Aby ulżyć sobie w kwarantannie. Serialowe porady dla neurotyków i masochistów

Telewizja w dobie koronawirusa
Marina V. Šternová
| 14.9.2023
Aby ulżyć sobie w kwarantannie. Serialowe porady dla neurotyków i masochistów
Zdroj: Shutterstock

W czasach przymusowej izolacji po prostu oglądamy telenowele, i to dużo. Mamy jednak do dyspozycji tak zawrotną liczbę tytułów, że nigdy nie bylibyśmy w stanie obejrzeć ich wszystkich w ciągu życia, a wybór jest trudny. Oto więc krótki wybór seriali dostosowanych do wszystkich uczuć i stanów, których możesz teraz doświadczać podczas kwarantanny.

Niedawne porozumienie między UE a Netflixem pokazuje, że masowo uciekamy przed pandemią do popkultury. Ten ostatni obiecał zaprzestać przesyłania strumieniowego wysokiej jakości obrazów na czas kryzysu, aby nie obciążać niepotrzebnie sieci. Wycieki rzeczywistości są potrzebą tak starą jak sama ludzkość, a era koronawirusa również ich wymaga. Co więc oglądać podczas kwarantanny, gdy...

...chcesz poznać szerszy obraz tego, co się dzieje

W takim przypadku Last Week Tonight with John Oliver jest idealnym programem dla ciebie. Jest to popularny satyryczny program śledczy brytyjskiego komika i komentatora politycznego. Wyjątkowość programu polega na ostrych raportach śledczych i analizach kluczowych kwestii społecznych, od problematycznej natury systemu wyborów prezydenckich w USA po kontrowersje przemysłu farmaceutycznego i wpływ Brexitu na Wielką Brytanię.

Nie zrelaksujesz się tak, jak w przypadku innych nocnych programów, ale dowiesz się (a może nawet pośmiejesz) o wiele więcej z tego sympatycznego liberalnego i zaangażowanego feministycznego programu telewizyjnego. W czasach, gdy dziennikarze ulegają presji ze strony swoich pracodawców, odświeżająca jest świadomość, że John Oliver zdobył absolutną swobodę twórczą w HBO. Korzysta z niej entuzjastycznie, na przykład w swoim niepochlebnym trollowaniu kontrowersyjnych postaci na światowej scenie politycznej. Przykładowo, po nazwaniu króla Tajlandii idiotą, jego program został uznany przez tamtejsze władze za wywrotowy. A to tylko jeden z wielu przykładów, w których Oliver nie oszczędzał słów, czy to podczas wyrównywania rachunków z despotami, czy po prostu drobnymi oszustami. Perełki Last Week Tonight to między innymi wywiady z Moniką Lewinsky na temat cyberprzemocy i Edwardem Snowdenem o narzędziach i uprawnieniach amerykańskiego wywiadu.

Nic dziwnego, że epidemia koronawirusa zdominowała Last Week Tonight i chociaż program jest bardziej skoncentrowany na Ameryce, analiza sytuacji jest doskonale poinformowana. Niestety, skądinąd pozytywny John Oliver, w piątym odcinku siódmej serii w prowizorycznym domowym studiu, również popadł w widoczny sceptycyzm co do pandemii, ale w następnym odcinku odzyskał oddech i kontynuował połyskiwanie obecnej sytuacji w spartańskich warunkach.

...jesteś w fazie zaprzeczania

Jeśli jesteś w fazie zaprzeczania i odrzucasz rzeczywistość pandemii tak, jak górnicy odrzucają zmiany klimatu, to jesteś na próżno i możesz powspominać czasy, kiedy międzynarodowy terroryzm był naszym "jedynym" problemem. Francuski serial Canal+ Le Bureau des légendes(TheLegend Department) to wyjątkowy film szpiegowski, który pozwala zanurzyć się w świecie tajnych służb i zakulisowych relacji niewidocznych dla opinii publicznej.

Fabuła rozgrywa się w wydziale francuskiego wywiadu, którego zadaniem jest tworzenie profili przykrywek dla agentów. Grupa lokalnych analityków odkrywa powiązania stojące za Państwem Islamskim czy pracuje w ramach misji antynuklearnej w Rosji i Iranie. Głównym bohaterem jest tragiczna postać doświadczonego agenta, który podczas swojej wieloletniej pracy popełnia mały błąd. Pozornie drobny błąd uruchamia reakcję łańcuchową, która wpływa na pracę jego kolegów i zagraża życiu młodej, aspirującej agentki. Jest ona drugą główną bohaterką serii i pod kryptonimem Phenomenon tworzy odpowiednik swojego starszego kolegi.

Trudno powiedzieć, jak naprawdę wygląda praca w tajnych służbach, ale w Departamencie Legend serialu pojawia się zaskakująca liczba kobiet. Oprócz agentki Phenomenon, w rolach drugoplanowych pojawia się wiele interesujących i charakterystycznych bohaterek, co wraz z niemal spazmatycznymi próbami zachowania grzeczności w stylu innym niż Bond, dodaje serialowi wyjątkowości.

...jesteście masochistami

Jeśli odczuwasz silny dyskomfort w związku z obecnymi ograniczeniami, takimi jak tymczasowe ograniczenia swobody przemieszczania się, obowiązkowe noszenie kominiarek lub subtelne sadzenie dziwnych propozycji legislacyjnych, i chcesz dręczyć się jeszcze bardziej, to nie masz innego wyjścia, jak tylko obejrzeć serial Babylon Berlin, wyprodukowany przez niemiecki kanał Sky 1. Rozgrywająca się w międzywojennych Niemczech opowieść o kruchości demokracji i prostej utracie wolności jest idealna do oglądania po każdej rządowej konferencji prasowej, którą należy popić zastrzykiem śliwowicy z dodatkiem Xanaxu.

Podziel się swoimi historiami z izolacji!

Niezależnie od tego, czy jesteś nauczycielem, urzędnikiem państwowym, czy po prostu jesteś w domu z dziećmi, z pewnością doświadczasz nowych wyzwań i trudnych chwil podczas kwarantanny. Podziel się swoją historią na Facebooku, ustaw swój post jako publiczny, oznacz w nim profil Heroine, oznacz go hashtagiem #kazdajsmeheroine, a my w podziękowaniu wyślemy Ci bezpłatny majowy numer magazynu.

Niemiecki reżyser Tom Tykwer wybrał Berlin na miejsce akcji swojego scenariusza w czasach Republiki Weimarskiej, która była centrum tętniącej życiem sceny kulturalnej i artystycznej, kontrastującej z nadciągającym kryzysem gospodarczym i rozszerzającą się ideologią faszyzmu. To właśnie na tym tle rozgrywa się historia policyjnego detektywa Ratha i asystentki detektywa Charlotte, którzy badają zbrodnie uwarunkowane zwrotami historii. Tematów poruszanych w serialu jest wiele. Nieodpowiedzialne machinacje giełdowe, wzrost ideologii totalitarnych, de-tabuizacja kwestii seksualnych, prawa kobiet, uzależnienie od narkotyków, rozwój psychoterapii czy kryminologii.

Serialowi często zarzuca się powierzchowną próbę ujęcia wszystkich tych zagadnień, ale to właśnie przesyt nowymi zjawiskami społecznymi był symptomatyczny dla młodej demokracji weimarskiej. I nawet centralna para bohaterów nie ucieka przed tym często dekadenckim przewrotem. Pozornie szanowany detektyw Rath zmaga się z uzależnieniem od morfiny, podczas gdy jego koleżanka zarabia w patriarchalnym środowisku berlińskiego komisariatu okazjonalną prostytucją.

Z bólem obserwujemy pełzający demontaż instytucji państwowych, korupcję, nasilenie powszechnie tolerowanego antysemityzmu i wpływy faszyzmu, które stopniowo prowadzą do niezbędnej współpracy między oficjalnymi i nieoficjalnymi obrońcami wolnego establishmentu, takimi jak policja i dziennikarze. Sam serial wciąga bez reszty, zarówno wizualnie, jak i przede wszystkim dlatego, że zawiera apel o czujność i krytyczne myślenie, które jest strażnikiem demokracji. A to jest warte kilku nieprzespanych nocy.

...jesteś przygnębiony

Ponieważ nasza obecna sytuacja jest psychologicznie trudna, nic dziwnego, że ludzie stają się niespokojni i przygnębieni lub po prostu załamują się, nie mając możliwości opłacenia czynszu w wyniku działań związanych z koronawirusem. W takim przypadku najlepszą rzeczą do zrobienia jest stworzenie domowej (naprawdę nie ma innego sposobu) bezpiecznej przestrzeni, wraz ze starymi dobrymi Simpsonami lub przyjaciółmi Central Perk Rachel, Chandlerem, Phoebe i spółką. Jeśli jesteś w naprawdę złym nastroju, to jest też radosna pozytywna siła w postaci Jessiki Fletcher i lobotomizowanej linii skryptowej That's Murder She Wrote, która wyraźnie umartwi cały twój mrok. A dla beznadziejnych przypadków niechętnie polecam ponowne obejrzenie Teletubbies.

bojkotowanie telewizji

Jeśli z jakiegoś powodu odrzucasz telewizję lub inne elektroniczne udogodnienia, które wprowadzają współczesną popkulturę do domu, lub po prostu nie czujesz się w stanie się zrelaksować, jest to zrozumiałe. Na zewnątrz rozgrywa się jeden z największych kryzysów powojennego świata, który sprawiłby, że nawet detektyw Rath chętnie powróciłby do śpiączki opiumowej. Ale pomimo wszystkich trudności i ludzkich tragedii, dobrze jest pamiętać, że wszystko, co złe, jest po coś. Za kilka lat będziemy się bowiem pocieszać nowymi serialami o tym, jak walczyliśmy z pandemią, abyśmy nie musieli patrzeć przez okno na na wpół wyschnięte czeskie dorzecze w miarę postępu kryzysu klimatycznego.

(Zdjęcie: SKY 1/ z serii Babylon Berlin)

Heroine doradza i pomaga w czasach kwarantanny

Jeśli Ty również masz do czynienia z wieloma nieoczekiwanymi wyzwaniami w sytuacjach awaryjnych i izolacji domowej i często nie wiesz, jak dbać o siebie, swoje dzieci lub swoich bliskich, możesz docenić niektóre z naszych porad i wskazówek.

  • Jak zapewnić dzieciom rozrywkę w domu i nie żałować, gdy nie czerpiesz z tego przyjemności (Michaela Sladká)
  • Co zrobić, jeśli ty lub ktoś z twojego otoczenia zostanie odizolowany przez sprawcę przemocy ( Pavel Houdek)
  • Jak radzić sobie ze strachem i niepokojem u dzieci, gdy znajdujemy się w tej samej sytuacji ( Zuzana Krásová)
  • Historie włoskich kobiet, które spędziły kilka tygodni na kwarantannie w kraju poddanym ciężkim testom ( Jana Patočková)
  • Jak nasi przodkowie radzili sobie z epidemiami ( Marie Michlová)
  • Wskazówki dotyczące gier wideo, które nie tylko zabijają nudę, ale także przełamują stereotypy dotyczące płci ( Ondřej Trhoň)
  • Jak doradzać na Tinderze podczas kwarantanny (Mariana Medová)
  • Jak opiekować się zagrożonymi osobami starszymi ( Aneta Štokrová)
  • Jak uczyć dzieci w domu zgodnie z zasadami Montessori (Michaela Kramárová)

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz