniowych, wesoły piesek na przekąsce dla dzieci nie jest gwarancją odpowiedniej przekąski szkolnej, a szynka dla dzieci może zawierać więcej niepotrzebnych dodatków niż szynka bez etykiety.
Sto gramów płatków śniadaniowych dla dzieci powinno zawierać minimum 4,5 grama błonnika i maksymalnie dwadzieścia gramów cukrów prostych. Wiele produktów opatrzonych etykietą "dla dzieci" nie spełnia żadnego z tych warunków, a w ich składzie trudno znaleźć mąkę pełnoziarnistą. Popularne chrupki z mąki kukurydzianej mają niewielką wartość odżywczą. Nie tylko nie zawierają prawie żadnego błonnika, ale mają też wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że sycą tylko na chwilę, a dziecko wkrótce znów będzie głodne. Podobnie, schłodzone batony są zalecane przez producenta jako zdrowa przekąska lub proste śniadanie z mżawką miodu. W rzeczywistości zawierają tylko kroplę miodu, mniej niż 1,5 grama. Reszta to tłuszcz palmowy, cukier, biała mąka - a mleko tego nie zastąpi.
Mit 1: beztłuszczowy jogurt to dobry jogurt
To mit, że w uczciwym jogurcie jest łyżeczka i że uczciwy jogurt jest zrobiony ze śmietany. To mit, że pełnotłusty jogurt jest zdrowszy. Produkty mleczne są ważną częścią diety ze względu na zawartość pełnotłustego białka, wapnia i probiotycznych mikroorganizmów, a nie ze względu na zawartość tłuszczu mlecznego. Wręcz przeciwnie, ogólnie rzecz biorąc, im więcej tłuszczu w jogurcie, tym mniej białka w nim znajdziesz (chociaż często jest ono dodawane w stanie wysuszonym), wyjątkiem jest jogurt grecki z inną technologią produkcji. Tłuste jogurty śmietankowe, które składają się z dziesięciu procent tłuszczu, są zatem mniej bogatym źródłem białka w porównaniu z tradycyjnymi jogurtami półtłustymi/pełnotłustymi, ale także wapnia, który wiąże się z białkiem.
Nie oczekujesz, że dietetyk będzie popijał colę podczas wyjaśniania korzyści płynących z brokułów gotowanych na parze. Nie licz więc na to, że dzieci zaakceptują zdrową dietę, jeśli sam nie masz zdrowych nawyków żywieniowych.
Ponadto jogurty, które bardziej przypominają kwaśną śmietanę, mogą negatywnie wpływać na ogólne spożycie energii. Dlatego kupując jogurty dla dzieci, nie trzymaj się kremowych jogurtów. Podawaj im zwykły jogurt o zawartości tłuszczu 2,5-3,5% i oczywiście biały, niearomatyzowany jogurt. Z drugiej strony unikaj produktów beztłuszczowych. One również nie są odpowiednie dla dzieci.
Jeśli jesteś jednym z tych rodziców, którzy martwią się, że ich dziecko głoduje lub wręcz przeciwnie, trzymasz je krótko, powinieneś zwolnić. Żadna z tych skrajności nie jest w porządku.
Rodzice mają obowiązek nauczyć swoje dziecko, że jest śniadanie, obiad, kolacja i nie więcej niż jedna przekąska między głównymi posiłkami. Dziecko, które dostaje pożywne śniadanie, z łatwością dotrwa do obiadu lub porannej przekąski. Jeśli dajesz dziecku nieograniczoną ilość chipsów i słodyczy w ciągu dnia oraz małe przekąski między jasno określonymi dziennymi posiłkami, mając wrażenie, że potrzebuje ono wystarczającej ilości energii podczas rozwoju i ucieknie z nadmiaru, możesz ustawić swoje dziecko na złe nawyki żywieniowe w późniejszym czasie.
Wiąże się z nimi nie tylko nadwaga, ale i próchnica zębów. Każdy cukierek lub przekąska zmienia naturalne pH jamy ustnej i sprzyja rozwojowi bakterii powodujących próchnicę. Następnie pH powoli wraca do swojej pierwotnej wartości. Dlatego należy zachować odpowiednie odstępy między posiłkami i nie pozwalać dzieciom jeść żelków z torebki przez cały dzień.
Zamiast szukać substytutów dla słodkich napojów i potraw, staraj się uczyć dzieci, by jak najrzadziej próbowały słodyczy.
Z drugiej strony, nie uciekaj się do nadmiernego ograniczania i upominania dziecka, aby jadło mniej. Jeśli menu przygotowywane dla dziecka jest urozmaicone, a jedzenie jest przygotowywane w odpowiedni sposób i ze zdrowych składników, nie ma powodu, aby ograniczać dziecko i sprawiać, że jedzenie będzie stresującą sprawą. Ograniczane dzieci są bardziej narażone na anoreksję w wieku dorosłym lub niekontrolowane objadanie się. Albo obwiniają się za jedzenie, albo chcą nadrobić to, czego zabraniali im rodzice. Badania potwierdzają, że jeśli przygotowuje się dzieciom zbilansowane posiłki, które nie narażają ich na przyszłe problemy z wagą, są one w stanie samodzielnie określić rozsądną ilość, jakiej potrzebuje ich organizm.
Mit 2: Nie ma grzechu bez cukru
Informacja o tym, że słodzone napoje bezalkoholowe zawierają około trzynastu kostek cukru w kuflu, a niektóre nieszkodliwe herbaty mrożone kryją w sobie dziewięć kostek, przelatuje przez internet i wszystkie fora dla obecnych i przyszłych matek raz na jakiś czas. Łatwo jest odnieść wrażenie, że napoje gazowane oznaczone jako "light" są lepsze dla dzieci, więc bez skrupułów można sobie pozwolić na "lekką colę" na przekąskę.
Obalone mity
Nie gryź ich!
Oczyść je. Czy detoks to tylko marketing?
Czy masz wszystkie narządy na swoim miejscu? Oszczędzaj pieniądze na mieszankach detoksykacyjnych. Twoja skóra, płuca, nerki, wątroba i cały przewód pokarmowy to fabryki detoksu. Działają one dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Nawet gdy śpisz lub jesteś zmęczony.
Dieta niskowęglowodanowa. Dieta, która nie szkodzi?
Twórcy diet low-carb mówią o naturalnej diecie przodków. Dieta człowieka paleolitu nie przypominała dzisiejszej diety "paleo". Kiedy polowanie zakończyło się sukcesem, starał się zjeść całe mięso i tłuszcz, jakie mógł dostać w swoje ręce. Przez kilka dni po prostu leżał i trawił. Potem następował okres głodu. Dożył zaledwie 30 lat.
Ale ryzyko związane ze słodzonymi napojami bezalkoholowymi nie polega tylko na zawartości cukru i wysokiej zawartości energii. W większości przypadków zawierają one kwas fosforowy. A ich "lekkie" rodzeństwo ma go równie dużo. Po wapniu, fosfor jest najobficiej występującym minerałem w ludzkim organizmie. A jeśli organizm przyjmuje zbyt dużo fosforu (co może się łatwo zdarzyć przy częstym spożywaniu napojów gazowanych), wydala nadmiar w postaci fosforanu wapnia. Jednak do tworzenia tego związku z kości potrzebny jest wapń. Konsekwencją może być przerzedzenie kości, złamania u dziewcząt w bardzo młodym wieku i większy rozwój osteoporozy w wieku dorosłym. Napoje te - z cukrem lub bez - w najlepszym przypadku nie powinny być w ogóle włączane do diety dzieci, a w najgorszym powinny pozostać wyjątkowym dodatkiem do zdrowej diety. Zamiast szukać substytutów słodkich napojów i potraw, staraj się uczyć dzieci, aby smakowały jak najmniej słodko.
Ponadto popijanie przez cały dzień kwaśnych napojów gazowanych, rozcieńczonych soków, a także wody z cytryną lub jakiejkolwiek aromatyzowanej herbaty ma taki sam efekt, jak ssanie słodyczy przez cały dzień. Kwaśne napoje erodują szkliwo zębów i obniżają pH w jamie ustnej, co jest przyjemne dla niechcianych bakterii.
Mit 3: Pełnowartościowe jedzenie oznacza szczupłe dziecko
Chociaż pełnoziarnista dieta jest odpowiednia dla dorosłych, nie oznacza to, że jest równie odpowiednia dla dzieci. Nie trzymaj się wyłącznie pełnoziarnistej diety co najmniej do trzeciego roku życia i nie martw się o to również w przypadku młodszych dzieci w wieku szkolnym. Dzieci mają znacznie niższe zapotrzebowanie na błonnik niż dorośli, około jednej trzeciej. Włączenie całych ziaren do diety w wieku niemowlęcym jest raczej szkodliwe i może powodować bóle brzucha, zaparcia i brak wchłaniania innych ważnych składników odżywczych z diety. Nie oznacza to jednak, że należy podawać dziecku wyłącznie białe bułki, słodkie bułeczki i ciastka. Naucz je jeść dobrej jakości pszenno-żytnie i żytnio-pszenne pieczywo drożdżowe, płatki owsiane, orzechy, ryż, kaszę gryczaną lub jęczmienną. Dostaną dużo błonnika z dobrej jakości konwencjonalnej żywności, dużo owoców i warzyw, i stopniowo przejdą na dietę pełnoziarnistą, zgodnie z wzorcem dla dorosłych, gdy dzieci w wieku szkolnym będą miały około ośmiu lat.
Wszystkie artykuły autorki/autora