Praca jest codziennością dla większości z nas. Bez niej stracilibyśmy nie tylko pieniądze, ale także motywację i status społeczny. Ale czy naprawdę musi tak być? "Ale współczesne społeczeństwo może tworzyć wartość w bardzo niestandardowy sposób. Nie jesteśmy na to ewolucyjnie przygotowani" - mówi naukowiec Tomas Mikolov w drugim odcinku serii podcastów Future Is Now, które wraz z antropolog Sarą Polak przygotowuje dla magazynów Heroine i Finmag. Tym razem skupiają się na sztucznej inteligencji, technologicznym elitaryzmie i ich wpływie na jednostki.
Zastąpienie ludzkiej pracy maszynami. Koncepcja, która od wieków dawała nadzieję, ale też przerażała: przykładem może być ruch luddystów w Anglii na początku XIX wieku, który był odpowiedzią na osiągnięcia rewolucji przemysłowej. Czy coś podobnego czeka nasze społeczeństwo pod wpływem sztucznej inteligencji i technologii? "Mamy zakorzenione przekonanie, że bez pracy nie ma ciastek. Że ciężka, ciężka praca zostanie nagrodzona, idee zakorzenione w naszej kulturze" - zastanawia się Mikolov.
Według niego, szybki rozwój naszej cywilizacji doprowadził do powstania zawodów, o których jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie śmielibyśmy myśleć - typowym przykładem jest zarabianie na swoim stylu życia za pośrednictwem blogów i Instagrama. Według niego w przyszłości ludzie mogliby spędzać większość czasu na robieniu tego, co obecnie uważają za hobby.
Partnerzy podcastu Future Is Now:
Wybierz tempo
Dlaczego więc niektórzy z nas tak usilnie opierają się idei robotyzacji pracy? Polak i Mikolov zgadzają się, że zmiany nie mogą być zbyt szybkie i nie mogą odbywać się kosztem jednostek, które nie mają już szansy na dostosowanie się do nowej rzeczywistości.
"Chodzi nam o to, że możemy gromadzić dane: opieramy się na wiedzy poprzedniego pokolenia, co powoduje walkę pokoleń. Mamy niemal histeryczny strach o naszą pozycję, która jest bardzo mocno związana z pracą, co jest właśnie związane ze strachem przed robotami" - tłumaczy Polak. Największym wyzwaniem będzie zatem znalezienie pokoju społecznego w ramach robotyzacji.
Dlaczego powszechny dochód dla wszystkich może być ogromnym motywatorem społecznym, ale też grabarzem naszej cywilizacji? Dlaczego kryptowaluty nie spełniły swojej funkcji i jaki mają związek z holenderską gorączką tulipanową? I jaki był największy błąd, jaki kiedykolwiek popełniła ludzkość?
Tego wszystkiego dowiecie się od Sary Polak i Tomasa Mikolova w drugim odcinku podcastu Future Is Now. Nie bój się zajrzeć w przyszłość!
Czego jeszcze dowiesz się z podcastu?
- Kto był zaskakująco najbogatszym człowiekiem na świecie na przełomie XVI i XVII wieku?
- Co wspólnego z tematem ma Kompania Wschodnioindyjska?
- Jakie problemy przyniosłoby społeczeństwo bez pieniędzy?
- Dlaczego japońscy pracownicy mniej boją się automatyzacji?
- Czy sztuczna inteligencja jest stronnicza?
Posłuchaj całego odcinka na Spotify lub w Apple Podcast.
Poznaj twórców podcastu Przyszłość jest teraz
Sara Polak studiowała archeologię i kognitywną antropologię ewolucyjną na Oksfordzie. Regularnie wykłada sztuczną inteligencję w Parallel Polis, gdzie współtworzyła klub technologiczny Paioneers. Przez kilka lat pracowała dla startupów technologicznych w Wielkiej Brytanii, USA i Nowej Zelandii.
Sara jest zaangażowana w organizację non-profit prg.ai, gdzie wraz z Tomasem Mikolovem prowadzi darmowy kurs Elements of AI i kręci program Deus Ex Machina dla Red Button EDU.
Tomas Mik olov ukończył Wydział Informatyki na Uniwersytecie Technicznym w Brnie. W ramach swojej pracy magisterskiej obronił modelowanie języka za pomocą sieci neuronowych, znalazł nową metodę tłumaczenia języka poprzez konwersję słów na wektory liczbowe i zdołał zwiększyć wydajność tłumaczy nawet dziesięć tysięcy razy. Odcisnął swoje piętno na Google i Facebooku.
Mikolov programuje od ósmego roku życia. Od 2020 roku tworzy własny zespół badawczy w Czeskim Instytucie Informatyki, Robotyki i Cybernetyki (CIIRC) na Politechnice Czeskiej w Pradze.
Podcast Future Is Now
Żyjemy w czasach, które jeszcze kilka lat temu uważaliśmy za science fiction. Z drugiej strony technologie, które widzimy wokół nas, są często zakorzenione w cywilizacjach liczących tysiące lat. Jak wyciągać wnioski z historii, jak poruszać się w chaosie i jak nie myśleć, że jesteśmy pępkiem świata i najlepszą rzeczą, jaka jeszcze się na nim wykluła? W specjalnej serii podcastów dla magazynów Finmag i Heroine, naukowiec i ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji Tomas Mikolov oraz archeolog i badaczka Sara Polak omawiają to wszystko i nie tylko.
Wszystkie artykuły autorki/autora